Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ti hogyan beszélnétek (vagy...

Ti hogyan beszélnétek (vagy beszéltek) 5 év körüli gyermeketeknek a halálról, ha arról kérdez?

Figyelt kérdés

Kisfiam mostanában napi szinten foglalkozik a halál gondolatával. Sokszor kérdezi, hogy mindenki meg fog halni? Ő is meg fog halni, én is? Mi lesz azután?


Többször mondja, hogy Ő nem akar meghalni. Szerintem még túl kicsi ahhoz, hogy ezzel foglalkozzon. Én az első érdeklődéséig még nem beszéltem Vele a halálról, valószínűleg egy (vagy több) mesében látta. (Hófehérke, Jancsi és Juliska, Mackótestvér, Kungfu Pand stb... mindegyikében valamilyen formában megjelenik a halál)


Én mindenesetre megpróbálok pozitívan mesélni a témáról, de szerintetek mi a helyes?


2017. jan. 29. 09:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerintem ebben a korban teljesen természetes, hogy elkezdi foglalkoztatni a téma. Az én gyerekeimnél is kb. ilyen idős korban jött elő. Szerintem az a helyes, ha természetesen beszéltek a témáról, mint az élet velejárójáról, a saját hiteteknek megfelelően. Igen, mindenki meg fog halni, Ti is, ő is, de az még sokára lesz. Az, hogy azután mi lesz, arról meg döntsd el, miben szeretne, hogy higgyen. Én nem vagyok vallásos, ezért azt mondtam/mondom erre, hogy nem tudom.
2017. jan. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én elmondtam neki, amit én tudok. Azt mondta a pszichológus, hogy mindenképp válaszoljunk neki, és mondjunk valamit, ne legyen bizonytalan. Neki volt egy elképzelése, nem romboltam le.
2017. jan. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem korai, sőt, jobb is így, mintha rögtön személyes érintettséggel indulna nála a téma, mondjuk egy nagyszülő halálával... :(

Mindenképpen őszintén válaszolnék a kérdéseire, pl. ha megkérdezi, hogy mindenki meghal-e, megmondanám, hogy igen. Nem csak így kegyetlenül "bele az arcába", hanem szépen elmesélve, hogy az emberek megöregszenek, sok szép dolgot átélnek addigra, szerelmesek lesznek, gyerekük lesz, aztán unokájuk... stb., és igen, a végén meghalnak. A "mi történik akkor"-kérdésre kb. annyit mondanék, hogy elalszanak, ill. a "mi lesz utána"- kérdésre én vagy azt mondanám, hogy semmi (szerintem ez kevésbé jó, a gyerek nem tudja hova tenni a "semmi" fogalmát, legalábbis ilyen megfoghatatlan kontextusban), vagy azt, hogy felszállnak az égbe/mennybe/stb... (később majd eldönti, hogy Istenhívő lesz-e, ennek önmagában még nincs vallási vonatkozása - nekem is ilyesmit mondtak az ateista szüleim). Az egész témával kapcsolatban azt próbálnám hangsúlyozni, hogy ez természetes dolog, az élet velejárója, de emellett azt is, hogy nagyon-nagyon messze van.

2017. jan. 29. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mi vallásosak vagyunk tehát a mennyország változatot tanítjuk a gyerekeknek. Teljesen természetes ebben a korban hogy érdekli a téma. Nem kell befeszülni emiatt, teljesen nyugodtan és őszintén el kell mondani hogy igen, egyszer mindenki meghal. Hogy ezt mi követi azt ti kell eldöntsétek. Mennyország vagy valami más (semmi).
2017. jan. 29. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az elalvást nem keverném bele, hogy nehogy az elalvástól féljen. Mindenre válaszolnék amire rákérdez. Én meséltem a temetőről is mi van ott stb.
2017. jan. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem korai, ilyenkor már találkozhatnak az elmúlás gondolatával. Az igazat kell neki mondani, hogy mindenki meg fog halni egyszer, ő is, a szülei is, de mindezt a legnagyobb természetességgel elmondva és a távoli jövőbe helyezve. Azzal pozitívra fordítva, hogy mennyi sok közös szép élményben, dologban lesz még addig együtt részetek és ez milyen sokáig fog még tartani, egészségesek és fiatalok vagytok, vigyáztok magatokra és egymásra. Az én kisfiam továbbgondolja, hogy hol leszünk, ha meghalunk, találkozunk-e még, fogunk-e újra élni (szintén 5 éves), ezekre a kérdésekre mindenki a saját hite szerint válaszoljon. Szerintem ez a kérdés akkor marad szorongás nélkül, ha a szülőknek sikerült a halállal kapcsolatban "kiegyezni", azaz a szülők nem szoronganak ezen.
2017. jan. 29. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok: van egy jó könyv, Polcz Alain Meghalok én is? című könyve, én sokat tanultam belőle, a kisgyermekek és a halál kérdéskörével kapcsolatban próbál segíteni. Ajánlom elolvasásra!
2017. jan. 29. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!