Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan, miben segítitek...

Hogyan, miben segítitek önállósodni a 3-4 év körüli gyermeketeket?

Figyelt kérdés

A kisfiam 3,5 éves, igazi dackorszakos energiabomba. Nagyon szeretne mindent önállóan csinálni, én pedig észszerű keretek között szeretném segíteni ebben.

Leírnátok nekem, hogy a napi rutinotokat végiggondolva melyek azok a tevékenységek, amelyeket már önállóan végez a gyermeketek? Pl. A fiacskám egyedül megy vécére, egyedül a villanykapcsolót nem éri el, én felkapcsolom Neki, aztán lelépek, mert elküld 😁

És még valami: hogyan lehetne rávenni arra, hogyha hétvégén hajnalban kel (mióta ovis, korán fekszik, korán kel), hagyjon minket legalább 7-ig aludni? Nálatok ez hogy van?

Köszi a segítséget.


2016. nov. 5. 06:31
 1/5 anonim ***** válasza:

Mindent engedtem neki, de nyilván sok mindenben ott voltam, és ha kellett segítettem. Ilyenkor adtam már neki pl. vajkést a kezébe, mert látta,hogy mi étkezés közben használunk kést, és ő is szeretett volna. Emlékszem, cuki volt, még a tésztát is vajkéssel darabolta! :)

A fogát is egyedül mosta, persze ott állt valamelyikünk és mondtuk,hogy merre, hogy forgassa a kefét. Öltözködés! Na abban kényelmes volt. Azt az Istenért sem akarta otthon egyedül csinálni. Persze az oviban igen, mert ott tényleg muszáj volt.

Viszont az alvással, azon kívül,hogy max. megpróbálod még magatok között visszaaltatni, nem tudsz mit csinálni. Nyilván nem lehet egy gyerektől elvárni,hogy felébred mondjuk 5-kor, akkor még 7-ig játszon egyedül, csöndben.

2016. nov. 5. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

itt van pár tipp,

[link]

de ha jól látom az öltözést pont nem írja, de önbizalom épülésben nagyban segít, ha megvárjuk míg önállóan veszi a cipőt, vagy leveszi a kardigánt, cipzároz, vagy sapkát tesz fel. dícsérni kell és akkor a gyermek önállósodása nincs letörve és magában bízhat hogy meg tudja csinálni, ami így hat ki a későbbi önbizalom épülésére.


amúgy ha az én gyermekem korábban kel, egyszerűen alszok tovább és olyankor vagy mellém bújik még pihnni, vagy körülöttem játszik a játékaival.

2016. nov. 5. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nálunk a reggeli ébredésnél az megoldás volt, hogy tettünk a falra a szobájában egy nagy órát, lerajzoltuk mellé a "7 óra" mutatóállását, és megbeszéltük vele, hogy mivel már "nagy", ezért megengedjük neki, hogy hét végén felébredéstöl addig, amíg a utatók úgy állank, mint a rajzon, egyedül nézhet könyvet, rajzolhat, babát öltöztethet (vagy amit szeret csinálni és csöndes játék), nem kell nekünk szólnia.

Ezt igen hamar megtanulta és semmi gond ezzel azóta.


Az önállósodáshoz: hagyd, hogy mindennel probálkozzon, ha nem (szivesen) engedi, hogy segíts, akkor magadon mutasd meg, hogy hogy csinálják a "nagyok" - úgy kevésbé zavaró a gyereknek.

2016. nov. 5. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy évvel fiatalabb, de egyszerűen annyit teszek, hogy figyelem, mire képes, mi nem veszélyes rá és azt engedem próbálgatni. Így háromszor annyi ideig tart néhány dolog, mintha én csinálnám, de megéri.

Cipőt már képes önállóan le-felvenni. Patentokat leszámítva egyedül vetkőzik.

Öltözködni is nagyrészt egyedül tud, szorosabb derekú nadrágok még a pelenkába beakadnak, ott igyekszem egy mozdulattal odanyúlni, hogy ne vegye észre, egyébként hiszti van.

Kanállal, villával önállóan eszik, bár a levest inkább én adom neki, az még kilötyög.


Szobatisztaság még messze van, de már megpróbálta bepelenkázni magát, annyira nem ment rosszul :)


Futóbiciklivel hagyom kisebb padkákról leugratni, arra megtanítottam, hogy merőlegesen menjen neki, mert kisebb szögben elborulna. Szintén futóbiciklit megtanulta kb térdmagasságú emelvényre feltenni - a fogást kellett megmutatni, neki: kormány-nyereg.


Mászásnál mindent engedek babakorától fogva, de felmérem, hogy milyen irányban tud leesni és mögötte állok, hogy elkapjam, ha kell. Így pl. fel tud mászni a két méteres csúszdára is, csak én is mászok mögötte a létrán, hogyha megcsúszna, akkor el tudjam kapni.

Bizonyos fokú lejtőn hagyjuk lezúzni a futóbiciklivel, elég ügyesen fékez a végén.


Úttest előtt megtanítottuk szétnézni és amíg Ő nem mondja, hogy nem jön autó, addig nem mozdulunk. Volt, hogy 10 percig ácsorogtunk a zebránál nulla forgalommal, mert nem mondta, hogy mehetünk...

2016. nov. 5. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
ma 10:21-es: Gratulálok a módszeredhez, a legtöbb szülö példát vehetne rólad - a gyereket engeded önállósodni, a saját határait megtapasztalni és helyes/fontos szokásokat belerögzülni. Ha mindenki így csinálná, akkor sokkal ügyesebb, önállóbb, felelöségteljesebb gyerekek nönének fel.
2016. nov. 5. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!