Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit lehet tenni, mit lehet...

Mit lehet tenni, mit lehet mondani a gyermeknek, ha agresszív, durva társak célpontjává válik az oviban?

Figyelt kérdés

Fiam a "rosszfiúk" társaságát keresi az óvodában, viszont mindig ő húzza a rövidebbet. Agresszív, magatartásproblémás két társa miatt szinte naponta szerez kisebb sérüléseket. Megrúgják, megütik, fellökik és a minap már fojtogatta is egyikük. Mit tudok tenni? és neki mit mondjak. Azt mondja, hogy ő nem üt vissza, mert ő nem olyan erős.

Egyébként szívesen jár oviba, nem fél ezektől a gyerekektől meg egyébként tudnak játszani is együtt, csak nagyon agresszívek, ha valami nem az elképzeléseik szerint van. Az óvónők szétválasztják őket, ha atrocitás van. Érdemes velük is beszélni erről?


2015. okt. 1. 09:26
 1/7 anonim ***** válasza:

Persze, az óvónőkkel is mindenképp beszélj, azért az már elég komolynak hangzik hogy fojtogatják a gyerekedet! FIgyeljenek oda rájuk sokkal jobban!

A fiadnak meg én azt mondanám a helyedben hogy kerülje el ezeket, barátkozzon inkább normális gyerekekkel...

2015. okt. 1. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Új barátokat kellene keresnie, volt egy nő aki más óvodába vitte a kisfiát, amikor célponttá vált, mondjuk ha ő itt egyébként jól érzi amgát.

Egy ismerősöm úgy oldotta meg, hogy megtanította a gyereknek hova üssön, ő hátul jól megverte az agresszív gyereket, utána már nem piszkálták. De ez azért nem a legjobb megoldás mert mi van ha nem ő győz, mi van ha utána még jobban piszkálják, meg úgy egyébként is...

2015. okt. 1. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mindenképpen az óvónő feladata lenne az ilyen helyzeteket kezelni. Hiszen ő van ott, ő kompetens (elvileg).


Bölcsődéről van egyelőre tapasztalatom, ott a nagyobbak, főleg a fiúk néha agresszíven viselkednek.

Egy múltkori esetet tudok elmondani, ahol szerintem jól oldották meg:

A bölcsődevezető éppen beugrott valamit megbeszélni a gondozókkal. A lányom mellettük állt, nézte őket. Egy idősebb kisfiú odament és erősen mellkason lökte, amitől hanyatt esett, beverte a fejét és természetesen sírni kezdett.

Én különösebben nem akartam beavatkozni, ezért csak egy "ez nagyon nem volt szép!" mondatot mondtam a kisfiúnak, utána a lányomat vigasztaltam.

A gondozónő nem kiabálva, de határozott stílusban rászólt, hogy ilyet nem szabad csinálni, "látod, most sír a kislány, mert fájdalmat okoztál neki"

Közben a vezető is bekapcsolódott: "Pistike, ezt te csináltad? Nagyon csúnya dolog volt, én szégyellem magam helyetted!"


Pár másodpercet vártak, a kisfiún látszott, hogy "emészti" a hallottakat. Utána a gondozónő egy fokkal kedvesebb hangnemben odahajolt hozzá:

"Gyere Pistike, most átmegyünk a szoba másik végébe és ott keresünk neked más elfoglaltságot. Nézd, ott van egy maci, menj oda, mindjárt jövök utánad!"



Tehát a gyerekkel határozottan (hangszín, arckifejezés) mindkét felnőtt közölte, hogy rosszat csinált. Elmondták, hogy miért volt rossz a viselkedése (fájdalmat okozott a másiknak), rövid ideig hagyták, hogy elgondolkozzon rajta, majd kiemelték a szituációból és elvonták a figyelmét.



Ahogy néztem, a gyerekek korához igazították a reakciókat, mert azért elég gyakran előfordult renitens magatartás (veszekedés egy játékon, másik kezéből kivettek valamit, lökdösték egymást).

A két év alattiaknál, illetve frissen kezdetteknél nagyon kedves hangon, akár századszorra is elmagyarázták, hogy "ezzel most Micike játszik, ne vedd el tőle. Inkább ezzel játssz. Nem szabad más játékát elvenni." Majd elterelték a figyelmüket.


A két év felettieknél, pláne, aki már régebben ott van és elvileg ismeri a szabályokat, ott a fentebb leírt korholás, majd helyzetből kiemelés volt az eljárás.


Egyébként ugyanez a kisfiú tíz perc múlva már ölelgette a lányomat. Akkor a gondozónő szintén jól reagált: "Jól van Pistike, látom bocsánatot kérsz, ez nagyon szép dolog! Ilyen kedvesen kell bánni a másikkal, nagyon ügyes vagy!"

Tehát kapott egy feloldozást és megdicsérték, megerősítették a helyes viselkedést, egyúttal kihangsúlyozták, hogy a bocsánatkérés fontos.

2015. okt. 1. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nincs nagy probléma egyelőre a dologból, de csírájában szeretném elfojtani, míg el nem durvul a helyzet. Igazából nem csak őt bántják, hanem mindenkit, aki az útjukba kerül és nem úgy tesz, ahogy szerintük kellene.

