Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 2 évesen orrmandula műtét?

2 évesen orrmandula műtét?

Figyelt kérdés
2 évesemnek orrmandula problémái vannak. Gyermekorvos tanácsára ki szeretnénk vetetni, mert egyfolytában beteg szegény emiatt. Vidéken élünk, és az orvosunk a pesti Heim Pál Kórházat javasolta. Mire számítsunk, milyen intéznivalók vannak? Kell kérni időpontot gondolom, de az előzetes vizsgálatokra is? Minden érdekelne ezzel kapcsolatban! Előre is köszi :)
2014. júl. 29. 11:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Bizonyítottan a problémáit a mandulája okozza? Vagy csak sokat beteg és azért akarják kiszedetni? Mert előbb győződj meg róla, hogy tényleg szükség van-e műtétre. Kap levegőt alváskor rendesen, ha nem beteg vagy esetleg a száján veszi, horkol? Mert ha egyébként jól kap levegőt alváskor, csak esetleg akkor van gond, ha beteg, akkor nincs megnagyobbodva a mandulája. Sűrűn van, évente sok alkalommal savós középfülgyulladása? Mert ha nincs, akkor megint csak nem kell kiszedetni, mert nincs gond a mandulájával.

Nem vagyok mandulaműtét ellenes, de több orvos véleményét is kikértük, sok szakirodalmat olvastam ebben a témában és bizony sokszor az orvosok csak azért is már műtétet javasolnak, mert sokat beteg a gyerek. Vannak olyan betegségek, amik valóban összefüggésbe hozhatóak a mandulával és olyankor indokolt a műtét, de csak azért, mert sokat beteg a gyerek, az nem indokolja. Az lehet attól is, mert sokat van esetleg közösségben vagy többször van emberek közt, gyengébb az immunrendszere, így könnyen elkapja a betegséget. De ez akkor is bekövetkezne, ha nem lenne mandulája.

Pláne, ha majd bekerül bölcsibe, vagy óvodába. Ott teljesen mindegy, hogy van mandula, nincs mandula, úgyis gyakran beteg lesz, ha úgy van. Nálunk a 30 gyerekből idén, legalább 25 gyerek 2-3-4 hetente beteg volt, nyilván nem lehet mindegyiknek kiszedetni a manduláját, mert ez a közösséggel jár.

Az egyik rokonunknak sűrűn volt fülgyulladása, ezért szedték ki, tény, hogy a fülgyulladás azóta jó, ha 1 évben egyszer kijön rajta, vagy még egyszer sem, de attól egyáltalán nem lett kevésbé beteges. Azt mondom, hogy még többet beteg, mint az én fiam, akinek megvan a mandulája (és egyébként a gyerekorvos ezerrel zavart volna minket műtétre, de fül-orr-gégész szakorvos nem tartotta indokoltnak, így nem is lett meg a műtét és nem is bánjuk, mert tényleg nem lett volna rá szükség, csak a gyerekorvos ilyen régimódi gondolkodású).

Amúgy valószínűleg kell időpont, kérdezd meg, esetleg beutaló is szükséges lehet, ott megvizsgálják, megkérdezik, hogy milyen panaszai vannak, de ha nem lesz indokolt, szerintem ne szedessétek ki. Mert csak felesleges szenvedésnek teszed ki a gyereket. Azért hiába mondják, hogy rutin műtét, de ha nem kell, nem szükséges, akkor miért kell a gyereket napokra befektetni a kórházba, kés alá fektetni, altatásnak, fájdalmaknak, kellemetlenségeknek kitenni? Persze hangsúlyozom, ha indokolt, akkor sajnos ki kell ennek tenni a gyereket, mert neki lesz jobb, de ha nem indokolt, akkor csak azért, mert a gyerekorvos azt mondta, azért én nem szedetném ki, nem is tettem.

2014. júl. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Igaza van az első válaszolónak. Ne csak a gyermekorvos tanácsára vetesd ki a gyerek manduláját. Konzultálj szakorvossal. Bátyám fül-orr-gégész, azt mondja, hogy 3 év alatt csak nagyon indokolt esetben veszik ki a mandulát.

Biztos nálatok vidéken is van jó szakember. Nézesd meg vele!

