Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Sajnos gyed alatt megszűnt a...

Sajnos gyed alatt megszűnt a munkaviszonyom, passzív gyeden vagyok jelenleg, szeretnénk másik babát, de kilátástalannak látom a helyzetem. Szerintetek mi lehet a megoldás?

Figyelt kérdés
A helyzet a következő: 2012 március 29-én született a kislányom. A munkaviszonyom 2010 május- 2012 szeptember 30-ig tartott. 2012 aug.25-től vagyok Gyeden. Szerettem volna kis korkülömbséggel a 2. gyermeket, de nagyon el vagyok keseredve, mert a passzív gyed miatt semmi jóra nem számíthatok. Valaki tudna nekem tanácsot adni, hogy mit csináljak? Hogy lehetne a legjobban kimászni ebböl a helyzetből? Semmi képpen nem járna 2. baba után Gyed? ha még 2013-ban megszületne akkor sem?

2012. okt. 20. 10:23
 1/6 anonim ***** válasza:

Előrebocsájtom, nem szakember vagyok, csak egy hasonló helyzetű anyuka. (A kisfiam passzív gyed-es lett, a kislányom az első után 21,5 hóval jött, rá már csak gyest kapok. )

A második baba születése előtti két évben meg kell legyen 365 nap biztosítási jogviszonyod, még ha nem is egybefüggő. Ebbe nem számít bele a passzív gyed. HA 2011.aug.25-2012.aug.24-ig volt egy teljes év biztosítási jogviszonyod, akkor úgy gondolom, ha 2013.aug.24ig megszülöd a másodikat, akkor járhat gyed, tgyás, de csak a mostani gyed ill. tgyás összegének 70 %-a.... :( Lehet még a munkanélkülivel is nyerni egy kevés időt, mert az még szintén biztosítási jogviszonynak számít. Ill. talán még olyan lehetőség lehet, ha van vállalkozó ismerős, aki hajlandó lenne Téged bejelenteni 1 évre a 2. baba tervezett születése előtt. Bár lehet, h bejelentett munkád csak az első gyermek egy éves születés napja után lehet, akkor is csak gyes mellett heti 30 óra... :(


De azért kérdezz utána a tb-nél, ha lehet úgy, h írásban kérsz segítséget és írásban adjanak választ, különben nem vállalják a felelősséget a kiadott tájékoztatásért, mi sajnos ezzel égettük meg magunkat.

2012. okt. 20. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Mivel szeptember 30-ig tartott a munkaviszonyod, így 2013. szeptember 30-ig kell megszülessen a második, hogy meglegyen a szüks192.168.0.1ges 365 napod.


Ahhoz, hogy a biztosítottságod is meglegyen, szülés előtt kb. egy hónappal menj el álláskeresési támogatásra, majd igényeld a tgyást. Mikor a tgyás lejárt, akkor újra igényelj álláskeresésit, és azalatt kérd a gyedet, úgy az is jár majd.

2012. okt. 20. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocsi az első mondat 2. sorában lévő sok szám nm tudom, hogy került oda, az szükséges akart lenni:)
2012. okt. 20. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Kedves anyuka!


Egy kicsit kései válasz, de azért még remélem hasznos, akár pocakban van a baba, akár nem. Változtak a tb szabályok.

Egyrészt a gyed már nem jár automatikusan a gyerek kétéves koráig, csak ahány nap biztosítási időd van.

Kivéve, ha a szülést megelőző 2 éven belül gyedben részesültél.

Másrészt van egy olyan szabály, (a 365 napon és a biztosítási jogviszonyon kívül ) hogy a szülést megelőző évben rendelkezned kell 180 nap biztosítási idővel, ha ez nem teljesül, akkor a szülés évében.


Ezeket azért írtam le, hogy ne érjen meglepetés, szerintem mindenképp keress egy tb-s szakembert, vagy valakit, aki ért hozzá. Én végigjártam a MÁK, OEP illetékeseket a saját hasonló kérdéseimmel, de értelmes választ sehol sem kaptam.

2013. máj. 3. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó, sajnálom ha nem kaptál értelmes választ, de amit ide leírtál, az nem pontos.



