Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Önálló Társadalom biztosítási...

Önálló Társadalom biztosítási díj (TB) fizető vagyok! A kisbabám megszületése után (2013. december) is kell még a TB-t fizetnem vagy mivel kapok majd Családit És GYES-t ezért nem kell? Ha azokat kapom akkor jogosult vagyok az orvosi ellátásra?

Figyelt kérdés
2013. júl. 25. 09:22
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Gyes alatt nem kell külön TB-t fizetni, mert aki gyesen van, annak alanyi jogon jár a TB! Így igen, jogosult leszel ingyenes orvosi ellátásra.

Gyesből 10% nyugdíjjárulékot vonnak le.

2013. júl. 25. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A szülés után már nem kell fizetni magad után, a gyessel együtt járni fog az ingyenes ellátás (vagyis a gyesből vonják majd le).
2013. júl. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mind a két válaszolónak:)! Ment a zöld kéz:)! Akkor szülés után egyszerűen "csak" nem fizetem be a következő havi aktuális csekket? Vagy kell írjak valamit a NAV-hoz? Vagy ott automatikusan úgy is látni fogják?
2013. júl. 25. 10:20
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A gyesből nem vonnak TB-t, az alanyi jogon jár a gyessel együtt. A bruttó gyes 28500 Ft, ebből 10% nyugdíj kerül levonásra, ami 2850 Ft, így kapsz majd 25650 Ft gyest. A TB-t nem vonják le, jár a gyes mellé az ingyenes orvosi ellátás.
2013. júl. 25. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt nem tudom, hogy a NAV-nál szólni kell-e. Elvileg, ha pl. december 10-én megszülsz, akkor december 10-től biztosított vagy, mert gondolom a szülés napjától kéred majd a gyest.

Ezt majd a NAV-tól szerintem kérdezd meg.

2013. júl. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Én eljártam ugyanezt januárban. Bementem megigényelni, elintézni, hogy magam után fizessem. Akkor már terhes voltam. Az ügyintézés végén megkérdeztem a nőcit, hogy mi lesz azután hogy megszülök. Azt mondta, szülés után be kell vissza menni, vinni a baba anyakönyvi kivonatát (vagy másolatát), és akkor ismét átvezetik papíron, hogy kijelentkezel, tehát hogy azután már nem magad után fizeted. Van egy olyan rész, hogy "Átvállaló neve, ...". Na ezt töltik majd ott ki, és ez lesz az állam, nemtom pontosan mi a megnevezés.

Tehát igen, a szülés után majd be kell menni az anyakönyvi kivonattal (minél előbb), és kijelentkezni. Mert ha nem teszed meg, akkor majd kiküldik a felszólítást, hogy nem fizettél. Kifizettetik veled, majd visszafizetik a pénzt, miután már le lesz papírozva, hogy te gyesen vagy. Tehát nagy macera, nem érdemes végigmenni ezen. Maguktól nem fogják tudni, hogy neked már nem kell fizetned.

2013. júl. 25. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek:)! Nagyon hasznosak voltak a válaszaitok. Főként köszönöm az utolsó válaszolónak:)!
2013. júl. 25. 10:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!