Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » December 31-re vagyok kiírva...

December 31-re vagyok kiírva szülni, és nem tudom pontosan mennyi Gyed-re számítsak, illetve mennyivel járnék rosszabbul, ha szeptembertől kiíratnám magam táppénzre? Részletek lent

Figyelt kérdés

Tehát szülés várható időpontja dec.31.

Előtte ha jól tudom 3 hónapot nem néznek, akkor ezt értsem úgy, hogy októbertől decemberig nem nézik vagy pedig szeptembertől októberig? Ha a szeptemberi fizetésemet már nem veszik figyelembe, akkor szívesen kiíratnám magam táppénzre, mert egyre kevésbé bírom a munkát. Ezen kívül májusig minimálbért kaptam, ami akkor nettó 145000 Ft volt, nem tudom ez bruttóban mennyi pontosan (talán 215000), júniusban felemelték a fizetésemet bruttó 300-ra. Ha a szeptembert nem számítják, akkor úgy számoljak, hogy márciustól augusztusig, 3 hónap minimálbér és 3 hónap megemelt fizu átlaga, majd ennek a 70%-a? Ha azonban hivatalosan a szeptembert is néznék de mégis kiíratnám magam táppénzre szülésig, akkor ugyanígy a szeptember előtti 6 hónapot vennék figyelembe, tehát márciustól-augusztusig?


Bocsánat ha kicsit bonyolultan írtam le. Előre is köszönöm a válaszokat!



2021. aug. 7. 16:43
 1/7 anonim ***** válasza:
55%
A táppénzes időszakot átugorják. Ha szeptembertől íratod ki magad, akkor onnan számolják vissza a 3 hónapot, azaz ha szeptember 1.-vel mész táppénzre, akkor június 1.-től visszafelé a 6 hónap átlagát nézik, az adja majd a csed és gyed alapját.
2021. aug. 7. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Onnan miért számolnának vissza 3 hónapot? A jogosultság kezdő napjától kell a 3 hónapot visszaszámolni, ami a gyermek születésének napja. Ezen nem változtat a táppénz. Ha úgy van ahogy te írod, az nagyon kellemetlen lenne, akkor gyakorlatilag a megemelt fizetesemet nem is vennék egyáltalán számításba. Persze tudom a szabály az szabály, nem kívánságműsor, de én ilyesmit nem olvastam eddig sehol amit írtál :(
2021. aug. 7. 17:23
 3/7 anonim ***** válasza:
61%
Ellátás nem lehet ellátás alapja. Így azaz idő, amit táppenzen töltesz, nem számít bele. Tehát, ha te szeptembertől szülésig táppánzen vagy, akkor azt egyszerűen nem veszik figyelembe, mivel fizetést nem kapsz. Ha szeptember 1-el mész el táppénzre, akkor augusztus 31.-vel számolnak vissza 3 hónapot ( ez a hàrom nem számít bele a csed/gyed számításába), és onnan visszafelé az utolsó 6 hónap számít majd. Ha azt akarod, hogy számítson az új béred, akkor végig kell dolgozni a szülésig.
2021. aug. 7. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem. Ez eléggé sakk-matt helyzet akkor az én munkakörömben. Köszönöm a választ
2021. aug. 7. 18:27
 5/7 anonim ***** válasza:
83%

Szeptembertől nem ugranak vissza 3 hónapot...🤦‍♀️ Ennek az ugrabugrának annyi a magyarázata, hogy ennyi az átfutási idő a NAV és az egészségbiztosító adatbázisa között.


Először csedet igényelsz, ami július 1-től a számított naptári alap 100%-a (-15%szja) és 168 napig kapod. Ezt követi a gyed, ami már csak 70% és 10%nyugdíjjárulékot és 15% szja-t vonnak belőle.

A csedet kérheted a szülés várható napját megelőző 28. naptól, vagy a szülés napjától. Akkor érdemes korábban kérni, ha a gyeded várhatóan több lesz, mint a táppénz. Mivel te eddig minimálbéres voltál, így valószínűleg neked megérni hamarabb igényelni. Csedből és gyedből is érvényesíthető a családi adókedvezmény.


Csed:

A jogosultság kezdőnapjától számított 3. hónap utolsó napjától néznek visszafelé 180/120 napot. Mivel ellátás nem lehet ellátás alapja, így a táppénzes napokat átugorják és úgy keresik a bérrel ellátott napokat. Max tavaly január 1ig mennek így vissza és csak a mostani munkaviszonyodban elért bér számít.

Ha szüléstől kéred, akkor szeptember végétől számolnak. Ha te szeptemberben táppénzen vagy, akkor augusztus 31-től számolnak.

/Egy tb és bérügyintéző/

2021. aug. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
84%
Ha szeptemberben szeretnél elmenni táppénzre onnan már nem ugranak vissza még 3 hónapot. Esetedben ha a szülés dátumától igenyled a CSEDet, és meg is szulsz decemberben, akkor decembert, novembert, októbert ugorjak át, szeptember 30-tol visszafelé számítana a 180 nap. De mivel neked szeptember táppénz, így augusztus 31-tol visszafelé számít majd a 180 bérezett nap.
2021. aug. 7. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszokat! Minden világos :)
2021. aug. 7. 22:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!