Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Kimeríthetetlen téma: GYED...

Kimeríthetetlen téma: GYED EXTRA- Szerintetek?

Figyelt kérdés

Most éppen GYESEN vagyok 26 hónapos gyermekem jogán. Mivel a gyes összegéből megélni nem lehet, ezért november első napjaiban –szóban- megállapodtam munkáltatómmal, hogy 2013. december 01-től ismét munkába állok teljes munkaidőben (sajnos részmunkaidős foglalkoztatásra nincs lehetőség), ehhez kikötése az volt, hogy a gyes folyósítását szüneteltetnem kell. A gyes szüneteltetését írásban még nem kértem, tehát nincs semmi konkrétum,csak szóbeli beszélgetés..


A megállapodással egyidejűleg azonban kaptam egy „fülest” a munkaügyi osztályról, hogy amennyiben ténylegesen vissza szeretnék térni az állásomba, úgy megszűnik a védettségem, így előfordulhat, hogy a felső vezetés csak a törvényben meghatározott, kötelező 30 nap erejéig vesz vissza, majd ezt követően megindít(hat)ja a felmondásomat, ami az esetemben a szabadságok kiadásán túl 60 nap felmondási idővel és 4 hónap végkielégítési összeggel járna.


Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy amennyiben ténylegesen bekövetkezik a munkaviszony megszüntetése, ismételten igényelhetem-e gyermekem után a gyermekgondozási segélyt?

Érhet-e ezáltal engem kár (a biztosítási jogviszony megszűnésén túl)?


Másik kérdésem a minap kihirdetett GYED EXTRA kérdéséhez kapcsolódik (bár tudom, hogy ez még talán képlékeny dolog, és sok egyéb kérdést is vonhat maga után).

A híradó szerint január 01-től az anya a gyermeke 1 éves korától teljes munkaidőben visszamehetne dolgozni, és fizetése mellett jogosult lenne gyesre vagy gyedre is.

Ez azt jelenti, hogy január 01-től nem kell lemondani a gyest, ha teljes munkaidőben visszatérek a munka világába? (Ebben az esetben talán érdemes lenne várnom 2014. január 01-ig, a 2013. december 01. helyett?)

Kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban még, hogy az új szabályozás szerint is megszűnik-e a kismamák védettsége, ha a gyermek három éves kora előtt visszatérnek a munka világába, illetve a munkáltatónak kötelező lesz-e visszavenni gyes ideje alatt a kismamát, avagy ez csak egy lehetőség lesz, amivel vagy él a munkáltató, vagy sem?


2013. nov. 8. 16:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Gyed exra téged nem érint mert az csak azokra fog vonatkozni akik 2014. 01. 01-jén van utána szülnek.
2013. nov. 8. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Bocs elküldtem előbb.

gyes alanyi jogon mindenkinek jár a kicsi 3 éves koráig, ahhoz az életbe egy pilanatott sem kell dolgozni.

Így ha kirúgnának is megigényelhetnéd.

2013. nov. 8. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Munkaügyes vagyok.


1. Nincs már a 30 napos védelem, ha visszamész.


65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.


(2) A felek megállapodása esetén - legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig - a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.


(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt


a) a várandósság,


b) a szülési szabadság,


c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §) alatt.


Tehát csak addig vagy védett, amíg fizetés nélküli szabin vagy. (azaz gyeden, gyesen). Ha visszamész, akkor attól a naptól te már nem vagy fizetés nélküli szabin = nincs védettség = kirúghatnak.


Ez nem függ az új szabályozástól, ezt a 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről szabályozza.


2. A gyest, ha így adódna, akkor ismét igényelheted.


3. Gyed extra. (én a kisfiam után még fél évig kaphatnék gyest, most ikrekkel vagyok gyeden).


Még képlékeny, de amit eddig nyilatkoztak, az alapján: az lesz jogosult a dupla gyedre/gyesre, aki 2014 január 1 után meg gyedre. (azaz akkor lesz egy max. fél éves gyereke, vagy azután szül). Ez a gyerek lesz az első, akit figyelembe vesznek. Majd ezután még szül, és akkor kap kettőt.


Ami téged illet, hogy visszatérés, és úgy kap gyest/gyedet, arról semmit sem hallani. Decemberben mindenképp tárgyalják a parlamentben, akkor a mostani javaslaton változtathatnak, módosíthatnak, hogy mi lesz belőle, azt senki sem tudja.


De ebben az esetben szerintem nemcsak azokra fog vonatkozni, akik 2014. január 1 után mennek gyedre (mert akkor kb 1 év lenne, amíg lesz olyan, aki igénybe tudja venni az 1 éves gyerek mellett), hanem talán a január 1-től visszatérők.

Szóval várni kell, mert legkésőbb decemberben tárgyalják. Ami neked azért rossz, mert neked meg decemberben kellene visszatérni. És ha visszamész mondjuk decemberben, és 2 hétel később az lesz a törvényben, hogy azokra vonatkozik, akik január 1-től mennek dolgozni, akkor elbuktad a gyest). A törvényben meg a visszaható hatály tilalma él, azaz nem lehet a múltra vonatkozóan jogokat és kötelezettséget megállapítani. Kivéve, ha kedvező, de arra nincs pénz.

Én azt mondom, várd ki gyesen a decembert, meglátjuk, mi lesz. Szerintem ami a munkaviszonyra vonatkozó részt illeti, az is januártól hatályos ugye, de arra fog vonatkozni, aki akkortól megy vissza dolgozni. (úgy legyen)!

2013. nov. 9. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Pont az a lényeg a választások előtt senki nem tudja igényelni csak ígérgetik aztán pénzhiányába mégsem lesz belőle semmi választás után. Visszamenőleg meg soha semmi nem jár. Szóval abba meg totál felesleges reménykedni is.
2013. nov. 9. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 McRae válasza:

''A 2014 január egy előtt születettekre is vonatkozik.

A korlátlan munkavégzés lehetősége, valamint a gyerm

ekgondozási ellátások folyósítása ideje

alatt született újabb gyermek esetén a korábbi ellátás továbbfolyósítása a jogosultsági idő teljes

időtartamára az intézkedés hatálybalépését megelőzően

, azaz 2014. január 1-je előtt született gyermekekre is kiterjed.A jogosultsági idő lejárta előtt szüneteltetett ellátások kérelemre felélednek.''

2013. nov. 18. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Utolsó és ez honnan van, mert még a hatályba lépő törvény meg sem született.

Nem pletyka oldalakról kell linkelni hanem a törvényt, az hitteles.

2013. nov. 18. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 zulzorander válasza:
100%
Innen másolta: [link] a törvényjavaslat, 14.oldal tartalmazza
2013. nov. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

[link]



Javaslat még ugyan úgy semmit nem ér. Majd kiderül inkább ne élje bele magát a kérdező max meglepődik ha igen.

2013. nov. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 zulzorander válasza:
100%
Nyilván igazad van, akkor biztos, ha már el van fogadva. Viszont akkor teljesen felesleges bármilyen el nem fogadott adóváltozásról, törvényjavaslatról beszélni, mert még változhat, tehát felesleges írni róla hírportáloknak is és felesleges hőbörögni, mérgelődni is, hogy már megint mit találtak ki:)
2013. nov. 19. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Elfogadta az Országgyűlés a gyed extrát! :)


[link]

2013. dec. 10. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!