Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan inspiráljam 13 éves...

Hogyan inspiráljam 13 éves kisgimnazista fiamat a tanulásra?

Figyelt kérdés

Szóval nyáron lesz 14 éves a fiam. Most első éves a 6 osztályos gimnáziumban, vagyis 7-es. Ő szeretett volna gimibe menni (mi szakközépre is nyitottak lettünk volna a 8 osztályos általános után). Az általános iskola utolsó 2 évében kitűnő volt. Most sem rossz tanuló, 4-es 5-ös volt félévkor, de matekból beszedett utolsó két jegynek egy 2-est és 1-est, így abból 2-es lett a félévije. Meg becsúszik néha 3-as itt-ott, vagy pl. a kötelező olvasnivalók sem nagyon érdeklik, bár, van, amit szívesen olvas.

Szóval okos gyerek, meg tud is tanulni, de úgy látom, nem elég a felelősségtudata, sokszor inkább nem érdekli, még, ha rossz vége is lehet. Nyilván mi azt szeretnénk, ha komolyan venné az iskolát, főleg, ha már ő akart gimibe menni, de ez így néha úgy néz ki, mintha balhéznánk vele. Pedig azt szeretnénk, ha ő érezé jól magát a lehetőségek kihasználásában. Az iskola jó, ő is szereti, a tanárai is, az osztálytársai is.

A számítógépes, okostelefonos játékok, ill. trendek tekintetében megkértük, hogy ne kövesse a kora fősodrását, mert szemmel látható, hogy elvonja az értelmi kapacitásukat. Pár hónapig nagyon bele merült a Minecraft játékba, és ő is látta, hogy nagyon befészkelte magát az agyába, a gondolataiba. Szóval elviekben egyetért ezzel, abba is hagyta, de hiányzik neki, nyilván nehéz "lejönni a cuccról". :-)

Amúgy nagyon erős hobbija a zene, illetve zenélés. Az nagyon megy neki és szereti. Nagyon tehetséges és már most klassz dobos. (YouTube csatornája "dmn ks" néven megtalálható.) Ezt támogatjuk is, ahogy tudjuk, valószínűleg van számára jövő ezen a pályán, igyekszünk jól terelgetni (majd) rajta.

Viszont a tanulásban mindenképpen szeretnénk, hogy szintén a jövőre vonatkozóan stabil alapot rakjon le, manapság ez elengedhetetlen szerintem.

Úgy látom, hogy mindez a "kamaszkorba lépés, illetve a kis felnőtté válás folyamatának nehézsége" témakör része nála (felelősségtudat, tisztelet, célok, fegyelmezettség stb. szóval az élet komolyodása). De azt is szeretnénk, hogy boldog gyerek tudjon maradni.

Szóval dióhélyban ennyi.

Elsősorban tapasztalatokon alapuló véleményeket várok, köszi.



2014. febr. 25. 13:23
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja, és nem tudom, mások is csinálják-e ezt, én rendszeresen kérdezem őt, hogy neki mi a véleménye rólunk, mármint, hogy mit csináljunk esetleg másképpen vele kapcsolatban. Ezeket meg szoktuk beszélni, és persze mi is átgondoljuk a dolgokat.
2014. febr. 25. 13:45
 2/5 anonim ***** válasza:

Legalább 4,5-ös bizonyítvány esetén, csak 4-es 5-ös jegyekkel a bizijére kaphat egy nagyobb ajándékot amit ő választhatna ki.


Ha pedig megígéri a jobb bizonyítvány hagynám hétvégén (ha megtanulta az anyagot) Minecraftozni. Szerintem a totális tiltás nem vezet jóra, mert akkor ha kikerül a "hatalmatok" alól, akkor ráfügg.


MÉRTÉKLETESSÉG :)

2014. febr. 25. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem le kellene vele ülnöd tanulni. Ez nem abban merül ki, hogy ott unatkoztok együtt, hanem hogy te érdeklödj az ö tananyaga után.


Pl leültök és elmagyaráztatod vele a matekot neked. Te is veszel egy feladatot és ö is, és külön külön megoldjátok, versenyeztek, érezze, hogy neked kedved van az egészhez. Matek az egyik legnehezebb amit egy gyerekkel együtt lehet tanulni, nehéz érdekesség tenni. Neked ez rengeteg plussz idö lesz, de neki elöre lépés. Ha úgy érzed, hogy nem vagy elég hozzá, akkor fizess érte külön tanárt.

Az olvasásnál meg fogd magad és olvasd el te is azt a könyvet. Akár vacsoránál is elöhozhatod a témát, és megkérdezheted, ö melyik résznél taert, olvasta-e ar ezt meg azt belöle...


Szerintem a számítogépezést nem megtiltani kell, hanem megtanítani a gyereket a határokara. Pl én dohányzok néha napján. Volt olyan hogy napi 5 szál cigit elszívtam, és akkor megálljt parancsoltam, és kevesebbet szívtam. Van hogy hónapokig rá sem gyujtok, mert nem kell, és van, hogy 2-3 naponta elszívok egy száll cigit. Vagy is soha nem szoktam rá, néha nap elszívok egy cigit és amikor egyszer már túl soknak ítéltem megálljt paracsoltam. Ez így van az alkohollal is vagy a számítogéppel is. Azt kell megtanítani, hogy mikor van már belöle elég.

2014. febr. 25. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a Minecraftot meggondolom. Bár az van, hogy a telefonján is tudja csinálni, sőt, inkább azon, azt pedig nem nagyon lehet ellenőrizni, hogy mikor és mennyit. Persze az lenne a jó, ha nem kéne ellenőrködni...

Ajándék be lett neki ígérve, egy motor, meg, hogy megtanítom autót vezetni tavasszal (nagyobb már, mint a feleségem). Nem érzem, hogy katalizálná.

2014. febr. 25. 13:58
 5/5 A kérdező kommentje:

3-ast is köszönöm, jók az ötletek.

Esetleg gyermekkel való tapasztalat alapján írtad?

2014. febr. 25. 14:02

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!