Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Mit tehetnék a maximalista...

Mit tehetnék a maximalista lányommal? Hogyan értessem meg vele, hogy ő így is elég jó?

Figyelt kérdés

Bocsi,ha kicsi hosszú lesz,de már nem tudom,mit tehetnék a lányommal.


Nemrég töltötte be a 19-et,idén fog érettségizni.Már kicsi kora óta megvan a pálya,amire készül,de már sokan le akarták beszélni róla,de ő rettenetesen makacs.Csak ahhoz ragaszkodik mindenki véleménye ellenére is,bár elég jól fejlődik.


Elég sokat tanul,lelkiismeretes,szorgalmas,nyelvvizsgái vannak (három is).És rettentően maximalista:piszkosul tud idegeskedni,ha valami nem úgy sikerül,ahogy szeretné.A faktos tanára nagyon szigorú és elég rossz jegyeket kap,pedig sokszor nem ő tehet róla.Zavarja,hogy matekból nem ötös,hanem négyes és ezáltal veszített most két pontot.Hogy ő miért nem lehet kitűnő és miért nem nyerhet versenyeket,pedig a jegyeinek nagy része ötös.


Félek,hogy mi lesz ennek a vége.Számára ez a legfontosabb,az életpálya,amit kinézett magának.Már ott tart,hogy családot sem szeretne.Pedig idén lazított egy kicsit úgy a tanulás mennyiségén (az korábbi évekhez képest is,de szerintem még így is piszkosul szorgalmas),de most meg folyton azt hajtogatja,hogy milyen lusta.Nem jár el sehová,csak nagyon ritkán,zárkózott is eléggé.


Pedig inkább a humán oldala erős,de őt mégis valami vonzza a reálban,hiszen a faktjai is reál tárgyak.


Hogyan értessem meg vele,hogy ő így is elég jó? Egyáltalán meg lehet?


Félek,hogy a maximalizmusának rossz vége lesz.


(Köszi,ha elolvasod és válaszolsz)


2013. márc. 26. 22:41
 1/9 A kérdező kommentje:

Még valami:ezt nem mi sulykoltuk bele,hogy mindennek ötösnek kell(ene) lennie.Ezt a mércét ő állította fel magának.


Nem mintha zavarna,de az ő korában a lányok nagy része már pasizik,de neki még barátja sem volt.Ha ezt felhozom neki,azt mondja,hogy szerinte ő erre még nem érett,meg hogy neki ez most abszolúte nem hiányzik.

2013. márc. 26. 22:46
 2/9 A kérdező kommentje:

Pedig nem tartják tehetségtelennek,különösen a művészi pályákon,de őt meg pont hogy az érdekelné kevésbé.Amin néha a tanárai is elképednek,hogy mennyire makacs és kitartó.


Bocsánat a sok kiegészítést,de ezt így nem olyan egyszerű körülírni,hogy mi is tulajodonképpen a helyzet.

2013. márc. 26. 22:52
 3/9 anonim ***** válasza:
94%

Természetesen mindenki egyéni és mindenki máskor változik.

Én is ilyen voltam, bár úgy érzem nem ilyen komolyan.

Az iskola egy kényszer, a jegy egy irreális mutató, a tanár a felnőtt, a gyerek a gyerek. Az érettségi egy kötelező rossz. Valójában a végzősök élete egy kényszer, amit valaki lázadva, valaki viszont szorgalmasan, mint a lányod, okosan megcsinál.Komolyabb változást akkor tudsz elérni, ha felveszik valahová, külön költözik albérletbe vagy koliba, ahol a háztartás vezetése lesz a fontos és a saját kis egyetemista élete szervezése. Akkor nem lesz ennyi ideje tanulni, nem tud majd olyan szorgalmas lenni, sok új barátja lesz és száz meg száz buliba fogják elrángatni a társai.


Ezt a 3 hónapot még ki kéne bírni. Addig esetleg életvezetési tanácsadó vagy pszichológus segíthet ha túl komoly a dolog.

De mint mondtam, ne felejtsük el, hogy a rendszer kényszeríti rá erre a viselkedésre.Nagyjából neki sincs más választása, ha be akar kerülni egyetemre.

2013. márc. 26. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Szerintem lehet,hogy az iskolaválasztással is gond volt,mert neki persze elitgimibe kellett menni (amit megjegyzem,ő választott ki magának),ahol kb. a jegyek meg a százalékok határozzák meg egy ember értékét.Lehet,hogy ezzel a matekkal egy gyengébb suliban lazán lenne ötös.


Amúgy én speciel nagyon büszke vagyok rá,kedves,barátságos,intelligens,szerintem nagyon tehetséges és értékes ember.Sajnálnám,ha e miatt menne tönkre az élete.

2013. márc. 26. 23:08
 5/9 anonim ***** válasza:
93%

Ha a lányod nem kívülről kapja a maximalizmust, akkor semmiképpen ne hangoztasd, hogy "nekünk így is elég jó vagy". Az embert ilyenkor nem az motiválja, hogy másnak megfeleljen, hanem egy belül felállított mércéhez méri magát, amin te nem tudsz változtatni.

