Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Szoptatás, anyatej és/vagy...

Szoptatás, anyatej és/vagy tápszer? És mi a helyzet a lelkiismerettel?

Figyelt kérdés
Kisfiam születése előtt elhatároztam, hogy szoptatni fogok és türelemmel vészelem át az ehhez kapcsolódó nehézségeket, tudtam, hogy nem feltétlenül megy ez akadályok nélkül. Szülés után három nappal indult meg a tejem. A baba súlya csak csökkent, de kategorikusan visszautasítottam a tápszert, mert a kereslet-kínálat elvét követve úgy gondoltam, hogy ha elfogadom, még nehezebb lesz beindítani. Azt hiszem, vannak, akiknek anatómiailag is kevésbé felel meg a melle a szoptatáshoz, és magamat ide sorolom. Kitartásom ellenére is végül csak bimbóvédővel tudott szopizni, nem tudta anélkül bekapni. Bár a súlycsökkenés miatt egy nappal később engedtek minket haza, mégis sikerként éltem meg, hogy végül beindult a tejem, ő pedig jól evett. Az első három hetet szinte egyfolytában a szoptatós fotelemben töltöttem, mert mindig elaludt vagy csak nyugtatta magát a cicin, és mivel egyszerre nagyon kis adagokat evett, újra és újra reklamálta. Volt segítségem otthon, így nem bántam, hogy szinte napi 24 órát ez tesz ki, úgy voltam vele, hogy majd idővel rendeződik. 3 hét elteltével a kisfiam kórházba került egy születési rendellenesség miatt, amit meg kellett operálni, és 1 héten keresztül infúzióval táplálták. Ez a szoptatás terén meglehetősen nagy kálváriát okozott, hiszen a rengeteg tej miatt, amit a vele való foglalkozás miatt nem volt időm rendszeresen lefejni, a mirigyek először becsomósodtak, majd a stressz hatására majdnem teljesen elment a tejem. Mellszívóban próbáltam "életben tartani". Amikor újra elkezdhetett szopizni, valami megváltozott. Iszonyatosan fájt az egyik mellem, és természetesen nem volt elég tej. Ekkor viszont már nem gondolkoztam, tápszerhez folyamodtam, nem engedhettem meg, hogy a kisfiam 1 hét infúzió után éhezzen, csak mert nekem kevesebb tejem lett. A másik ok viszont az volt, hogy tudtam, nem lesz gyerekjáték visszahozni a tejet. A mellem kimondhatatlanul fájt, nyilallt mindenhol még 2-3 órával szoptatás után is, majd eljutottam odáig, hogy pár percnél tovább nem bírtam rajta tartani a babát. (Orvos látott, egészségileg elvileg minden rendben van.) Azóta eltelt egy hónap és cumisüvegből etetem lefejt anyatejjel és tápszerrel egyaránt. Mindennap eszembe jut, hogy megtettem-e mindent az ügy érdekében, ezért bizonyos időközönként újra mellre teszem. De úgy érzem, nem megy. Nagyon fáj és azt hiszem, már pszichésen is rágörcsölök, mert lelkiismeret-furdalásom van amiatt is, hogy igazság szerint nagyon is élvezem cumisüvegből etetni, mert számos előnyét látom. Sajnos még mindig nem sikerült helyretenni a problémát magamban, úgy érzem, kudarcot vallottam...
2014. dec. 5. 19:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem vallottál kudarcot, ne hibáztasd magad! Ha le tudod fejni a tejet, mégiscsak anyatejes, elő szokott fordulni mellbimbó problémáknál, hogy nem tud valaki szoptatni. Tudatosítsd magadban, hogy a lefejt tej anyatej, a gyerek fejlődik, nem marad éhes. Jó egészséget Nektek.
2014. dec. 5. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia.A lényeg hogy megeteted mindegy mit adsz neki anyatejet vagy nem.Az első babánál még nekem is volt lelkiismeret furdalásom,hogy tápit is kellet kapnia.Leginkább azért mert rengeteg rosszat kapunk másoktól ha nem úgy történnek a dolgok ahogy az szerintük jó, mert nem tudják más ember helyébe képzelni magukat!Mert ha meghallják hogy nem szoptatsz egyből felháborodnak.