"Egyrészt a gyed már nem jár automatikusan a gyerek kétéves koráig, csak ahány nap biztosítási időd van."

Ez igaz, de minimálisan szükséges 365 nap, és azzal a gyerek majd másfél éves koráig kitart a gyed.


"Kivéve, ha a szülést megelőző 2 éven belül gyedben részesültél." Ez nem igaz, hiszen a passzív gyed is gyed, és a passzív gyed ideje nem számít bele a gyedhez szükséges biztosítotti időbe. A tgyáshoz szükséges 365 napba beszámít, de a gyedbe nem.


"Másrészt van egy olyan szabály, (a 365 napon és a biztosítási jogviszonyon kívül ) hogy a szülést megelőző évben rendelkezned kell 180 nap biztosítási idővel, ha ez nem teljesül, akkor a szülés évében."

Ilyen szabály nincsen. Sajnos sokan keverik a fogalmakat,a biztosításban töltött nap és a bérezett nap nem ugyanaz! A 180 nap BÉREZETT NAP, ami az ellátások alapjának meghatározásához kell.


Csak hogy tisztába tegyük a dolgokat:

az ellátások két irányból közelíthetőek meg.

1. hogy egyáltalán kapod-e - ez a jogosultsági kérdés, és 2. mennyit kapsz - ez az alapjától függ - jövedelemkérdés.


A jogosultsági feltételek nem mind ugyanazok tgyás és gyed esetében. Ami mindkettőnél azonos, az a 365 biztosításban töltött nap a szülést megelőző két éven belül, és a biztosítotti jogviszony igényléskor. Viszont ahogy írtam ezt sem egyformán nézik, mert a tgyás jogosultsághoz beszámít a jogviszony megszűnése után tgyáson, gyeden töltött idő, a gyedbe viszont kizárólag akkor számítanak ezek bele, ha a jogviszony él. Ha megszűnt a jogviszony, akkor gyed szempontjából nem ketyegnek a napok tovább.


Ha megvan a 365 nap, akkor 2. lépés a biztosítottság igényléskor. Ez alól van kivétel, tgyás akkor is jár, ha a biztosítottság megszűnését követő 42 napon belül szül valaki, (de ebben az esetben a gyed már nem), a gyed pedig akkor is jár, ha a jogviszony a tgyás alatt szűnik meg.


Az első esetben a tgyás passzív, a második esetben pedig a gyed passzív.


Ha jogosultság megvan, akkor jön az összege. Ez jövedelemfüggő, az éves bruttó bér alapján számolják, de csak abban az esetben, ha az adott évben volt 180 bérezett nap.

A bérezett nap olyan nap, amikor az ember olyan jövedelmet kap, amiből egészségbiztosítási járulékot vonnak. Biztosításban töltött nap meg minden olyan nap, amikor élő jogviszonya van, akkor is, ha nem kap bérjövedelmet (táppénz, álláskeresési támogatás stb).


Ha nem volt az igénylést megelőző évben 180 bérezett nap, akkor megnézik, hogy a szülést közvetlenül megelőzően volt-e (szülés évét megelőző év január 1-ig keresnek visszafelé bérezett napot csak). Ha volt, akkor az alapján számolják az ellátások összegét.


Ha nem volt akkor sem, attól még a jogosultságod él, kapsz tgyást, gyedet, csak másként számolják.

1. nem volt 180 bérezett nap - alap max. a minimálbér gyed esetében, és max. a minimálbér kétszerese tgyás esetében.


2. nem volt, de ennek az az oka, hogy tgyást, gyedet, táppénzt kapott az anyuka - akkor az alap az a jövedelem lesz, ami alapján az utoljára kapott ellátást kiszámították (pl. tgyás alapja a minimálbér kétszerese, és ebben az esetben a következő ellátás, tehát a gyed alapja is ez lesz).


Bocsi a hosszú regényért, csak gondoltam kicsit tisztába tehetjük ezt a kérdést :)

2013. máj. 3. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Bár régi a kérdés, de valakinek még hasznos lehet. Az alábbi linket érdemes elolvasni.

[link]

2014. szept. 8. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!