Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Klasszikus meséket (Grimm,...

Klasszikus meséket (Grimm, Andersen, stb) mikortól olvasnátok a gyerekeiteknek?

Figyelt kérdés

Nem az eredeti, full véres változatokra gondolok, mint mikor Hamupipőke mostohatesóinak a varjak kiették a szemét meg Csipkerózsikát megerőszakolja a herceg, hanem a klasszikusan gyerekeknek szánt mesekönyvekben a "Disney-sített" változatokat.

Nemrégiben kapott a kislányom egy mesekönyvet, amiben több hasonló mese gyűjteménye van. Tegnap elolvastam belőle neki a Jancsi és Juliskát, ami alapból persze tudom, hogy elég horror, de valahogy csak így menet közben tűnt fel, hogy mégis mennyire, még ez a finomított változat is. Neki egyébként tetszett, nem tűnt úgy, hogy traumatizálná (elvileg tudom, hogy csak annyit képzel el belőle és úgy, hogy az feldolgozható legyen számára, ezért is jobb az olvasott mese a rajzfilmeknél), de azért felmerült bennem, hogy nem korai ez még? 2,5 éves. De bevallom, már herótom van a Bogyó és Babócától, és a hasonló kaliberűek közül nem sok kötötte le, ezért nyúltam végül ezekhez a klasszikusokhoz, ami látványosan tetszett neki, végre valami, amire megint tudott figyelni és nem a rovarokról szól vagy bedrogozott kukacokról (=kuflik).


2023. jan. 26. 21:24
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
77%

2,5 évesen még túl fiatal ahhoz, hogy ezeket felfogja, azért nem is traumatizálják. Nyugodtan felolvashattad volna neki a Story magazint is, ugyanannyi jött volna le belőle.

Nekem ovis koromban olvastak ilyeneket, főleg a Grimm-meséket szerettem nagyon, az Andersenre nem szívesen emlékszem vissza, de az én gyerekeim soha nem szerették ezeket. Szintén ovisak voltak, amikor bepróbálkoztam ezekkel, de kérték, hogy ne. Nem szerették hallgatni, hogy Hófehérkének meghalt az anyukája, Jancsit és Juliskát pedig kizavarták az erdőbe. Ők mondták, hogy ezért nem szeretik, nem én magyaráztam bele.

Egyébként Boldozsár Ildikó is azt mondta, hogy ő se Grimmet, se Andersent nem hajlandó az ovis unokájának olvasni, és ő azért eléggé ért hozzá.

2023. jan. 26. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

A közel 4 éves fiamnak mostanában kezdtem a hosszabb meséket, a kedvenc a 101 kiskutya, oroszlán király, hófehérke.

Olvass neki kipp-koppot

2023. jan. 26. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Ugyanitt alternatívákat keresek számomra is szórakoztatóbb mesékre. Nekem régen nagy kedvencem volt Pom Pom, de hogy most hány éves voltam pontosan, amikor elkezdték a szüleim olvasni..?


Amúgy én szerettem az összes ilyet, rengeteg gyűjteményem volt, szóval már csak ezért is gondoltam jó ötletnek. Na meg mert azt tanították nekem anno az egyetemen, hogy ezek a mesék segítenek a gyerekeknek feldolgozni a belső konfliktusaikat, amiből azért egy ovis korúnak kijut bőven. Emlékeim szerint amúgy nekünk ezeket oviban is felolvasták, egyébként, bár lehet akkor már nagycsoportos voltam és ezért lehetett?

2023. jan. 26. 21:43
 4/19 anonim ***** válasza:
82%

Korai még neki, nem nagyon ért belőle semmit. Ovis korában lehet elkezdeni ezeket, előbb az egyszerűbb Grimm meséket, Holle anyó, A suszter manói, ezek nem erőszakosak, aztán később meg lehet próbálkozni az erőteljesebbekkel, majd észreveszed, ha nem tetszik neki.

Most csak a saját véleményemet mondom, mert nálunk a Grimm nagyon ment, én is nagyon szerettem, még most is szeretem, a lányom is. Andersent soha nem szerettem, nekem túl nyomasztó volt gyerekként, pár próbálkozás után felhagytunk vele.

2023. jan. 26. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Vannak ilyen könyvek, hogy Mátyás király összes, meg magyar népmesek összes. Egy ev alatti unokaöcsémnek van belőle. Hogy mit talalsz durvának azt neked kell eldönteni. Viszont en úgy gondolom meset barmilyen korban lehet olvasni. Annyi ha kisebb a gyerek kepes mesekönyv, de ezekben az összesekben eleg sok kép van, meg tanulságos. A másik amire hasznalhatóak, egy fektetés, egy rutint lehet köré építeni. Vacsi, fürdés, mese, alvás. Es altalaban a meset még szeretik is a hasonló koruak, mert ilyenkor csak vele vagy, ra figyelsz, ő választhat. Nyilvan minel idősebb annal többet fog majd fel ebből.
2023. jan. 26. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
93%

Inkább rövidebb népmeséket, főleg állatmeséket olvass neki ebben a korban. Aztán majd hosszabbakat.

Grimm és Andersen már nem népmese. Andersent főleg iskolás korra hagynám, bár én mindig is utáltam, így a gyerekeimnek sem olvastam.

2023. jan. 26. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

3 éves lesz a lányom, kb fél éve olvassuk a Hofeherkét, Piroska és a farkast, Jancsi és Juliskát és a társaikat. Ő szereti, bár még igazán nem fogja fel szerintem, hogy mennyi negatív dolog történik ezekben a mesékben.

Ő egyébként imádja a Bogyó és Babocat, nálunk az a sláger, így mást ajánlani nem tudok ezek helyett

2023. jan. 26. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
6,5 évesen kezdte megszeretni. Nekünk ezek ilyen régi,kép nélküli mesekönyvben vannak meg. Így sokáig nem is érdekelte. Persze mindenféle disney képeskönyv feldolgozását ezeknek a meséknek szerette.
2023. jan. 26. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, de szerintem abban az esetben ha már felolvasásra adjuk a fejünket, akkor nem annak kéne lenni az elsődleges szempontnak, hogy téged szórakoztasson. Hanem korának megfelelő meséket olvasni.

Szerintem a Grimm és Andersen mesék nem ez a kategória.

Az én lányom igazi könyvmoly. Most lesz 3 éves. Amiket olvasunk:

Lili és Pitypang, Bori könyvek, Boribon, Kippkopp, Bogyó Babóca, AnnaPetiGergő (ezt kifejezetten nem szeretem, de ő meg nagyon - féltesóitól örökölte), Dorci a legkisebb óvodás, Szofi könyv, Maszat, Gaston érzelmei. Ezek többsége az ő életére rímelő dolgokat dolgoz fel.

Pompomot próbáltam, de még nem kötötte le. Szerintem pont azért , mert elvontabb a cselekménye és egyáltalán nem (számára) napi, releváns témákat dolgoz fel.

Most lesz 3 márciusban és akkor szeretném megismertetni vele a Mesél az erdő… könyveket. De lehet, hogy most hangosan gondolkodom még az is korai.

2023. jan. 27. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Grimm mesékkel még én se próbálkoztam, szerintem ehhoz még pici. Nálunk is Bogyó és Babóca, Maszat és Boribon a kedvencek, de nagyon szereti a Pöttyös Panni első könyvét is (a többi már kevésbé jött be neki). Most a 3. szülinapjára kapott egy “3 éves lettem” mesegyűjteményt, azokat is szereti. A Mesél az erdő tényleg jó kis sorozat, én is előszedem őket lassan. :)
2023. jan. 27. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!