Ez olyan mint a császár metszés ,aki nem simán szült az nem is mondhatja,hogy szült a többiek szerint.Én kétszer szültem simán egyszer császárral és igenis ugyanúgy szültem és megszenvedtem.Sajnos most nekem sem kap cicit babám cumisüvegből kap anyatejet és tápszert felváltva.Amúgy a legújabb kutatások szerint ha normális tápszert kap a baba akkor nincs különbség a szoptatott és a tápszeres babák között.Csak eddig a kutatásoknál nem választották külön a különböző anyagi hátterű családokat.A lényeg hogy ne idegesítsd magad. Egy dolog fontos szeresd azt a babucit!!!!

2014. dec. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Az én babám is cumisüvegből kapta az anyatejet. A kínok kínját éltem át a fájdalomtól minden szoptatáskor, de próbálkoztam egy ideig. Egy idő után be viszont be kellett látnom, hogy se nekem, se a babának nem jó, ha a gondolatra is görcsbe rándulok. Így fejni kezdtem, és hónapokig tudtam táplálni őt. Lehet, hogy én voltam a béna, de azért büszke vagyok magamra, hogy az én tejemet kapta és nem kellett rögtön tápszerhez nyúlni. Később persze azt is kapott.

Most 10 hetes terhes vagyok, de már aggodalmaskodom azon, most hogy lesz. Nem látom magam előtt, hogy szoptatom a babám, pedig sokkal egyszerűbb lenne mellre tenni, mint a fejéssel babrálni. Sajnos nálam is megvan a pszichés rágörcsölés.

2014. dec. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Majdnem elvéreztem a szülés alatt, egy valag antibiotikumot is kaptam, úgyhogy gyakorlatilag nem volt tejem.


Mondjuk én a szülés előtt megfogadtam, hogy nem fogok mindenre rágörcsölni. A gyerek legyen egészséges és vidám, minden más le van tojva.

Úgyhogy ezt is letojtam, tápszeres lett. Semmi baja, már 8 hónapos.

De hasonlóan minden egyébre is teszek, nem idegesítem magam olyanon, amin mások szokták. Hogy ennek mennyire van köze ahhoz, hogy amúgy egy hót kiegyensúlyozott baba, nem tudom. De nekem a szülés utáni 2-3 hetet leszámítva, amikor fizikailag elég szarul voltam, semmi nagy felfordulást nem okozott az életemben a gyerekvállalás.

Nem érzem magam túlterheltnek, nem érzem, hogy hiányom lenne bármivel kapcsolatban. Még vizsgára is tudok készülni mellette (na jó, arra rágörcsöltem...éljen a vizsgaidőszak :)) és kialvatlannak se érzem magam.

2014. dec. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Én egyik gyerekemet sem tudtam szoptatni. Akármit csináltam, nem volt hajlandó a nagyobbik szopni, a kisebbiknek meg nem volt elég a tej. Szóval a végén a tápszernél kötöttünk ki. A 24 órán keresztül (...?!) mellen tartás nekem nem ment volna, úgy nem tudtam volna főzni, mosni, aztán a másik gyereket ellátni, stb, meg őszintén szólva nem is csináltam volna ilyet.

Lelkiismeret furdalásom soha nem volt amiatt, h nem szoptattam, nem izzadtam vért, h tudjak.

Szép, egészséges, jól fejlődő gyerekeim vannak. Ez a legfontosabb. Nem pedig az, h tönkre mennek-e az idegeim a szoptatáson görcsölés miatt pl.


Ne legyen lelkiismeret furdalásod szerintem. Mindent megtettél. Ennyi. Kudarcot vallottál? Ezer és ezer szituban kell még helyt állnod! A szopi az csak a jéghegy csúcsa.

