Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Szeretnék babát viszont még 1...

Szeretnék babát viszont még 1 évet be kell dolgoznom ugy tudom. De nem minden világos ezzel kapcsolatban. Bővebben lent?

Figyelt kérdés
julius 20 tól kezdődik a munkaviszonyom tehát jővő ugyan akkor lesz meg az 1 év. ha pl agusztusban teherbeesek Mennyi napot mehetek táppénzre?Mert azt lehet kérni nem? 2 honapos koromig szeretnék dolgozni csak mert eladó vagyok de fizikai munkát végzek 10-25 kg emelgetek,létrázok,sokat állok. A főnököm....nem nagyon szeretné ha bárki is terhes lenne mert hogy az neki NAGY KIADÁS....-.-". Táppénz alatt vagy előtt elküldhet ebből az okból kifolyólag? Ha lejárt a táppénz utána melyik juttatást vehetem igénybe? Csedet ? Majd a gyest? És ezt a kettőt mennyi ideig?Valamint a csedet és a gyest kötelező a munkáltatónak biztosítani? 8 órába vagyok bejelentve 122000 ft bérrel és 79800 ft-ot kapok ki. Félek hogy ha megtudja hogy terhes vagyok hiába van meg az egy év kirug és nem kapok semmit csak ami alanyi jogon jár....Igy se tudom hogy fogom majd vele közölni...

2015. nov. 4. 06:57
 1/9 anonim ***** válasza:
Táppénzen annyit lehetsz,mint amennyi a bedolgozott időd,de maximum 1 évet.A táppénz a fizetésed 60 százaléka lesz.Ha határozatlan idejű lesz a szerződésed,akkor védettséget fogsz élvezni,nem rúghat ki.De ha határozott idejű lesz,akkor dönthet úgy,hogy nem hosszabít.A csed az első 6 hónapban jár,de ezt ha akarpd már a szülés várható időpontja előtt is igényelheted.Utána a Gyed következik.Ez attól függ,hogy meddig kapod,hogy a szülést megelőző 2 évben mennyit dolgoztál.Ha megvan a 365 nap 2 év alatt,akkor a gyermek másfél éves koráig jár.Ha 2 évig szeretnéd kapni,akkor 560 nap körül kell lennie.(nem emlékszem pontosan mennyi).Utána 3 éves koráig fogod kapni a gyest.
2015. nov. 4. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Bocsánat a Csednél kimaradt,hogy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal igényelheted.
2015. nov. 4. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Annyival egészítenem ki az előző hozzaszolot, hogy a cseh lejárt után a munkaltatotol fizetés nélküli szabadságot kell igényelned a gyed és a gyes idejére - ő pedig köteles engedélyezni.
2015. nov. 4. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Na most. Idén júl. 20-tól dolgozol? Mert kicsit félreérhető, amit írtál.

Ha már dolgozol, akkor igen, 2016. júl. 20-án lesz meg az 1 éved. De, ha most januárban teherbe esel, akkor is meglesz az 1 éved már, mert ha táppénzre mennél, az az idő is beleszámít az 1 évbe. Táppénzen annyit lehetsz, amennyit dolgoztál, max. 1 évet egy huzamban. Most nem igazán értem, hogy 2015. júl.20-tól kezdődött a munkád v. 2016.júl.20-tól fog kezdődni a munkád.

Ez a munka előtt nem dolgoztál egyáltalán? Ezek fontos kérdések.

A másik. Ha a szerződésed határozatlan és a teherbe esésedkor nem vagy már próbaidős, akkor nem rúghat ki a munkáltató, ha bejelented a terhességet. Ha még próbaidős vagy a terhesség bejelentésekor, akkor kirúghat. Illetve, ha határozott idejű a szerződésed, akkor nem köteles szerződést hosszabbítani.

Ha teherbe esel, nem kell táppénzre menj, ha amúgy nem vagy veszélyeztetve más okból, mint a munka. A munkáltatónak kötelessége könnyített munkát adnia neked, tehát dolgozhatsz, de nem emelgethetsz 10-25 kg-t, erre a munkáltatódnak kell figyelni. Én hipermarketben dolgoztam, könnyített munkát kaptam, még nagy hassal is dolgoztam osztályon!!

Ha nem tudnak könnyített munkát adni, akkor elvileg otthon maradhatsz és távolléti díjat kell fizessen a munkáltató. Persze ez nagyon ritkán valósul meg, inkább mindenki táppénzre megy, mert senki nem akar összetűzést a főnökével. Én is inkább táppénzre mentem, velem mindig korrekt volt a főnököm, így táppénzre mentem, mikor 7 hónaposan már nem bírtam a könnyített munkát sem.

Először csedet lehet igényelni. Ennek feltétele hogy igényléskor v. szüléskor is meglegyen a munkahelyed, biztosított legyél. Ezt a szülést megelőző 28. naptól lehet kérni, legkésőbb a szülés napjától. Ez a bruttó átlagbér 70%-a, a bruttó csed.