Én is "gyógyulófélben" levő maximalista vagyok, ősszel kezdtem egyetemet :) Egyrészt az egyetem ad néhány pofont a jegy alapján való önmeghatározásnak. Ez két irányba sülhet el: vagy rájön, hogy nem az a fontos, hanem a megszerzett tudás, vagy még rosszabb lesz. Másrészt nekem az segített, hogy az utolsó középiskolai években olyan emberekkel voltam együtt, akiknek a tanulás fontos volt ugyan, de nem az irreális célok elérése. Ez nem hozott azonnal változást, de elindított afelé, hogy elkezdjem átértékelni magamban az érzéseimet. Harmadrészt volt egy-két élményem az egyetemen, aminek hatására már fel tudtam adni azt, hogy egy tárgyból - amit egyébként nagyon szeretek, de a vizsgát figyelmetlenségből elszúrtam - elmenjek javítani. Akik ismernek tudják, hogy ehhez elég rendesen meg kellett erőszakolnom magam. Jó pár napig szinte fizikai fájdalmat éreztem a döntésem miatt, pedig tudtam, hogy jól tettem.


Szóval ami nagyon fontos: ne direktbe akard megváltoztatni, mert annak egy maximalista nagyon ellenáll, hiszen pont azt üzened neki, hogy nem elég jó, ezzel a folyamat önmagát erősíti, akkor is, ha az elvárások addig önmaga felől érkeztek. Neki is a lazaságot kell megtanulnia, ebben viszont tudtok segíteni, de erről neki NEM kell tudnia (el sem tudod képzelni, hogy mennyire sérti egy maximalista ember önérzetét, ha megtudja. Ha "kigyóhgult", akkor másként látja, de akkor és ott csak ront a helyzeten.)

2013. márc. 26. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ki pontozta le a válaszokat és miért? Én mindenkit felpontoztam,szerintem hasznosak voltak!
2013. márc. 27. 10:34
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok, szerintem igazat írt az előttem szóló.

Esetleg még annyiban tudsz segíteni, hogy néha kiveszed őt ebből a szigorú sulis életből. Pl. hívd el uszodába, a víznek nagyon jó pozitív és relaxáló hatása van, menjetek sétálni, cukrászdába, a napfénynek is csodás hatása van. Szóval kicsit mozdítsd ki ebből a szörnyű helyzetből, hogy ő 6-7 órát ül a suliban, majd még 6-ot otthon az íróasztalnál,mert nyilván annyit ül, ha szorgalmas. Egy gyereknek, mert még igenis gyerek, ez egy borzasztó természetellenes és a fizikumra is káros hatású. Éreztesd vele, hogy neki van ideje kikapcsolódni, sportolni, vagy csak muffint sütögetni a barátnőkkel mondjuk péntek este.

Ne hagyd, hogy monoton életet alakítson ki. Ráadásul, hogy mellette állsz, és mindebből a sok program és feltöltődésből energiát és erőt kap, hidd el ki fogja bírni az érettségiig.

2013. márc. 28. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
46%
Én is ilyen vagyok. Még csak 13 éves, de egyszerűen olyan maximalista. Anyáék mindig mondják, hogy mindenben nem lehetek tökéletes, és ne stresszeljek ennyire. De már tl késő. Ha ilyen volt, ilyen is lesz. A lányodban van akarat erő, és ez dicséretes. Biztos mindig el fogja érni a célját, ha belepusztul is. Vannak ilyen emberek. Ugyanez vagyok én is, és meglátszik az eredmény. Már 1.-től kezdve kitűnő tanuló vagyok, mindig mindent rám szoktak bízni, minden versenyen ott vagyok, eredményeket érek el, és mellette keményen sportolok, csak azért, hogy nehogy véletlenül valamiben rosszabb legyek. Ez egy nagy versenyszellem. A lányod lehet, hogy nem csak azért ilyen, mert ő saját magának akar megfelelni. Ak ilyen maximalista, nem csak magának akar megfelelni. Én már csak tudom. Hanem le akar előzni mindenkit, nem engedi, hogy más üljön a trónjára, és nem akar lemaradni, nehogy más jobb legyen valamiben. Ez ellen nics mit tenni. Saját magába belenevelte. Sajnos ez így marad örökre, ha egyszer bele nem fárad úgy, hogy aztán ki lesz, mint a liba. Így kell elfogadni. Bocsi, hogy kicsit hosszú, de nem tudtam röviden leírni! :)
2013. márc. 29. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Én 17 éves lány vagyok, és én is ilyen :) Sok estén anyukám küld el engem már lefeküdni, mert annyira sokat tanulok. A mércét magamnak állítom fel, és nem vagyok hajlandó alább adni. Nem másoknak, hanem magamnak akarok megfelelni. Keményfejű vagyok :) Dicsérd meg őt, talán kicsit felenged néha :)

2013. ápr. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!