Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Általános a hazudozás 6 éves...

Általános a hazudozás 6 éves korban?

Figyelt kérdés

Lányom 6 éves, nem sokára 7 és egyre hajmeresztőbb dolgokat csinál. Régebben voltak vele problémák és erről már tettem is fel itt kérdést. Akkor úgy tűnt sikerült változtatni a viselkedésén. Az utóbbi pár hónapban teljesen elszaladt vele a ló. Az iskolában olyan dolgokat állít rólunk a tanárnőknek amitől teljesen kikészülünk. Azt mondja, hogy verjük és állandóan mérgesek vagyunk rá, olyanokat is mondott, hogy legszívesebben kiugrana az ablakon. Ilyen fura dolgokat a tanárokról is folyamatosan mondogat. Pár hete elszopogatott egyet a gyógyszereim közül. Paracetamol 500mgos, hátfájásra szedem főleg (gerincbeteg vagyok). A legrosszabb, hogy gyümölcsízű cukorka szerű állaga van ami persze nemhogy elrettenti, de még esetleg ízlik is neki. A gyógyszert mellesleg az éjjeliszekrényem fiókjából csórta ki. Pontosan tudta, hogy gyógyszer mert kismilliószor elmondtam neki, hogy mire kell és, hogy ne nyúljon hozzá. Persze teljes mértékig letagadta amíg megtaláltuk a szépen kisollóval kinyírt gyógyszeres papírkát a szemetes kukájában. Ez után bementem az iskolába is beszélni a tanárokkal, kiderült, hogy iskolában volt szó a gyógyszerekről, de elfelejtették nekik közölni, hogy NE egyék meg, hacsak anya/apa nem adja mert betegek. Ez azért kiveri a biztosítékot. Mai eset, lányom ebédel engem párom felkísért a szobába egy kicsit pihenni. (mostanában annyira fáj a hátam, hogy gyakran segítség kell még a lépcsőzéshez is) Úgy 10-15 perc múlva párom lement a konyhába és meglátott az asztalon egy üres energia italos dobozt. Hogy a fenébe kerülhetett oda, kislány mindent tagad, utána bevallja, hogy kiöntötte, 5 perc múlva bevallja, hogy apránként kortyonként megiszogatta mert finom volt és pezsis. A lényeg, nem értem miért kell ennyit szenvedni mire elmondja, hogy mi is történt valójában. Ha legalább értenénk, hogy miért csinálja ezeket. Ennyire kíváncsi? Rosszul informálják az iskolában mint az első gyógyszeres esetnél? Attól fél, hogy büntetést kap? Na de, ha tudja, hogy rosszat csinál, (mert megkérdeztük és tudja) akkor azért csinálja, hogy büntit kapjon, tehát ez valami furcsa figyelem felhívás? Na de akkor miért hazudik róla? Egyszerűen nem tudom eldönteni, hogyan fogjak hozzá. kértem iskolától is segítséget. Tudom, hogy más gyerekek is hazudnak, én sem voltam kis tündérke gyerek koromban, de ha anya/apa azt mondta,hogy nem szabad és el is magyarázták, hogy miért nem, akkor nem nyúltam hozzá. Folyamatosan próbáljuk megtudakolni tőle is a tettei okát, de nagy részt csak annyit tudunk kihúzni belőle, hogy "nem tudom". Csak úgy. Ha legalább elmondaná, hogy miért teszi amit tesz, akkor tudnánk változtatni vagy segíteni rajta. Azt is megfigyeltem, hogy amikor kiderül, hogy valami butaságot csinált, rögtön másra keni és elkezd félrebeszélni, másokat hibáztatni, legyen az a tanár, iskolatársak, apja, én vagy akárki csak az ő kis lelkiismerete maradjon tiszta. Ha iskolában történik valami, mindig a másik kezdi, ő még csak a közelében sem volt. Ennek a fele sem igaz persze. Próbáljuk elnézni az apró bakikat, kis huncutságot, ezeket a félrevezető manővereket, de azért mindennek van határa.


Kérlek osszátok meg a ti véleményeteket ezzel kapcsolatban. Van hasonló tapasztalatotok hasonló korú gyermekkel? Mit tehetek azért, hogy ha már butaságot is csinál legalább elmondja nekünk és ne kerteljen? Tudom ez így egy kicsit zavaros leírás volt, de dióhéjban ennyi.



2016. febr. 17. 19:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
23%
Nem, ez egyáltalán nem a "normális" szint. Kisgyerekeknek lehetnek ún. fantázia-hazugságai, amikor a vágyott dolgokat igaznak hiszik, de itt abszolút nem erről van szó, ezzel már szakemberhez kellene fordulni.
2016. febr. 17. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
22%

Szerintem minden gyerek bepróbálkozik valamilyen hazugsággal ebben a korban. Egyszer én is be akartam mesélni otthon, hogy be kell fizetni 5000 Ft-ot a suliba, persze nem vették be.

Nálunk mindig is főbűnnek számított a hazugság, ha rajtakapnak nagyon szigorú szíjas verés jár érte vagy pálca, nem is sokat hazudoztam.