Csed 168 napig jár, utána kapod a gyedet a gyerek 2 éves koráig. Szintén átlagbér 70%-a a bruttó gyed.

Csedet és gyedet nem a munkáltató fizeti, hanem az állam az OEP-en keresztül, a munkáltatónak ilyenkor semmi többletköltsége nincs, mikor te cseden és gyeden vagy. Ha a munkahelyed TB kifizető, akkor ők utalják neked (de az OEP fizeti, csak a munkahely utalja), ha nem TB kifizető, akkor az OEP-től kapod közvetlen.

Gyed után jár a gyes, ami ugye alanyi jogon jár, a gyerek 3 éves koráig. Ezt sem a munkáltató fizeti, kormányhivatalban kell igényelni (MÁK), ők utalják, szintén állami ellátás.

Táppénznél van, hogy a munkáltatónak a táppénz 2/3-át kell fizetnie.

Tehát, ha határozatlan szerződésed van és nem vagy próbaidős, akkor jogszabály által védett vagy, nem rúghat ki!! Kivéve, ha valami olyan nagyon súlyos dolgot teszel, pl. lopsz v. ilyesmi, akkor mondhat fel rendkívülivel, de pontosan meg kell indokolja a rendkívüli felmondást. De, gondolom semmi törvényelleneset nem teszel.

2015. nov. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Kedves utolso!

Nagyon nagyon szepen koszonom ezt a tartalmas valaszt!Nagyon sokat segitettel most nekem!!:) Ez ev julius 20 tol dolgozok mar lejart a probaidom most toltom a a 4 honapom.Ezek szerint hamarabb is lehetek babas mint juli 20? Az nagyon jo lenne.

2015. nov. 4. 20:22
 6/9 A kérdező kommentje:
A szerzodesem pedig hatarozatlan ideju.
2015. nov. 4. 20:23
 7/9 anonim ***** válasza:

Persze, hamarabb is lehetsz terhes, mint júl. 20. Viszont arra figyelj, hogy annyit lehetsz táppénzen, amennyit dolgoztál. Ha 7 hónapot, akkor úgy kell kalkulálj, hogy az kitartson szülésig v. a csed igénylésig. Március, áprilisnál előbb ne nagyon ess teherbe, ha már 2 hónapos terhesen táppénzen akarsz lenni szülésig.

Nem az a lényeg, hogy dolgozz 1 évet és utána szülhetsz. A táppénzen töltött idő is beleszámít a 365 napba. Tehát dolgozol 8 hónapot, majd terhes leszel és 2 hónapos terhesen elmész táppénzre, akkor már tudsz lenni végig táppénzen és az az idő is biztosított nap.

2015. nov. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Akkor nem elég ha 6 honapot bedolgozok? januárig és februártol mennék mert nem fog adni könnyitet munkát nem tud folyamatosan pakolni kell pl viaszos vásznat vágni azt meg elég nehéz odacipelni a vágohoz.arrol nem is beszélve hogy minden reggel meg este be kell pakolni kintről asztal ,vásznak,stb.tehát juliusba telne le a táppénz.
2015. nov. 5. 07:04
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha 6 hónapot dolgozol, akkor 6 hónapot lehetsz táppénzen. Februárban lennél 2 hónapos terhes? Vagy hogy? Ha igen, akkor szeptemberben szülnél. Vagyis, a táppénz csak júliusig járna. Szeptemberig mit csinálnál? Nem kapnál semmilyen pénzt, dolgozni nem tudnál visszamenni. Munkáltató belemenne a fizetés nélküli szabiba? Viszont fizetés nélküli alatt nem vagy biztosított (kivétel csed, gyed, gyes, gyet).

Ha jól értem, még nem vagy terhes, így nehéz megmondani, mikor mit csinálj. Azért írtam, hogy márciusban ess teherbe, mert akkor már tudsz szülésig végig táppénzen lenni. Szerintem ennyit megéri várni. Ha decemberben teherbe esel és februártól szeretnél elmenni táppénzre, akkor szülés előtt bőven lejár a táppénz. Csedet is ebben az esetben valamikor augusztusban tudnál csak igényelni, mivel szeptember körül lennél kiírva. Így nehéz megmondani. Én azt javaslom, mindenképp várj még a teherbe eséssel egy 3-4 hónapot. Persze, az sem biztos, hogy rögtön teherbe esel. Lehet, hogy most elkezdtek próbálkozni és így is március körül sikerülne, de ha már most novemberben v. decemberben sikerülne, akkor a táppénz nem tartana ki szülésig.

Ezért fontos kérdés még, hogy ez a munka előtt volt-e munkaviszonyod és mikor? Mennyi szünet volt a 2 munkaviszony között?

Ugyanakkor azzal is számolj, ha nincs 2 év folyamatos munkaviszonyod, akkor a táppénz neked nem 60%, hanem 50%.

2015. nov. 5. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!