2014. júl. 29. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Voltunk múlt héten fül-orr-gégésznél, sajnos tényleg a mandulája...a helyzet az, hogy én is tanácstalan vagyok...ugyanis bölcsibe jár, szinte 2 hetente beteg...és egyfolytában fülgyulladás a vége, már nagyon sajnálom szegényt! Viszont nem garantált, hogy a műtét megoldás mindenre, lehet, hogy azután is betegeskedne, de lehet, hogy nem...viszont ha nem vetetjük ki, akkor hogy lehetne elkerülni az állandó fülgyulladásokat? Homeopátiát is javasoltak...de sajnos a homeos dolgok nálunk eddig egyszer sem váltak be! Sajnos pont az a helyzet, hogy itt lenne az idő, hogy szobatiszta legyen lassan, elhagyjuk a cumit, de mivel nagyon gyakran beteg, ezért bele sem tudunk fogni a projektekbe :) Mit tanácsoltok?
2014. júl. 29. 13:59
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha gyakran, tényleg évente 5-6-7 alkalommal is van neki fülgyulladása, az a bizonyos savós középfülgyulladás, akkor az ilyen típusú fülgyulladás megelőzésére valóban indokolt lehet az orrmandulaműtét.

Ugyanis mi emberek úgy működünk, hogy ha nem szellőzik rendesen az orrunk, akár mert teli van orrváladékkal, akár mert sűrű az az orrváladék vagy mert meg van nagyobbodva egy kicsi gyereknek a mandulája, akkor nem jár a levegő az orrüregben, arcüregben és ez okozhat savós középfülgyulladást. Ez nem az a fülgyulladás, ami azért alakul ki, mert baktériumot kapott el valaki és lesz neki fülgyulladása, hanem ez a fajta fülgyulladás, vagyis a savós, ez azért szokott kialakulni, mert nem szellőzik az orrüreg, mert éppen esetleg meg van nagyobbodva az orrmandula és ezért ha még rá is náthásodik a gyerek, akkor konkrétan nem kap levegőt az orrán és összegyűlik a fülében is a váladék. Na, ezt viszont orrmandulaműtéttel valóban lehet orvosolni. De azt is tudni kell, hogy ez a bizonyos savós középfülgyulladás nem megnagyobbodott mandulával rendelkező gyereknél is elő tud fordulni, akár évente 2-3 alkalommal is nátha idején az orrváladék miatt. Tehát az ebből adódó fülgyulladást mandulaműtéttel nem lehet megelőzni. És ha nektek az orrváladék miatt alakult ki többször fülgyulladás vagy nálatok a másik, a baktérium miatti fülgyulladás alakul ki, mert egyébként más nem utal mandulamegnagyobbodásra, akkor pedig nem fog rajta segíteni a mandulaműtét sem.

Illetve attól, hogy mandulája nem lesz, attól még ugyanúgy beteges fog lenni, max. nem olyan nagyon sokat, de ha gyengébb az immunrendszere és közösségben van, akkor ez szinte elkerülhetetlen. Tehát mondom, nálunk is van ilyen rokon gyerek, nincs orrmandulája, mégis 2 hetet oviban van, 2 hetet itthon, csak neki egyértelműen meg volt nagyobbodva az orrmandulája és az a bizonyos savós fülgyulladása volt neki mindig és attól meg is szabadult. De a gyakori betegségektől nem.

És még annyit, hogy ne akard tőle 2 évesen elvenni a cumit. Nem mondom, hogy jó dolog a cumizás, de ha pl. alváshoz igényli, akkor ne akard tőle elvenni, mert még az szerintem 2 évesen belefér. A szobatisztaság meg megint egy olyan dolog, hogy azért mert 2 éves, még nem feltétlenül kell szobatisztának lennie, vagy nem feltétlenül lesz az. Mert ha ő 2 és fél évesen érik meg rá, vagy közvetlenül 3 éves kora előtt, akkor annál előbb úgysem lesz szobatiszta.

Az én fiam is 2 évesen még alváshoz igényelte a cumit. Nem vettem el tőle, mert az a pár perc cumizás igazán nem osztott vagy szorzott semmin. Szobatiszta pedig 3 hónappal a 3. szülinapja előtt lett az, mert korábban nem volt érett hozzá. És hozzáteszem, 2 nap alatt lett az. 1 hónapra a nappali szobatisztaságra pedig már éjszakára is. Tehát még 3 éves sem volt a fiam, mikor teljesen szobatiszta és ágytiszta lett. Szóval ne siettess semmit szerintem.:)

A mandulaműtétre pedig szerintem kérj ki több szakvéleményt is. Tehát két fül-orr-gégésszel mindenképpen érdemes konzultálni legalább. Ha mindenki egyöntetűen azt mondja, hogy műteni kell, akkor sajnos műteni kell.

2014. júl. 29. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!