16 F

2016. febr. 17. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértve az első kommenttel, arra azért ki szeretnék térni, amit a gyógyszerlopásról mondtál. nem tartod elzárva a gyógyszered a gyerektől, és miután megvan a baj, bemész a suliba, és okolod őket, hogy "elfelejtették közölni" velük a tiltást (ami érdekesen hangzik).

Egyrészt: ha elfelejtették, az egy hiba, de te vagy az anyja, és ráadásul gyógyszert szedsz, amit nem zársz el.

nekem se mondták soha a suliban, hogy gyógyszert nem szabad beszedni (régi gyerek vagyok), de anyámék igen, és el is zárták.

Ne hibáztass másokat, ha ilyen veszélybe sodrod a gyereket, az a te felelősséged, beszedhetett volna ötöt is, vagy valami komolyabb, veszélyesebb gyógyszert.


A hazudozás, lopkodás nincs rendben, a mások hibáztatása az, amit a legkomolyabbnak érzek. Ez önértékelési, bizalmi, önbizalmi gond, beavatkozást igényel.

2016. febr. 17. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nos, először is nem a pedagógus dolga felvilagositani a gyereket arról, hogy gyógyszert nem eszünk, ha azt nem a szülő adja, másodszor meg nem tesszük kisgyerek által hozzá férhető helyre. Ez konkrétan kiskorú gondatlan veszelyeztetese.

Energia italt honnan szedett?

2016. febr. 17. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Mi is szigorúak vagyunk ezen a téren, na de szíjjal verni? Te jó ég! A lányom tudja, hogy jól ismerem őt és szinte azonnal átlátok a próbálkozásain. Nem tud engem megdumálni, akár mennyire is szeretné. Bátyám volt a hazugságok nagymestere, ha rajta átláttam akkor egy 6 éves gyerek már igazán nem okozhat meglepetéseket. Nálunk inkább az a probléma, hogy "bizonyíték" nélkül nem hajlandó elárulni az igazat. Akár hogyan, akár milyen módszerrel próbálkozunk, csak azért se. A végsőkig kitart. Mint ha a saját maga által kreált valótlant akarná igazságként feltüntetni és a végén még el is hiszi, hogy az igazat mondja.
2016. febr. 17. 20:14
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

2-es vagyok: azt nem mondom, hogy nektek is szíjjal kellene verni, de szüleim szerint nálunk használ.

Ti hogyan büntetitek meg a hazudozásért?

16 F

2016. febr. 17. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Egy szóval sem mondtam, hogy őket hibáztattam, megbeszéltem velük, ha legközelebb ilyenekről beszélnek azt is tegyék hozzá, hogy veszélyes beszedni. Amit furcsa volt hallani, hogy a tanárnő testvérével hasonló dolog történt csak éppenséggel ő szívgyógyszert szedett be ami után a gyomrát is kimosták. Ettől függetlenül magamat is épp úgy hibáztatom. Magas helyen nem tarthatom, mert képtelen vagyok felmászni, párom meg nincs mindig otthon, hogy levegye nekem. Azt is írtam, hogy a lépcsőzéshez is külön segítség kell, hát még egy nyavalyás szék megmászása is komoly feladat. A legjobb megoldásnak az tűnt, hogy vettem egy kulccsal zárható dobozt amiben a gyógyszereket tartom. Elég hülyének érzem magam amiért ez eddig nem jutott eszembe, de eddig nem is volt soha ezzel probléma. Soha egyszer sem akart még ilyet tenni, mivel tudta, hogy nem szabad hozzányúlni.
2016. febr. 17. 20:22
 8/14 A kérdező kommentje:
Az energia italos dobozt a hűtőben találta. Nem mondom, hogy azon élünk, de néha néha elfogyasztunk egyet-egyet. Sajnos a hűtőnk elég kicsi és ráadásul alacsonyan is van. Esélytelen, hogy máshová rakjuk mert maga a konyha is olyan kicsi, nem férne el sehol.
2016. febr. 17. 20:29
 9/14 anonim ***** válasza:

Nem kell magas hely, csak kulcsos fiók, hasonlók. A szívgyógyszeres eset tényleg durva: na az ilyen miatt kell nagyon óvatosnak lenni.


A hazugsággal kapcsolatos adalék, amit az imént írtál, érdekes (addig hazudik, míg nem szembesítitek a bizonyítékkal). Vidd nevelési tanácsadóba, ez viselkedési probléma.

2016. febr. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Bünti: nem vagyok híve a szent beszédnek ahogy a verésnek sem. Általában egyszerűen, pár szóban/mondatban elmondom mi volt amit rosszul tett, elmondom, hogy hazudni rossz dolog és egyszerűbb mindenkinek, ha elmondja az igazságot egyből és nem kertel. Van amikor beküldöm a szobájába, hogy gondolja át a dolgokat. Van amikor nem mehet a barátnőjéhez ez miatt vagy egy előre eltervezett dolgot lefújunk pl. elmegyünk együtt a városba nézelődni vagy kirándulni meg ilyesmik.
2016. febr. 17. 20:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!