2014. dec. 5. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A leírás alapján mindent megtettél, ami csak elvárható egy anyától (szerintem), ne legyen lelkiismeret furdalásod, tényleg semmi ok rá.
2014. dec. 5. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Mindent megtettél amit lehetett!
2014. dec. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Most nem részletezném, én hogy jutottam el odáig ,hogy nem tudok szoptatni, a védőnőm nekem azt mondta, hogy egy kisbabának elsősorban anyára van szüksége azután anyatejre. Ha úgy érzed, hogy a szoptatásért folyó harcban veszélybe kerül az első na akkor kell feladni.Én azóta is ezzel mentem fel magam. Te is rámentél volna, ha tovább próbálkozol, ne legyen lelkiismeret furdalásod.
2014. dec. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
76%

A mai világ hülyesége, hogy mindenki tud szoptatni, mert kereslet-kínálat, bőrkontaktus, blablabla. Ha meg valami nem stimmel, akkor ásd el magad. Hát ez ezért nem így működik. Te mindent megtettél annak érdekében, hogy legyen elég teje a babádnak, sajnos az élet közbeszólt. Ezért ne legyen lelkiismeret furdalásod. Így is kap anyatejet, ami tök jó, hogy van valamennyi, de ha nem lenne, akkor is felnőne, mint sokan mások.

Valami hasonlót csináltam én is egyébként, mikor elapadt a tejem. Nekem nem is nagyon volt, napi 40-50 ml volt a maximum, ami el is apadt az 5. hét végére. Utána még többször megpróbáltam mellre tenni, hátha... mert mindenki szörnyülködött, hogy szegény gyerek, nem kap anyatejet, mi lesz így vele, egyáltalán hogyan lehetséges ez... A védőnővel és a gyerekorvossal az élen. Még azt is megkérdezték, hogy biztos megtettem-e mindent annak érdekében, hogy legyen tejem, nem a lustaságom miatt- apadt-e el. Na, akkor bedurrant a fejem és kiosztottam mindenkit, a tisztelt szakembereknek meg elmagyaráztam, mit szenvedtem azért a napi 10 ml-ért is, úgyhogy inkább mellőzzék a véleménynyilvánítást. A lányom köszöni szépen, jól van, szépen fejlődik tápszerrel is. Mi is azt kaptunk gyerekként, mert anyunak se volt soha teje, de én nem érzem a hátrányát.

2014. dec. 6. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a bátorító szavakat, igazán erőt adtatok! Nagyon együttérzek mindannyiótokkal és a hozzászólásokat olvasgatva arra gondoltam, hogy talán többen vagyunk nehézségekkel küzdők, mint problémamentesen szoptatók. Vagy talán ez nem is probléma, csak mi csinálunk belőle gondot a társadalmi nyomás miatt és ez okoz lelkiismeret-furdalást? Talán normális állapotnak kellene tekinteni azt, hogy vagy van tej vagy nincs, és ehhez alkalmazkodni. Nem nagyon akarok a biológiába belemenni és hülyeségeket írni, de az emberi test rengeteg változáson ment és megy keresztül (a fogsor szerkezetének megváltozása, a csípő keskenyedése az évszázadok alatt) és talán ideje lenne elfogadni azt is, hogy van, akinek megvan a képessége a szoptatásra és van, akinek kevésbé. Szerencsére ma már nagyon jó minőségű tápszerek vannak, és azon se csodálkoznék, ha 10-20 év múlva a tápszert helyeznék előtérbe és nem a szoptatást. A kutatók, orvosok mindig kitalálnak valamit, amivel megcáfolják az aktuális teóriákat. Mint ahogy engem annak idején cukros teával itattak újszülött koromtól és három hónaptól hozzátápláltak, nem lepne meg, ha az unokáimnál már a tápszer lenne a trendi, az anyatej pedig károsabb a sok, szervezetbe bevitt műkaja és adalékanyagok miatt. Na de ez csak fantáziálás annak eredményeképpen, hogy az utóbbi hetek minden napja e körül forgott a számomra. Saját hibámból tanulva én is csak arra a következtetésre jutok, hogy a gyereknek egyszerűen egy életvidám, kiegyensúlyozott anyára van szüksége, és ha ennek a léte veszélybe kerül, akkor azonnal fel kell hagyni minden gátoló tevékenységgel. Ez adja az igazi érzelmi biztonságot, nem a ciciből kiszopott tejcsi.
2014. dec. 6. 10:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!