Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » GYED-en levő anyuka miért nem...

GYED-en levő anyuka miért nem jogosult a minimálbér emelésre?

Figyelt kérdés

Aláíratta velem a cég a minimálbér emelésről szóló nyilatkozatot. Majd a fizetési elszámoláson észre vettem,hogy nem a szerint kaptam kézhez a Gyedet.

Amikor szóvá lett téve közölték,hogy ha vissza megyek dolgozni akkor fog csak járni ez az összeg. Kérdésem továbbá az,hogy ha aláíratták velem, akkor ez miért nem volt feltüntetve a papíron, hogy csak akkor kapom meg amikor vissza megyek dolgozni? Úgy érzem félre lettem tájékoztatva és úgy tudom,hogy ha aláírok valamit akkor onnantól kezdve hatályba lép. Kicsit rosszul esik,hogy folyton utólagos magyarázatokkal próbálják elsimítani a dolgokat. A másik pedig az,hogy a Csedem is 12ezer forinttal több volt,mint a Gyedem. Hogyan lehetséges ez amikor ugyanúgy a fizetésem 70 %-a? Értem,hogy mást vonnak a Csedből és a Gyedből is,de tudtommal a levont összegek eltérése maximum 1-2 ezer forint lehetne. Vagy rosszul tudom? Kihez fordulhatnék ez ügyben? Védőnő vagy esetleg a Magyar Állam Kincstár? Előre is köszönöm a válaszokat.


2016. márc. 11. 09:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem 1-2 ezer forint lehet. A CSED-nél nincs felső határ. Ha valaki 500e-t keresett, akkor CSED-nek is az összeg 70%-át kapja.

A GYED pedig felső plafonos és plusz 16% járulékot vonnak belőle.

Alacsony fizetésnél 1-2e Ft lehet a különbség, míg magasabbnál, akár több százezer ft is.


A béredre vonatkozó papírt írtad alá, amit a cég fizet. Bér akkor illet meg, ha ismét munkába állsz. A GYED-et az állam fizeti, így annak összege államilag meghatározott. A MÁK-ot megkérdezheted, de a GYED-ed összegéért nem a munkáltatód felel. Egyáltalán kifizetőhely a munkahelyed?

2016. márc. 11. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%

Én úgy tudom a Gyedet előző évek bére alapján adják,nem a módosított szerződés alapján.

Védőnő ezekhez nem ért és nem is a mák adja a gyedet,hanem az oep. És a 60-70% nem 1-2 ezer ft különbség. A csed 70,a gyed 60%

2016. márc. 11. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Tessék, minden, a GYED-re vonatkozó kérdést leírnak.

2016. márc. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat. Igen a munkahelyem utalja a fizetést, nem a Mák. Ha nincs munkahelyem akkor kapnám tőlük tudtommal
2016. márc. 11. 10:13
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

a cseded úgy lehet több hogy abból csak szja vonódik, a gyedből 10% nyugdíjjárulék is. Ráadásul a csed maximalizálva van mint előttem írják.

A cégednek pedig nem kell tájékoztatnia arról, ami a jogszabály: hogy a már egyszer határozatban megállapított GYED összegét nem bírálják felül, amit megállapítottak, 2 éves korig ugyanazt fogod kapni.

Az új módosítások miatt januárban csak azoknak vizsgálták felül a GYED-ét, akiket a GYED maximum érintett, ők ugyanis az új minimálbér alapján megállapított GYED maximumot fogják kapni.

De szimplán a minimálbér változás miatt nem módosítják a gyedet. Erről a munkáltatónak nem kell tájékoztatnia (ha jó fej a munkaügyes, és ért hozzá, maximum jelzi feléd). De nem írja elő semmi hogy tájékoztatniuk kellett volna azon túl, hogy a minimálbér változást aláíratták, mivel az OEP honlapján megtalálható amiket leírtam, és mint magánszemély, neked kell ezeket a dolgokat figyelemmel követni.

2016. márc. 11. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
88%

Tegyük tisztába a dolgokat, mert sokaknál nem stimmel a dolog.


Szóval: a CSEDET és GYEDET az OEP utalja, nem a MÁK. AKkor is, ha a látszólag a munkáltató fizeti, hisz nekik utalja az OEP.

A CSED és GYED egyaránt a számítási időszak TÉNYLEGES jövedelmének a 70 %-a. A CSED-ből csak SZJA-t vonnak, ami 2015-ben 16 %, 2016-tól 15 %. A GYED-ből SZJA-t és nyugdíjjárulékot is vonnak, ami 10 %.


Tehát, te megigényelted a gyedet pl 2015.10.15-én, akkor (normál esetben) a 2015.03.05 és 2015.07.31 között kapott tényleges jövedelmed az alap. Ebből megállapítják a gyedet, és azt az összeget kapod amíg jogosult vagy rá.

A fizetésemelés akkor lényeges, ha pl nem mész vissza dolgozni, és születik még egy gyereked. Akkor kiszámítják az előző ellátásod alapja szerint, és a szerződés szerinti béred szerint. És amelyik kedvezőbb, azt kapod.

Vagy, ahogy mondták is, ha visszamész dolgozni, a magasabb bért kapod.

2016. márc. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Na így már világos. Köszönöm a válaszaitokat. Jó lett volna azért,ha erről kapok tájékoztatást,hogy is működik ez. Szerintem azért mindenki szeretné tudni,hogy miért utalnak éppen annyit amennyit. Így már értem amit leírtatok úgyhogy köszönöm. Kellemes Napot Nektek.
2016. márc. 11. 11:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!