Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mi az amit egy autista nem...

Mi az amit egy autista nem szeret csinálni illetve mi az amit igen?

Figyelt kérdés
Tudom mindenkinél más csak úgy általánossagban, érdekelne. Pl. Egyik helyen azt olvastam szeretnek hintázni a másiknál hogy nem vagy szeretnek pörögni mondjuk forgó székkel vagy sem.
2021. febr. 16. 20:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
98%
Nagyon általánosan annyit lehetne mondani, hogy általában szenzorosan érzékenyek, de hogy melyik irányba (ingerkereső vagy ingerkerülő, hang fény vagy érintés...), az totál egyéni...
2021. febr. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
98%
Ja a spektrumon lévők elég eltérő sokszor ellentétes tüneteket produkálnak. Nem lehet általánosságban mondani bármit. Minden eset egyéni.
2021. febr. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 PetheD válasza:
80%
Minden eset egyéni, de lehet némi hasonlóság. Sokuknál pl. a hintázás. Általában egy (esetleg kettő) konkrét érdeklődési kör van, amelyben jobban elmélyednek, mint az átlagember (pl. vonatok, képeslapok). A viselkedés szempontjából lehetnek szemkontaktus-kerülők, de lehetnek hiperaktívak is.
2021. febr. 16. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
87%

3, ez az érdeklődési kör dolog pont hogy csak tipikus filmes általánosítás.

Lányom miatt elég sok autistát ismerek, egyiküknek sincs ilyen. Lányomnak se, aki 5 éves auti.

(Hintázni imád, de a neurotipikus tesója is szeret.)

2021. febr. 17. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Az unokahugom autista és úgy vettük észre, hogy a hangos zajokat nem szereti. A gyereksírástóp kifejezetten rosszul van. A hangosabb zenét sem szereti. Viszont imádja a zenélős játékokat és a mosógép előtt imád ülni. Viszont ha valami idegesíti azt a tudtodtlra adja úgy, hogy üvölt, hogy fejezzük be. Bemegy a szobájába és becsukja az ajtót. (például ha a kisbaba sír náluk)
2021. febr. 17. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 PetheD válasza:
76%
4. Érdekes, mert az én ismeretségi körömben van olyan (nem is egy), akinek speciális érdeklődési köre van. Ezek szerint nem feltétlenül lehet általánosítani.
2021. febr. 17. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
79%
Gyakorlatilag egyetlen olyan tünet vagy személyiségjellemző sincs, ami általánosan igaz lenne az autistákra. A legáltalánosabb talán az, amit az 1-es írt, a szenzoros érzékenység, de ez is nagyon sokféle megnyilvánulású lehet.
2021. febr. 17. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat .
2021. febr. 17. 14:48
 9/12 anonim ***** válasza:
92%

Minden lényegest megválaszoltak, csak icipici kiegészítést teszek. Bár az egyik válaszoló erre is utalt halványan. Tehát, nagyon nem mindegy az autizmus foka sem. A Kanneresek (közép)súlyos fogyatékkal élő autisták, elég ritka (ezrelékes). Az Aspergeresek / magasan funkcionáló autik (sajnos tudtommal a pszichiáterek pár léve hivatalosan összemossák a spektrum súlyosabb fokán levőkkel) viszont jóval többen vannak, és nagyrészt eltér a problémájuk a Kanneresekétől -utóbbiak között értelmi fogy. is van, aspik között viszont nincs, hacsak nem egyik téren zseni, más téren enyhe fogyatékkal él az adott aspi-, és egyébként az aspi-k egyre többen vannak, sajnos (Kb húsz éve kb 1%, manapság kb az emberek / gyerekek 5%-a aspi) Vita van arról, hogy csak a felismerés sikeressége nőtt-e, vagy a számuk-e.


A szenzoros(érzékszevi) alul- illetve túlingereltségre meg már utaltak, nagyon is helyesen mint egyetlen közös "szeretem/nemszeretem" aspi tényező, és valóban ezen belül is sokan sokfélék (villódzó fényt elkerül / erős fényt elkerül / fényhiány zavarja / zaj zavarja / megőrjíti a csend / speckó anyagok tapintása megnyugtatja / érintésfóbiás stb stb).


Az említett spec érdekl kör gyakori bár, de ne mkizárólagos, vannak tág érdeklődési körű aspik is. A hinta se vonzza mindet, de a legtöbbjüket megnyugtatja.

2021. febr. 17. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
94%

Ez változó mindenkinél.


Én pl forogni/hintázni szeretek.

Erős fény zavar, és a piros zavar.

Zaj (főleg a kutyaugatás) fáj, de a totál csend is néha zavar (főleg evés közben) érintést utálom, sokáig a címkéket se bírtam. Enni se szeretek (főleg azért mert alig van olyan amit jóízűen meg bírok enni. (Főleg állaga miatt)

Szeretek tömegközlekedni, mindig más úton jutni el a ból b be még ha időbe sokkal rosszabb is. És szeretek céltalanul vonatozni, buszozni ,stb. (Van cél, mindent percre pontosan meg van szervezve, csak nincs semmi ott, csak az utazás miatt van.)

Szeretem ha ráz az áram (nyílván nem hálózati, életveszélyes) olyan jól eső bizergés.

És nem szeretem ha bárki olyan 5méteres körzeten belül van tőlem.

2021. febr. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!