Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mr vizsgálat után lehet...

Mr vizsgálat után lehet szoptatni?

Figyelt kérdés
Sajnos úgy néz ki Mr vizsgálatra kell mennem. Az agyalapi mirigyemet fogják nézni. Van egy 9 hónapos babám. Az endokrinológusom azt mondta válasszam le (mivel nem tudja lehet-e szoptatás alatt ilyen vizsgálatot végezni) A helyzet az, hogy az én babám igazi kis didi huszárka.. Alig fogad el bármi mást, kész kínlódás a hozzátáplálás.. Ezzel a lépéssel méginkább megnehezíteném a dolgot. Nos arra gondoltam, hogy vajon ki ürül-e az anyatejből a kontraszt anyag? Egyáltalán egy agyalapi mirigy Mr-nél használnak kontraszt anyagot? Volt valaki közületek hasonló cipőben? Hogy alakult a szoptatás?
2019. febr. 20. 13:29
 1/4 anonim ***** válasza:
Használnak kontrasztanyag öt, 24 óráig szokták utána felfüggesztés a szoptatás.
2019. febr. 20. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szerintem lágy részek vizsgálatához használnak kontrasztanyagot. A szoptatást legbiztosabb, ha akár telefonon megkérdezed, illetve lehet, hogy fent van a betegtájékoztatóban a honlapjukon. Biztos, hogy minimum egy napot kihagynék, úgyhogy érdemes előre lefejt tejjel vagy tápszerrel készülni. Én CT miatt azt hiszem két napot kellett kihagyjak 8 hósan... nem szépítem, végigüvöltötte, de aztán lelkesen folytattuk két éves korig :)
2019. febr. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Agyalapi mirigy (hipofízis/sella) MR vizsgálatának általában nem túl sok értelme van kontrasztanyag nélkül, mert egy picike szervben kell még kisebb elváltozás(oka)t kimutatni. Leggyakrabban mikroadenomát szokás itt keresni, aminek a kimutatása erősen bizonytalan kontrasztanyag nélkül. kb. 55-60%-az esélye hogy ki tudják nélküle mutatni ami nem sokkal jobb, mintha a szomszéd Mari nénit kérnéd meg, hogy tippeljen egyet. Kontraszttal sem 100%-de azért sokkal jobb a helyzet.


Ritkán nem adunk kontrasztanyagot, általában csak akkor, ha egy gyereknél csak és kizárólag a hipofízis mérete a kérdés (meg persze, ha valaki nem egyezik bele/nagyon rossz a veseműködése/volt már allergiás reakciója MR kontrasztanyagra), egyéb esetben nálunk mindig kontrasztanyagos ez a vizsgálat.


Abba kell-e hagyni a szoptatást? Jelenlegi hivatalos állásfoglalás szerint nem, de alapvetően ez az anya döntésén múlik. Annyit tudunk, hogy a kontrasztanyag kis része (0.04% környéke) kiválasztódik az anyatejbe, aminek kb. 1% szívódik vissza a gyerek szervezetébe az emésztőrendszerből, szóval a gyermek terhelése kb. az anyai dózis 0.0004%-a, ami sokkal-sokkal kisebb mint ami hivatalosan adható akár egy újszülöttnek. Elméleti szinten fennáll a lehetősége annak, hogy ilyen kis dózis mellett is legyen allergiás reakció, de ilyen esetről a világon egyetlen esetről sem tudunk.


Szóval a nemzetközi ajánlás sem írja elő kötelezően a kihagyást. A legtöbb MR labor általában azért javasolja a szoptatás 24 órás szüneteltetését. Nem hiszem, hogy abból baj lenne, ha előre lefejsz 24 órára elegendő tejet (vagy akár 12 órára elegendőt) és az MR vizsgálat után egy ideig azzal táplálod a babát. 24 óránál több kihagyásnak biztos nincs értelme, semmi előny nem származik belőle.



Szóval a döntés a tiéd, ahogy jónak látod úgy csináld, hivatalosan nincs megkötés.



Forrás: [link]

2019. febr. 21. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2019. febr. 22. 05:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!