Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ért valaki a rajzelemzéshez?

Ért valaki a rajzelemzéshez?

Figyelt kérdés
Pszichológushoz fogom vinni a gyerekemet,és jó lenne tudni,hogy kb mi látható a rajzain. 6 éves
2019. jan. 11. 20:13
 1/4 anonim ***** válasza:
Majd a pszichomókus kielemzi. Ő tanulta.
2019. jan. 11. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Alapdolgokat én tanultam.

Első: Egy rajzból csak a pillanatnyi állapotát tudod megállapítani. Pl ha direkt kéred, hogy rajzoljon, és direkt behatárolod a tárgyát, akkor befolyásolod az eredményt. Több rajz kell ahhoz, hogy átlagos képet alkoss a személyiségéről, érzéseiről. És lehetőleg ne ugyanaznap készüljenek a rajzok. Még akkor sem jók az egy napon készült rajzok, ha teljesen magától akart rajzolni, és ő akart egy tucat művet készíteni.

Rajzkorát elég jól meg lehet állapítani, talán még akkor is, ha eröltetve van a rajzolás, de az sem biztos. Sokszor előfordul, hogy az én gyerekem is hol rajzol szempillákat az embernek, hol nem.

Bizonyos általános dolgokat meg józan paraszti ésszel is ki lehet következtetni.

Pl ha a rajzlap teljes felületét kihasználja, arányosan rajzol mindent, akkor elég reális a világképe és magabiztossága is a helyén van, valamint saját magát is helyesen helyezi el az egész világban.

A családrajzokról is le lehet olvasni, hogy saját magát és a család többi tagját hova sorolja.

Az én lányom pl sokszor ugyanakkorának rajzolta magát, mint minket, szülőket. Ez azért van, mert azt gondolja, érzi, hogy egyenrangúak vagyunk vele. Ez egy kicsit már túl jó:D Úgy értem, meg kell tanulnia, hogy az ő szava is számít, hogy neki is vannak jogai, de mégiscsak mi felette állunk. Ma már arányosabban rajzolja magát. Lassan az én lányom rajzairól nem lehet leolvasni a valóságot. Egy idő után ugyanis tudatosan rajzolnak a gyerekek. Egyre kevésbé olvasható le a jellemük, érzéseik.

6 éves kor nagyon ideális az ilyen elemzésre. Már elég jól tud rajzolni ahhoz, hogy kifejezzen dolgokat, de még nem tudatosan rajzolja le az érzéseit.

De mint mondtam, egy rajzból elég nehéz következtetéseket leírni.

Vinni kell oda egy rajzot, vagy ott fog rajzolni?

Fontos, hogy legyen kedve rajzolni. Ha ott kell rajzolnia, hagyd, hogy a pszichológus vezesse rá, te ne próbáld meg unszolni, akkor tuti hogy rajta lesz a rajzon, hogy eröltetve volt. Talán még harag, dac is rajta lesz az irányodba. Szóval próbálj meg nyugodtan ráhangolódni a találkozóra.

2019. jan. 12. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
45%

Alapdolgokat én is tanultam, de nekem olyan áltudománynak tűnik az egész. Ennyiből nem nagyon lehet következtetni a gyerek személyiségére, állapotára.

Emberrajzot szoktak kérni, arra megvan, hogy hány évesen mennyi testrészt kell tudni rajzolni. 6 évesen már legyen keze-lába, arca, ujjai. Jó, ha mosolyog és színes.

Ha házat rajzol, azon jó ha van ajtó-ablak-kilincs, kémény füsttel, ez a nyitottságot jelzi, ha nincsenek rajta ilyenek, akkor a gyerek bezárkózott.

A lányommal egyszer olyat rajzoltattak, hogy két hegy és a közelebbire rajzolja magát, a távolabbira a tesót. Tesó ugyanakkora lett mint ő, ezért le lettem tolva, hogy a gyerek szerint a tesót jobban szeretjük, mert messzebb van, neki kéne kisebbnek lennie. Mi van?! A gyerek még nem tud ilyeneket, egyformának rajzolta, ez szerintem kiegyensúlyozott viszonyt jelez.

Szóval legyen arányos, színes, ne rajzoljon semmi nyugtalanítót. Pl. nekünk mutattak olyat, hogy a 4 éves gyerek nagy péniszt rajzolt apuka lába közé, hát ehhez nem kell pszichológusnak lenni, hogy lásd, valami nem oké.

2019. jan. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget.
2019. jan. 14. 19:13

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!