Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Hogyan tudnék segíteni a...

Hogyan tudnék segíteni a lányomnak, hogy megértse az adott feladatot?

Figyelt kérdés

Első osztályos a lányom. Tegnap olyan feladat volt,hogy a képet kellett betűzni- amit ugye egyedül nem tud,nem hallja milyen betűk vannak a szóban,így együtt betűztük,Ő számolta közben a kezén- és annyi karikát rajzolni a kép alá,amennyi betű van a szóban. Ezt követően szótagolni kellett a szót,és a karikáknál vízszintes vonallal jelölni,a szótagokat.

Egy elsős gyerek,aki betűzni sem tud,honnan tudja,hogy hány karika után kell behúzni a vonalat?- házi feladat volt. Mondjuk az enyém azt sem tudta,mi az a szótagolás,azt elmagyaráztam Neki,idő kellett és sok türelem,de végül leesett Neki miről van szó.

Őszintén megvallva szerintem butaság elvárni,hogy tudja hova kell behúzni azt a vonalat,de ha ez a feladat,akkor biztos azért az,mert elvárható egy elsős gyerektől hogy tudja....


2013. okt. 15. 13:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
A szótagolást nem kell magyarázni, meg kell mutatni, le kell tapsolni, le kell lépni, le kell ugrálni stb a szavakat, de ezt első osztályra már tudni kell, ahogy a szavakat hangokra (nem pedig betűkre) bontani is képes már egy iskolaérett gyerek. Másképp hogyan tanulhatna meg írni???
2013. okt. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Felnőtt ésszel nem tudjuk felfogni azt a feladatot, amit egy kisgyermek meg megért.

Annyiféle olvasástanítás van már, s azt mondják, egyre gyatrábban olvasnak a gyerekek.

Az biztos hasznos dolog, ha egy-egy jól tudott mondókát váltakozva mondogattok a kislányoddal: Po - ros - ú -ton -ko -csi - zö-rög /egy szótagot te, egyet ő.

Aztán már maga mondja szótagolva, bal-jobb tapssal kísérve.

Arra viszont ötletem sincs, hogyan lehet meghallani, hogy egy szótagban hány betű van, ha nem ír, nem olvas még. Visszafelé könnyebb gondolkodnunk, mint elölről felépíteni egy szótagot. Biztos van mágneses táblácskája betűkészlettel, s a hallás+látás+manipuláció egyszer csak átcsap minőségbe. Szegény gyermekek! Mi már elfelejtettük, hogy volt ez anno:)

2013. okt. 15. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell ilyet tudni első osztályra előre!


Bár ez egy komplex feladat, így tanulja meg, gyakorlással. Valószínűleg az órán ilyen feladatokat végeztek, azért ez a lecke, nem hiszem, hogy új dolog neki. Ha viszont igen, akkor azzal az iskolával gondok vannak. Nézd meg, órán mit csináltak.

2013. okt. 15. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Tanító/tanár vagyok, tizenkét évig csak 4. osztálytól fölfelé tanítottam, aztán egyik évben úgy hozta a sors, hogy 1. osztályban én lettem a magyaros.

Sok gyerek van így vele, hogy nem érzi/érti a hangokra , szótagokra bontást így az elején. Először azt hittem, a fél osztály ezt sose fogja tudni, de persze szép lassan mindenki ráérzett. Ne keseredj el, meglátod, ha ilyen ügyesen segítesz neki, meg a tanítójával is sokat gyakorolnak órán, a te kislányod is megérti.

2013. okt. 15. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Szintén elsős kislány anyukája vagyok, és hasonló cipőben járunk. Nálunk korongokkal rakják ki a szavakat. Először szótagoljuk, aztán megnézzük külön a szótagokat és azt bontjuk, illetve próbáljuk hangokra bontani. Nem egyszerű feladat, mert szegény sokszor azt hiszi, h a kimondott szótag az maga egy hang. Szerintem piszok nehéz ez nekik. Ja, és a magánhangzókat piros koronggal, a mássalhangzókat zölddel kell kirakni.

Minden nap gyakoroljuk, ennek csak ez a titka. Gyakorolni, gyakorolni és előbb-utóbb minden kisgyerek ráérez.

Tegnap volt szülői értekezletünk és megkérdeztük a tanárnénit, h hogyan tanítja nekik, mert bizony minden kisgyereknek nehezen megy. Elmondta, hogyan szokták órán csinálni és megnyugtatott minket, h nagyon ügyesek és nincs miért aggódnunk.

2013. okt. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm Mindenki válaszát :-)


Ma este lefekvés előtt gyakoroltunk,de csak rövid szavakat (apa,anya,cica,fa,ágy,nyúl,szív...) és ez ügyesen ment Neki,bár néha megakadt,akkor artikulálva ismételtem el párszor az adott szót! Nagyon büszke volt magára,hogy sikerült végre "elsorolni a betűket" :-) Jó kis siker élmény volt ez ma Neki :-) Remélem holnap is menni fog :-D

2013. okt. 15. 22:16
 7/14 anonim ***** válasza:

Ügyesek vagytok!

Olyan jó érzés, mikor az ember gyerekének leesik a tantusz!! :) Gratulálok! :)

2013. okt. 16. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

És fontos a szemléltetés. Hallom - elfelejtem, látom - emlékezek rá, csinálom - tudom.

Tehát látást- ,hallást- ,tárgyakkal való manipulációt egyaránt be kell vonni a tanításba. Később, ha az egyik elmarad, a másik is elegendő lesz.

2013. okt. 16. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem is első osztályos a lányom, mi is ugyanezeket a feladatokat "gyűrjük". A környezetemben elég sok "elsős anyuka" van most,és hidd el, ez szinte minden gyerkőcnél így vagy úgy, de probléma. Most még. De megtanulják.Tegnap voltam fogadóórán, és a tanítónéni direkt kiemelte, hogy ez teljesen természetes, hogy nem megy nekik kapásból, sem a szótagolás, sem a betűzés, gyakorolni kell sokat, játékosan is (pl. adott betűkkel szavakat keresni, csak a magánhangzóit elmondani egy szónak,és találja ki, mi lehet a szó, a szótagolásnál tapsoltatni, stb. a szótagokat)

Egyébként pont ahogy írod, meg fogod látni, hogy napról napra jobban fog menni neki, csa be kell érniűk a dolgoknak!

2013. okt. 17. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Milyen módszerrel tanulnak? Csak azért kérdezemm, mert az én lányom is elsős, de nekik csak szótagolni kell, betűzni nem. Ők a Meixler módszer szerint tanulnak.
2013. okt. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!