Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Olvasástanítás - mássalhangzók...

Olvasástanítás - mássalhangzók ejtése? Elsősorban pedagógusok segítségét kérném, de persze más is válaszolhat, aki tudja.

Figyelt kérdés

Apósom olvasni tanítja a 6 éves fiamat, aki szeptemberben megy majd iskolába - különben ennek sem örülök, de most ebbe nem szeretnék belemenni.


Ami a fő kérdésem az az, hogy egy ismerősöm szerint nagyon helytelen, hogy úgy tanulja a gyerek a mássalhangzókat, hogy "bé", "em", "ká", stb, szerinte az lenne a helyes, hogy "bö", "mö", "kö", stb, mert ez támogatja az összeolvasást, meg a diszlexiával riogatott, meg, hogy a Meixner-módszer szerint is így kell. Én utánaolvastam a Meixner-módszernek, igaz csak felületesen, de abban ilyet nem találtam. Ez tényleg ennyire fontos? Mert ha igen, akkor leállítom apósomat, mert nem szeretném, ha a gyerekben helytelen dolgok rögzülnének. De eddig nem gondoltam, hogy ez ilyen kardinális kérdés lenne, bár emlékszem, hogy annó én is "ö"-vel tanultam az összes mássalhangzót.


Ha valami hivatkozást is adnátok, amit apósom orra alá dughatnék, az még jobb lenne. Köszönöm.


2012. dec. 31. 10:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

èn csak laikus vagyok de szerintem a bö, mö, kö dolgok elég butaságként hangzanak.

Mert van egy

B - bé- betü ha rákérdezel mi az akkor azt mondjuk BÈ, mert ez a neve a betünek.

a szóhasználatban meg azt mindjuk

BABA de nem azt hogy böaböa, akkor lenne értelme ha böaböa-t mondanánk.


de én csak laikus anyuka vagyok, én BÈ-nek mondom ha gyerek megkérdezi.

2012. dec. 31. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Hát, mi még "bé, em, ká" -ként tanultuk, és azért az nem volt olyan régen. Az iskolából egy gyerek sem lett diszlexiás. : )


16/L

2012. dec. 31. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. Én 34 éves vagyok, de határozottan emlékszem, hogy annó "bö-mö-kö"-vel tanultam. Persze most már nem így mondom én sem, de én tutira így tanultam.


Azért még várok még másoktól is válaszokat, de az eddigieket is köszönöm.

2012. dec. 31. 10:50
 4/14 anonim ***** válasza:
Anyósom mesélte, hogy amikor a férjem tanult olvasni anno, a lovat így betűzték: lö-ó. Mikor összeolvasta, ez lett belőle: löó. Szóval szerintem próbáljátok úgy, hogy magánhangzó nélkül. Nehéz, de egy próbát megér.
2012. dec. 31. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Elsö válaszoló vagyok és 32 éves de én bé -nek tanultam az tuti.
2012. dec. 31. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Én pedig azt mondom, sem "bö", sem "bé" próbáld csak magát a hangot kiejteni. Ezzel persze óhatatlanul jönni fog egy kis ö is, de nem kell megnyomni. Alsóban is így tanítjuk, ezért a "bés" verziót én semmiképp nem erőltetném, mert fura lesz neki megszokni a másikat.
2012. dec. 31. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit furcsán fog hangzani, de én elöbb tanultam meg olvasni, mint betüzni. Mindig megkérdeztem a szüleimet, amikor megláttam bármilyen feliratot, hogy "milyen betü?", vagy "mi van odaírva?". Nem érdekelt hogyan kell betüzni egy olyan szót, mint a takarékszövetkezet. Élveztem, hogy 5 éves ovisként tudok olvasni.

Elsöben viszont úgy tanította a tanítónéni a mássalhangzókat, hogy szinte semmi magánhangzót nem ejtett mellé. Így számomra természetes volt, hogy az "s" az önmagában nem "sö" vagy "es", csak akkor ejtjük úgy, ha a megfelelö magánhangzó van elötte vagy mögötte.

2012. dec. 31. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
kérdezz rá az óvónőnél,gondolom ők valamilyen szintek készítik már iskolára őket,de az is lehet hogy ők lesznek azok le fognak,vagy apóst fogják leállítani, az olvasás tanításáról.Tényleg másként tanulnak a mostani gyerekek mint mi.mint laikus anyuka inkább a betűket tanítsd meg neki ha érdekli,ez milyen betű, és mond hogy "Bé".sajnos nem mindig jó ha olvasva számolva megy a gyerek az iskolába ott meg egységesen egy tanítási rendszer szerint tanítanak és csak néz mint a moziba hogy most mi van.totál össze lehet zavarni egy gyereket igy.ha érdekli egy minimális betű ismeret nem árt,de sokkal fontosabbak,hogy valóban iskola érett legyen,pl hajlandó e végrehajtani utasításokat,tud e,van e türelme pl társasozni(a szabályok miatt)Önálló e már teljesen,egyszerű dolgokat mint pl a háromszög,kör,négyzet le tud e rajzolni,ismeri e mögé fölé fogalmakat stb.Ezek tanítása véleményem szerint sokkal fontosabb hisz ettől lesz jó diák egy kisgyerek,és ettől lesz okos is.
2012. dec. 31. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Szerintem nem kellene előre olvasni tanítani a gyerekedet. Ma már sokféle oktatási módszer van, nem tudhatod melyiket fogják neki tanítani. Belerögzül egy rossz tanulási módszer, kínlódni fog, hidd el. Vagy unatkozni fog az órákon, mert ő már előrébb van, mint a legtöbb osztálytársa, aminek az lesz a vége, hogy nem figyel, arra sem, amire pedig kellene.
2012. dec. 31. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Igen, te gondolod jól.

Először is, én alapból leállítanám a nagypapát az olvasás tanításáról. Ha a gyereket érdekel valami, úgyis kérdez, ha megfelelő választ kap, megtanulja. De azért van az első osztály, hogy ott szakember, a megfelelő módszerrel megtanítja olvasni a gyerekeket.

(Pl. vannak gyerekek, akiknél nem mindegy a betűtanítás sorrendje, nekik jó pl. a Meixner módszer, amit te is írtál.)


A másik: valóban nem bé-nek, ká-nak, stb... tanulják a betűket, hanem kiejtés szerint használják, lehetőleg "ö" nélkül. Ez az összeolvasás miatt fontos.


Hivatkozást így hirtelen nem tudok, próbálj azért rá hatni, hogy direktben nem kéne erőltetni az olvasás tanulását. Ha nagyon szeretne vele foglalkozni, játszanak együtt vagy esetleg valami ovisoknak szóló feladatlapon dolgozzanak.

Ajánlom pl. Csabay Katalin: Lexi c. könyvét, ez az olvasásához szükséges részképességeket fejleszti.

(gyógypedagógus anyuka)

2012. dec. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!