Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Szeretnék gyermeket vállalni,...

Szeretnék gyermeket vállalni, milyen támogatást kaphatok majd?

Figyelt kérdés
Arról van szó, hogy 28 évesen már elérkezettnek látom az időt a gyermekvállalásra, még az évben szeretnék teherbe esni és lehetőleg szülni is. Azonban, tudnom kellene azt, hogy mennyi ideig dolgozzak még az idén azért, hogy kapjak megfelelő összegű támogatást? Röviden, arról lenne szó, hogy évekig a vendéglátásban dolgoztam, de a főnököm, csak 2 órás munkaviszonyban jelentett be, bruttó 25.000-rel. Ez egészen 2014. áprilisáig volt így. Utána, alkalmi bejelentéssel dolgoztam, havi szinten kb. 10 napot jelentett be, napi 5000 Ft-tal. Majd, ezt megelégeltem és találtam egy másik munkahelyet, ahol 2014. novemberétől dolgozom, effektíve 3 hónapja, itt viszont bruttó 150.000-nel vagyok bejelentve. A gond az, hogyha terhes leszek, akkor nem tudom kihúzni addig sem ennél az új munkahelynél, míg 3 hónapos terhes leszek (hogy ne tudjanak elküldeni), mert nagyon kemény fizikai munkát kell végezni és azonnal levágják a terhességem, majd rögtön el is küldenek,persze egy teljesen más indokkal, mert nem akarnak fizetni utánam (ez a bevált szokás a cégnél). Elolvastam több fórumot is, de mindenhol mást írnak. Kérdéseim a következők lennének: a szülés után, mi alapján kapok GYED-et? Közvetlen a szülést megelőző 1 évben mennyi fizetésem volt? Vagy az előző két évet tekintik? Vagy az előző naptári évet nézik? 365, vagy 180 ledolgozott napnak kell lennie? Ha pl. idén április elején kirúgnak, mert terhes leszek, akkor még az idén szülök is. Ebben az esetben a 2014-es évet nézik, vagy közvetlen a szülést megelőző 1 évet? (tehát ha pl. decemberben szülnék, akkor 2014. decemberétől nézik 2015. decemberéig?) Ha közvetlen a szülés előtti 1 évet nézzük, akkor ez alatt lenne 4 hónapnyi munkaviszonyom, bruttó 150.000-nel, meg 8 hónap semmi. Ha a szülés éve(2015) előtti évet nézik, 2014-et akkor meg két hónapnyi bruttó 150.000-res hónapm volt, meg alkalmi melókkal, 6 hónap alkalmi (havi 10 nappal) és 4 hónap 2 órás, bruttó 25.000-tel. Melyiket nézik majd? TB-m végig fizetve volt.

2015. jan. 22. 01:01
 1/7 A kérdező kommentje:
Igen, még egy fontos kérdés: az biztos, hogy nem tudok munkahelyről elmenni gyes-re, az tuti, hogy már 1 hónapos terhesen kirúgnak, vagy közös megegyezéssel elküldenek. Ha így lesz, akkor is számít, hogy mennyit dolgoztam előtte, vagy akkor nem?
2015. jan. 22. 01:06
 2/7 anonim ***** válasza:
13%
Attól függ, kitől van a gyerek. Például ha a főnököd ejt teherbe, akkor csak nem rúg ki.
2015. jan. 22. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon vicces volt tényleg...kérlek kíméljetek meg a fárasztó és ironikus megjegyzésektől. Köszönöm
2015. jan. 22. 01:11
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom, a gyest a fizuból számolják, de a gyed talán állandó fix összeg.
2015. jan. 22. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
26%

a szülést megelőző évet nézik.

a többiről nem tudok pontos infókat.


de említsd meg nekik a munkaügyi bíróságot,ha emiatt 'közös megegyezéssel' ki akarnak rúgni

2015. jan. 22. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A terhességed bejelentésének a pillanatától védett vagy, nem kell ahhoz 3 hónapot várni. A gyes az, ami fix összeg, jelenleg 28 500 Ft/hó, ezt akkor kapod, ha nem vagy jogosult a gyedre, ami az elmúlt 2 éved átlagfizujának a 70 százaléka.

További infók itt: [link]

2015. jan. 22. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Terhesen védett vagy, nem fognak kirúgni, elmehetsz simán táppénzre. De maximum annyi időre, mint amennyit előtte itt ledolgoztál. Azaz ha fél évre elmész majd táppénzre a szülésig, akkor előtte legalább ennyit le is kell húznod, így tervezd a teherbeesést legkorábban.


1 év munkaviszony, 365 nap kell hogy kapj csed-et és gyed-et majd, de ha csak lesz az 1 év munkaviszonyod, de azzal nem kapsz maximális időig (gyerek 2 éves koráig) gyedet, ahhoz több mint másfél év (562 nap) szükséges, mert a gyed 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. Ha 1 éved lesz meg a szülésig, akkor csak másfél éves koráig jár majd gyed, ezt is kalkuláld bele a tervezésbe:) Azaz ha azt nézed hogy 2 éves korig, maximális ideig kapni is szeretnéd a gyedet majd, akkor úgy számolj, hogy szülésig kicsit több mint másfél évet dolgozz.


Az összegének a számítás részénél teljesen megváltozott minden idéntől, de neked a fenti a lényeg a jogosultsághoz, a többin maximum az összeg múlhat hogy miből számolják (ez is csak akkor ha közben csökken vagy nő a bruttó fizud).

Ha kiírnak táppénzre, az is beleszámít ebbe a biztosított idődbe, mivel biztosított vagy közben, ahogy a fizetett szabik is.


Hogy nézik?

A csedhez a szülés előtt keresnek 180 biztosított napot, de minimum 120-nak kell lennie. Ha pl decemberben szülnél, akkor szeptember 30-tól mennek visszafelé, maximum előző év (2014) január 1-ig. Ez a példa esetében áprilistól-szeptemberi fizuból számolnak. Táppénz nem számít bele, azaz ha áprilistól elmész táppénzre, annál többet mennek vissza időben, azaz március végétől mennek vissza 180 napot keresni, így ez a 6 hónap fog számítani.


Gyednél pedig ugyanígy az igényléstől visszafelé számított harmadik hónaptól keresnek vissza 180 vagy 120 bérezett napot, táppénz itt sem számít. Te a gyedet mindenképpen 2016-ban igényled majd csak meg, decemberi szülésnél is kb májusban. Akkor februártól keresik a bérezett napokat.

Persze addig változhatnak a szabályok, bár most eléggé átalakították.


De neked mindenképpen a mostani béred fog számítani, annyira nem mennek vissza az időben a kevesebb fizuig ha mostantól folyamatosan ennyiért fogsz dolgozni amíg tehes nem leszel.


Ajánlom ezt az oldalt, olvasgasd, it kérdezni is tudsz, ő nagyon profi, és korrekt válaszokat ad mindig, érthetően. De korán reggel írj neki, mert limitált a kérdések száma egy nap.

[link]

2015. jan. 22. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!