Mondtam neki, hogy keressen más játszópajtásokat, de nem egy csoport középpontja típus, mert nagyon heves és hangos gyerkőc úgy általában és vannak meggondolatlan cselekedetei. Most már nap mint nap mutat valami sérülést. Kiscsoportban napi szinten nem volt, de az utóbbi napokban, pláne a fojtogatásnál már az én szemem is fennakadt, mikor mondtam a fiamnak, hogy mutasd meg rajtam, hogy pontosan mit csinált. Akkor lökött egyet rajtam, hogy "így fellökött és elestem (ekkor én is elestem, hogy meg tudja mutatni, mi történt), aztán X így csinált". Amit meg csinált az az volt, hogy rátérdelt és az öklét a földön fekvő gyerekem nyakának a nyomta az ádámcsutkánál, erőből. Aki persze nem tudott szabadulni, mert a másik fiú (mindkettő) nagyobb és jóval erősebb nála. És bizony most először igazán félt :-(

2015. okt. 1. 11:17
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez azért elég durva! El is hiszem, hogy félt a fiad. Azért én ilyen esetben megkérdezném az óvónőt, hogy hol a büdös bánatban volt mikor ez történt? Mert azt nyilván nem tudja megakadályozni, hogy a gyereket fellökjék mert ahhoz elég egy pillanat, de ez azért amit leírtál időbe telik, nem igaz, hogy nem tud reagálni!

Ahogy írod csírájában kell elfojtani mert el fog durvulni. Nálunk is eldurvult.

Az én fiam 6 éves, csendes, nyugodt, szófogadó, jól nevelt gyerek, soha nem volt rá panasz oviban. Talán túl jó gyerek is. Tavaly óta bántják az oviban. Eleinte arra neveltem, hogy ne üssön vissza, ne keveredjen bajba, szóljon óvónéninek ha konfliktusa van, elvesznek tőle valamit, vagy bántják stb. Ilyen apróságokból indult a dolog, h. udvaron elvettek tőle valami játékot. Később már meg is verték. Hiába szólt, senkit nem érdekelt. Volt, hogy a szemem előtt lökte el úgy egy gyerek futás közben hátulról, hogy majdnem kifejelte az ablakot! Óvónéni is látta, de semmi reakciója nem volt. Mentem érte oviba és minden nap csupa kosz volt a gyerek, a pólója kinyúlva, stb. Állandóan verték. De nekem erről sose szólt senki, mikor kérdeztem az óvónénit, hogy mért így néz ki a gyerek, annyit mondott, hogy "játszott". Otthon persze elmondta, hogy már megint megverték. Mellette elvették a játékait, ha bevitt az oviba alvós párnát, plüsst vagy valami játékot elvették tőle a többiek. Van olyan játéka amit egy másik gyerek hazavitt és azóta sincs meg. Többször szóltam az óvónőnek én is az apja is, semmi változás nem volt. Egyszer mentem érte amúgy se voltam valami jó hangulatban és azt láttam, hogy a gyerek ruhája, keze, lába tiszta vér és nem játszik csak gubbaszt a földön és piszkál valami füvet. Azt hittem rosszul leszek! Óvónéninek az volt a mondandója, hogy összeveszett a gyerekem egy másik gyerekkel a másik csoportból. Legszívesebben orrba vágtam volna óvónénit, de kézen fogtam a gyereket és gyorsan eljöttünk, hogy ne csináljak cirkuszt! Hát másnap kiderült, hogy a másik csoportból 4 gyerek verte a gyerekemet óvónénik meg nem vették észre. Olyan szinten sebes volt a gyerek lába, hogy rendesen folyt belőle a vér, ezek a barmok meg még le se mosták, be se kötötték. Ez 6 hónapja volt, a mai napig látszik a heg a gyereken. Azóta nincs finomkodás. Nem arra tanítom már, hogy szóljon óvónéninek meg ne üssön vissza mert nem akarom még egyszer így elhozni az oviból. Az apja tanítja verekedni, én tanítom kravmagázni, főleg eséstechnikákat mutatok neki és védekezést valamint amint lehet be lesz íratva bokszra. Meg kell védenie saját magát, nem lehetek ott mindig vele és nem tehetem át mindig új oviba, új iskolába mert csak menekülne a problémák elől, hülyék meg mindenhol vannak. Ha egyszer elver egy gyereket az oviban akkor tartani fognak tőle és nem piszkálják. Most nem rég belekapott a szemébe egy gyerek, már nem szólt óvónéninek, szó nélkül megverte. Azóta csend van oviban. Ja és nem engedem, hogy bármit bevigyen az oviba, főleg nem olyan kis játékot, amit el tudnak lopni tőle feltűnés nélkül.

2015. okt. 1. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Mindenképp az óvónőkkel beszélnék. Szerintem is még most orvosolni kell ezt a helyzetet. Igen, vannak véletlen dolgok, amikor durvábbak egymással. Pl. véletlenül fellöki, vagy a játék hevében megcsípi, megüti, persze nem direkt, szándékosan. De ha rászállnak, akkor igenis védje meg magát, tanulja meg, mert az még a későbbiekben is hasznára válhat. Egy ismerősömnek alsós volt a fia, amikor azzal ment haza nap mint nap, hogy egy másik fiú bántja. Kb. egy hét után azt mondta az apja, hogy kisfiam, ha legközelebb megüt, üss vissza. Ha nem, még tőlem is kapsz egyet. (persze viccnek szánta). Szóval másnap elment a suliba, ahol megint kapott, Ő meg egy nagy fülest lekevert a gyereknek. Az aki addig bántotta, és potenciális áldozatot látott benne, úgy meglepődött, hogy soha többé nem kötekedett. Tudom ez ovi, egy kicsit másabb. De úgy gondolom, hogy van egy határ, ahol a jól neveltséget, és az illemet fel kell váltani az önvédelemre.
2015. okt. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Hu, ez durva... Ennyire el tud fajulni...

Szoltunk az oviban. Azt mondtak, cukkolja a tarsait, azert bantjak. Kvazi megerdemli. Nyilvan a fojtogatast is...

Lesz meg ennek folytatasa, attol tartok. Es eddig voltam finon es noies. A pajtikat onvedelmi sportra keszulnek iratni a szulok, ha jok az infoim

2015. okt. 1. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!