Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » GYED kedvezményszabályban...

GYED kedvezményszabályban jártas valaki?

Figyelt kérdés

Második kisbabám 2011. novemberében született.

2010 egész évben GYED-en voltam első gyerekemmel, aki után maximum GYED-et kaptam, mivel korábbi bruttó bérem 300e Ft felett volt.

2011-ben 3 hónapot GYES-en, utána a baba születéséig táppénzen, majd a baba születésétől TGYÁS-on voltam.

A TGYÁS-omat a kedvezményszabály értelmében a maximumban állapították meg 2011. novemberében.

Idén májusban kezdtem el kapni GYED-et, amit ugyancsak a kedvezményszabály értelmében állapítottak meg: a 2011-es TGYÁS-ommal megegyező összegben.

2012 januárjától jelentősen megemelték a minimálbér összegét, ami befolyásolja a maximum TGYÁS, GYED összegét is.

Kérdésem az lenne, hogy mivel én idéntől lettem jogosult a maximum GYED-re, akkor nem a 2012-es új minimálbér alapján kellene számolniuk ezt a juttatást?

Jogos, hogy a 2011-ben az akkori minimálbérrel megállapított TGYÁS-sal megyegyező összeget kapom GYED címén a gyerek 2 éves koráig?

Köszönöm szépen a válaszokat!



2012. szept. 13. 15:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy a kedvezményszabály értelmében a tgyásod alapja lett a gyed alapja is - emiatt nem emelkedik a minimálbérrel egyidejűleg. Ennek az az oka, hogy a te esetedben a gyed úgy lett megállapítva, mintha a béred az akkori minimálbér kétszerese lett volna. Tehát úgy kezelik, mintha 156 ezres jövedelem alapján állapították volna meg.


Nem tudom mennyire érthető, amit leírtam, de megpróbálok példát írni:

Béred volt 200 ezer, ez alapján kaptál tgyást, majd gyedet.

A második babával nem volt 180 bérezett nap, így a tgyás alapja a minimálbér kétszerese (mondjuk 156 ezer). A gyed alapja ezzel megegyező, de nem a minimálbér kétszerese, hanem az adott összeg (156 ezer).


Tehát hiába volt a béred akármennyi is, mivel nem a minimálbérhez kapcsolódott a gyed megállapítása, hanem adott összeghez, így nem változik automatikusan a minimálbér változásával.


Ha a gyeded alapja 200 ezer lett volna, akkor értelemszerűen emelkedett volna, hiszen magasabb gyedre lettél volna jogosult, de mivel 156 volt, így a minimálbér emelkedése nem hatott rá.

2012. szept. 14. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod!
2012. szept. 15. 07:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!