Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van ötletetek, hogy mit...

Van ötletetek, hogy mit tehetnék (gyerekpszichológus igénybevétele előtt)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Férjemmel két gyerekünk van,14 és 12 évesek, fiúk. Nagy a testvérháború, mindkettő szerint a másikat szeretjük jobban, pedig ha összevesztek, rájuk bíztuk a megoldást, nehogy bármelyik úgy érezze, hogy a másiknak kedvezünk (egyszer volt tettlegesség, akkor léptünk közbe).


Tegnap estefelé a nagyobbik odahozott nekünk egy tízoldalas (!) listát az öccse "bűneiről" (ő fogalmazott így), és hogy azért írta össze, hogy tudjuk pontosan, mik a panaszai, és könyörgött, hogy segítsünk neki.


Nem nagy panaszok (pl. hogy az öccse az ő nyakkendőjét akarja felvenni, hogy az öccse megette az utolsó sütit előle), de ha ilyen sok a panasz és időt szánt az összegyűjtésre, akkor nem intézhetjük el egy legyintéssel.


2020. aug. 18. 08:11
 1/10 anonim ***** válasza:
82%

"pedig ha összevesztek, rájuk bíztuk a megoldást, nehogy bármelyik úgy érezze, hogy a másiknak kedvezünk "

Ezt eskü nem értem.

Tehát meg sem próbáltátok kideríteni soha, hogy épp ki a ludas, hanem magukra hagytátok a problémával? Nem csoda, ha utálják egymást, hiszen sose lett rendbe téve egy ügy sem.


Amit tennék: szólnék a másiknak is, hogy készítsen listát, és naponta 3-3 bejegyzést átbeszélnék velük. Ki mit érez/érzett, feltárnám az okokat, és a megoldási lehetőségeket, de velük együtt. Rá kell szánni az időt, több évnyi elmaradásotok van.

2020. aug. 18. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Akkor pontatlanul fogalmaztam. Mindig leültünk velük megbeszélni minden problémát, de sose mondtuk azt azonnal, hogy az egyik vagy a másik tehet róla, hanem meghallgattuk mindkettőt, és rávezettük őket arra, hogy máskor mit lehet jobban csinálni.

Soha nem mondtunk pl. olyat, hogy "légy te az okosabb" (nekem mindig azonnal ezt mondták a szüleim, nem is vagyunk jóban).

Ezert lepett meg a lista dolog. Mert mindig rászántuk az időt a "tisztábarakásra".

2020. aug. 18. 08:54
 3/10 anonim ***** válasza:
57%
Nálunk sose szántak arra időt, hogy ilyen piszlicsáré baromságokat megbeszéljünk, talán pont ezért 14 évesen nem ott tartottam, hogy a tesóm elvette a nyakkendőmet (!) Ne haragudj, de szerintem egy normális 14 évest nem is érdekli az iyesmi. Elvette az utolsó sütit? Hát igen, ilyen ha az embernek testvére van, kb. 6 évesen már hozzászoktam. Dedós nagyon az egész probléma és szerintem inkább kevesebbet kellene ezzel foglalkoznotok, nem pedig még többet. Amúgy 1-es válaszoló is erre utalt.
2020. aug. 18. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
89%
Leültök szépen mindkettővel és megbeszélitek a problémákat. Még lehet előtte kerni a kisebbet is, hogy írjon hasonló listát, mint a nagy és szépen lépésenként végig mentek rajta. Pl a nyakkendőnél nekem evidens lenne a mimdenki a magaet veszi fel, kivetel ha elkered es engedi helyzet, sutinel pedig ha csak egy van, megkerdezi az ember a masikat, hogy kér e es ha igen, akkor elfelezi a megoldas.
2020. aug. 18. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
78%

Figyelj, ugye nem gondolod komolyan, hogy a nagynak tényleg ez a baja, hogy nyakkendő meg süti. Ennyire nem ismeritek a saját gyerekeiteket, hogy nem áll össze egy nagy kép ezekből? Ott helyben elmondja a nagy, hogy ezt ne, vagy ez nem volt szép, vagy pedig tartogatja magában és egyszer csak robban? Mert hogy ebből a listából számomra az derül ki így ismeretlenül, hogy gyűjtögeti a sérelmeket és azokon pörög, nem tudja elengedni. Megmondja, hogy mi az, amiben pontosan segítséget vár? Ő akarja az utolsó sütit vagy felezni akar? A tesó kérés nélkül venné el a nyakkendőt, vagy elkérte, és a nagy direkt nem adja oda, mert csak? És amúgy van nekik külön szobájuk, saját terük?

