Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » A pedasszisztens miben másabb...

A pedasszisztens miben másabb az óvónéninél?

Figyelt kérdés

Addig oké, hogy más képzést végeztek. De feladataikat tekintve mi a különbség? Nem tiszta a sztori... a fiam csoportjában csak 1 óvónéni van és egy pedasszisztens. Elvileg óvodapedagógusi állásra nem is jelentkezett senki sajnos. Viszont a mi pedasszisztensünknek van óvónéni végzettsége is és dolgozott óvónéniként is korábban. Viszont nálunk csak pedasszisztensként van jelen.

Valaki el tudná magyarázni, hogy ez így mit takar? Miben másabb így az ő jelenléte, minta óvónőnek vették volna fel?


2022. szept. 21. 14:51
 1/6 anonim ***** válasza:
2022. szept. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Bocs, ez a jobb neked...


[link]

2022. szept. 21. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Abban, hogy még kevesebb bért kell neki fizetni.
2022. szept. 21. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A pedagógiai asszisztens az óvónő keze alá dolgozik. Pl.: segít előkészülni a foglalkozáshoz, díszíti a csoportszobát, segít az étkeztetésnél, mosdóztatásnál és egyéb gondozási feladatoknál. Elkíséri a csoportot uszodába, színházba, stb.

Illetve, ha az óvónő pár percre kiugrik a mosdóba, akkor addig megőrzi a gyerekeket.

Sajnos most akkora a pedagógus hiány, hogy az óvónőket pedasszisztenssel pótolják. Hivatalosan ők csak gondozási feladatokat láthatnak el, de foglalkozást nem tarthatnak.

A ti esetetek speciális, hiszen óvodapedagógusi végzettsége is van.

2022. szept. 21. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Akkor lehet, hogy hülye kérdés, de mi a dajka feladata? Azt hittem, ezeket ő csinálja alapvetően
2022. szept. 21. 19:21
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, nekem eleve gyanús, hogy egy ovpedest csupán pedasszisztens posztra vettek fel. Ez képtelenségnek hangzik, szerintem kérdezz utána még egyszer. Ez kb olyan, mintha egy egyetem hiányolná a matektanárokat, és a tanarítókat is, erre felvennének egy matektanárt takarítónak...


"Akkor lehet, hogy hülye kérdés, de mi a dajka feladata? Azt hittem, ezeket ő csinálja alapvetően"


A dajka kizárólag gondozási, konyhai és kerti, meg takarítói feladatokat lát el és csak ilyet láthat el, valamint ezirányú kéréseit teljesítenie kötles az óvodapedagógusnak (pl "Jucikám, a kis Norbikának pisilnie kell, felügyeld a mosdóban, amíg visszamegyek a csoporthoz", satöbbi)


A pedasszisztens, ahogy írták, az óvodapedagógus keze alá dolgozik, ezek zömét NEM teheti meg a dajka,pl a dajka nem is nagyon tartózkodhatna a csoportszobába, csak sajnos a kovvíííd-őrület továbbfokozta a pedagógushiányt, és rendeletbe foglalták, hogy pedasszisztes is tarthasson foglalkozást óvodában (ami szerintem tarthatatlan, hiszen nem hozzáértő!), és dajka is állandó jelleggel tartózkodhasson a csoportszobákban (ami korábban többnyire tilos volt, kivéve indokolt esetekben, pl wc-re kell mennie a pedagógusnak, már ha egyedül volt az ovpedes a műszakban).


Hogyan dolgozik az asszisztens az ovpedes keze alá? Az ovpedes által tartott "foglakozásokhoz" segít előkészíteni például a terepet, eszközöket készít elő az ovpedes irányadó terve szerint (fontos, hogy irányadó, mivel oviban nincs merev foglalkozás tartás, csak irányadó tervezeteknek van értelme, az életkori sajátosságok okán!!), segít felügyelni a gyerekekre az asszisztens, valamint az ovpedes irányítására közreműködik a "foglalkozások" során (pl beáll vele a körjátékokba, vagy pl figyeli a sorversenyt a tornateremben, és jegyzetel, ha kell). Satöbbi.


Azaz az asszisztens: pedagógusi feladatot lát el, de szigorúan az óvodapedagógus irányítására és engedélyével, mikor mit kell tegyen. Hiszen nem óvodásokra szakképzett az asszisztens.


A dajka IS alá van rendelve az óvodapedagógusnak, csak mint írtam, a feladatköre más, mint az asszisztensnek, nem szánhat időt másra, mint gondodási feladatok, takarítás, konyhai meló, kerti munka. Ez bőven kiteszi a dajkák munkaidejét.


Mivel állami ovikban túl sok a gyerek, a felnőttek létszámához képest, így a pedagógusok egyébként kötelesek OLYKOR besegíteni indokolt esetben a dajkák munkavégzésébe, ilyenek pl:


- adott esetben kakis popsit, pisis puncit törölni (sok kicsinek még nem megy, az elsődleges gondjuk, hogy nem ér hátra a kezecskéje sokaknak még);

- öltöztetni-vetkőztetni a gyerekeket udvarra, vagy rendezvényre való indokláskor, illetve megérkezéskor.

- mosdbóban felügyelni, HA az egész gyerekcsoport oda lett vezényelve (jellemzően az oviépület elhagyása előtt, vagy udvarra menéskor, hogy ne egyenként kéretőzzenek be pisilni, kaklilni a gyerekek utána).

2022. szept. 21. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!