Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Hőmérőzésnél mit kell figyelni...

Hőmérőzésnél mit kell figyelni ha babát szeretnénk?

Figyelt kérdés
2012. febr. 19. 12:24
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

. Hőmérőzés: a test alaphőjét, illetve annak változását figyeljük, minden reggel. A "reggel" itt azt jelenti, hogy legalább háromórás alvás után :-) Ébredéskor azonnal az éjjeliszekrényen levő tiszta, lerázott lázmérőért nyúlok, a nyelvem alá téve 3-4 percig még szunyókálok, aztán az értéket bejegyzem az e célra szolgáló füzetbe, és csak ezután kelek fel.


(Lehet digitális hőmérővel is mérni, lényeg, hogy a hőmérő megbízható legyen, és mindig ugyanaz a hőmérő. Sokan nem szájban, hanem hüvelyben vagy végbélben mérnek, ez állítólag még megbízhatóbb. Lényeg, hogy mindig ugyanott mérjünk, és hogy a hónalj nem opció, mert nem lesz elég pontos.)


Jellemző hibák: ha már egyszer kint voltál vécén vagy ittál vizet, akkor nincs a mérésnek semmi értelme, mert az már nem az ébredés utáni alaphő lesz. És ha egész héten reggel hat körül mérsz, szombaton meg háromnegyed tízkor, akkor a szombat reggeli magasabb hő az időkülönbség miatt lesz, és nem jelez semmit. Ha a fejfájásodra éjfélkor bevettél két Panadolt, akkor ne lepődj meg a másnap reggeli alacsonyabb hőmérsékleti adaton. Néha ilyen kilengések persze beleférnek, főleg ha több évnyi rutin van a hátad mögött és pontosan tudod, hogy mit csinálsz. De egyébként vedd komolyan, hogy a napnak ugyanabban az órájában mérsz, megbízható módszerrel, és tényleg alaphőt.


A reggeli alaphő a peteérés után (után) 24-36 órával érzékelhetően megemelkedik. Tehát a reggeli alaphő a peteéréskor még alacsony (35.9 - 36.6 között bárhol lehet, de mindig kb. ugyanott van, a konkrét érték személyfüggő), a peteérés napján egy kicsit (1-2 tizeddel) bezuhan, és másnapra vagy harmadnapra 3-5 tizeddel emelkedik a szokásos alapértéked átlaga fölé (kb. 36.7 - 37.4 közé, de persze ez is egyénfüggő). Ez az emelkedés jelzi, hogy a peteérés megtörtént. Az alaphő ezután a ciklus végéig ebben a magasabb tartományban fog maradni. A hőmérséklet megemelkedése utáni 3. naptól kezdve gyakorlatilag nem vagyunk termékenyek, tehát amikor már harmadik-negyedik napja többet mutat a hőmérő reggel, olyankor "szabad a tánc" ha nem tervezel kisbabát, és nem érdemes próbálkozni, ha tervezel.


A ciklus végén hirtelen ismét leesik a hőmérséklet, megint a szokásos alapérték környékére. Vagyis, ha egy reggel ismét alacsony hőt mérsz, akkor számíthatsz rá, hogy aznap, vagy 24-36 órán belül megjön a menstruációd. A lezuhant hő azt jelzi, hogy mostantól teherbe lehet esni (igen, a ciklus legutolsó vagy néha utolsó előtti napján is, "akkor estem teherbe, amikor már meg kellett volna jönnie", vagy a menzesz 1. napján is, ilyen eset is van mindenki rokonságában legalább egy :-))

Ha ciklusban teherbe estél, akkor ennek (émelygés, mellfeszülés, enyhe hasfájdogálás és a szokásos terhességi jelek mellett) az is jele lesz, hogy a hőértéked nem esik vissza. Néha ez a terhesség első jele.


A fogamzás valószínűsége a ciklus kezdetétől egyre növekszik a peteérés időpontjáig. Ha valaki egy pár hónapig hőmérőzik, akkor ki fogja tapasztalni, hogy jellemzően melyik ciklusnap reggelére emelkedik meg a hőmérséklet, és visszaszámolhat, hogy akkor azelőtt 24-36 órával "szokott" peteérése lenni. Kicsit később az embernek lesz elég rutinja, hogy a peteérés napján az 1-2 tizedes esést már meg tudja különböztetni a többi mérési ingadozástól.


Sokan produkálnak tankönyvi hőgörbéket, de neked nem azokat kell reprodukálni, hanem a saját testedet kell figyelni. Lehet, hogy 31 napos a ciklusod, többnyire a 18. napon mérsz emelkedett hőt, és akkor ez azt jelenti, hogy neked jellemzően a 16. ciklusnapod a legtermékenyebb, tök mindegy hogy a könyvekben mi van. És az is lehet, hogy néha 26 napos a ciklusod és a 14. napon mérsz hőemelkedést, máskor meg 29 napos, és a 17. napon mérsz hőemelkedést, vagyis néha a 12., néha a 15. napon van peteérésed. Ez is normális.


Ebből persze rögtön látszik, hogy a "naptármódszer" miért nem jó, illetve hogy csak hőmérőzni miért nem elég. Nem gépek vagyunk, nem biztos, hogy mindig ugyanúgy működünk. Továbbá, a hőmérő nem mondja meg, hogy a peteérés mikor lesz, a hőmérő azt tudja megmondani, hogy mikor volt. Ez természetesen egy nagyon fontos információ, de tervezéshez még édeskevés.


Még egy fontos észrevétel: a hőmérő jelzője valaminek, tehát összefüggés csak az egyik irányba van. Azaz, ha van hőemelkedés, akkor ebből következik, hogy alighanem volt előtte peteérés is, de ha nincs hőemelkedés, akkor ebből nem következik, hogy biztosan nincs peteérés se.

2012. febr. 19. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm neked ezt az igen hosszú és lényeges választ!Van már egy kislányunk és testvért szeretnénk neki.Ovu tesztet is használtam 3 hónapig de hiába akkor is eggyütt voltunk(amikor kellett volna) nem lettem babás!

A 4.hónapban hőmérőt és tesztet is használtam eggyütt és nem sikerült!Mindig azonos ídőben mérem és nem kelek ki az ágyból ha tehetem..... de vannak kivételek mikor a kislányom felkelt valamiért!Azért ritka szerencsére!De látom te nagyon érted a témát!Még egy kérdésem lenne hozzád! Tényleg akkor van ovuláció amikor lemegy a hő?Ezt

olvastam.Köszönöm a választ előre is!

2012. febr. 19. 18:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!