Lehet, hogy tényleg az a gond, hogy "mindig szántatok időt a tisztába rakásra", azaz az összes piszlicsáré hülyeséget felnagyítva óriási problémaként kezeltétek, így priorizálni sem tudnak, nem érzik, mi az, ami nem olyan fontos, és mi az, amit nem szabad hagyni.

2020. aug. 18. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

6-ossal értek egyet.

Jól tettétek, hogy megbeszéltétek velük a konfliktusok okait. Jól tettétek, hogy nem azzal zártatok le egy konfliktust, hogy "legyél te az okosabb".

És igen, minden embernek joga van a saját holmijához, pl. saját ruhadarabjához. Kicsi korban a saját játék ugyanilyen fontos.

A nagyot valószínűleg az bántotta elsősorban, hogy a másik nem kérte el tőle az ő nyakkendőjét, hanem úgy nyúlt hozzá, mintha a sajátja volna.


Mennyi időt tudtok rájuk szánni? Mert a süti-ügy kicsit olyan, mintha a ti szereteteken, figyelmeteken versenyeznének.

Azt is tudnod kell, hogy ennyi idős korban azonos nemű gyerekeknél természetes a rivalizálás.

Mennyire van a gyerekekbe versenyszellem belenevelve? Ha azt tanulták, hogy az élet mindig egy kemény küzdelem, és jobbnak kell lenned, mint a társad (iskolában, sportban, munkahelyen), akkor lehet, hogy ez a gondolkodásmód is szerepet játszik ebben.

Amúgy meg kamaszodnak, szóval ez eleve nehéz időszak.

2020. aug. 18. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
81%

Lehet, hogy ami nektek, szülőknek békés igazságtételnek tűnt, az az egyik gyereket, aki erőszakosabb, nem hatotta meg. Miért volt szükség listára? Miért nem szólt azonnal ezekben az esetekben a fiatok? Én szülőként ezen elgondolkodnék.

Igenis nagyon zavaró lehet, ha az egyik testvér folyamatosan elveszi a másik tulajdonát.

2020. aug. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Van-e ötletem? Van.


Az egyik testvér elnyomja a másikat. A másik ebből szabadulni akarna, de nem tud.


Megoldás: legyenek sokat külön. Legyenek külön elismerve.

A dolgaikat ne kelljen megosztani! Semmit.


Mind a kettőt azért szeressétek, aki.


Ne legyen muszáj együtt lenniük, segíteniük egymásnak, akármit együtt csinálni.


Most alakul az egyéniségük. Ez egy nagyon nehéz, hormongőzös időszak. Legyetek velük megértőek.


Amiket írtam, tapasztalatból írtam.

2020. aug. 18. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Úristen, azt hiszem felköthetem a gatyám, 2 fiam van 2 év korkülönbséggel :D

Viccet félretéve,nálunk (7-9 évesek) nincs ilyen ezt elvette, azt megette veszekedés. Ők megegyeznek, tudják valamit valamiért, pl megkaphatom a játékodat, addig te meg játszhatsz ezzel. Utolsó sütinél nincs is kérdés-automatikusan elfelezik. Persze, még kisebbek, ki tudja hogyan állnak egymáshoz pár év mulva, de, mindenesetre én azt tanácsolom, hogy beszéld meg velük, hogy tekintsenek egymásra egyenrangú félként, nem elvenni kell, megegyezni, mert meglehet.

2020. aug. 19. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Van külön szobájuk? Ha nincs, itt az ideje, hogy sürgősen legyen! Abba a korba értek, amikor önmagukat keresik, ugyanakkor a két év korkülönbség most még elég nagy. A tízoldalas listát én visszaadnám a gyereknek, és azt mondanám, ezek már megtörtént esetek a múltban, annak idején megbeszéltük (állításotok szerint így történt!), nem térünk vissza rájuk, mert lezárultak. De: mostantól új szabályok vannak, külön szoba, külön zárható szekrény, külön polc vagy doboz a hűtőben, a másikéhoz nyúlni kérés nélkül tabu, a másik szobájába kopogás nélkül belépni tabu, a közös tevékenységekben előre meg kell egyezni. És kilátásba kell helyezni, hogy mi lesz a következménye, ha valamelyikük ezt megszegi. És azt be is tartani. És felhívni a figyelmét mindkettőnek, hogy ti egy család vagytok, meg kell tanulniuk együttműködni, békességben együtt élni, tapintatosan, a másikra odafigyelve viselkedni.
2020. aug. 20. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!