Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért ennyivel alacsonyabbak...

Miért ennyivel alacsonyabbak a vidéki egyetemeken a ponthatárok? (Építészmérnöki kar?

Figyelt kérdés
2019. szept. 2. 16:39
 1/4 anonim ***** válasza:

Gondolom kevesebb a jelentkező a vidéki egyetemekre.

A ponthatárok lényege hogy megszabjon egyrészt egy minimum követelményt, másrészt hogy megszabjon egy keretet a felvenni kívánt hallgatók számának.

Ezért is szokták emelgetni vagy csökkenteni. Ha túl sokan jelentkeznek, muszáj emelni a ponthatáron, hogy kevesebben juthassanak be. Ha túl kevesen érték el a kiírt ponthatárt, akkor csökkenteni kell hogy többen juthassanak be.

2019. szept. 2. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"Ezért is szokták emelgetni vagy csökkenteni. Ha túl sokan jelentkeznek, muszáj emelni a ponthatáron, hogy kevesebben juthassanak be. Ha túl kevesen érték el a kiírt ponthatárt, akkor csökkenteni kell hogy többen juthassanak be."


Sajnos ez totál máshogyan működik.


Valóban vannak előre meghatározott ponthatárok, de az más tészta.


A ponthatárokat kizárólagosan(!) a felvételizők alakítják, amibe persze beletartozik az előre meghatározott ponthatár is.


Így fair a játék.


Tegyük fel, jelentkezel gépészmérnöknek XY egyetem WV karára.

ANA(alapszak - nappali - államilag támogatott) képzésre felvesznek 100 embert.

Jelentkezik erre 200 ember.

Ebből a 200 emberből 100-at fognak felvenni, azokat, akiknek a legtöbb pontjuk van.

A rendszer sorrendbe állítja az embereket pontszámok szerint.

Majd a 100. embernél meghúzza a ponthatárt, ami az adott szakra lesz az idei felvételi ponthatár.


Mint írtam, vannak előre meghatározott ponthatárok, de még azokat is a felvételizők alakítják.


Mondjuk gazdálkodási és menedzsmentre országosan államilag támogatottra idén 400 pont volt a minimum.

Ha valaki 401 ponttal jelentkezett, bekerülhetett, ha bent volt a létszámban az adott szakra.


Az is meglehet, hogy jelentkeztek egy olyan gazdmenes(államis) szakra, ahova 100 embert vesznek fel, de ha 100 emberből mindenkinek 420+ pontja van, ilyenkor 420 lesz a ponthatár.



Kérdésre válaszolva:

Kevesebben jelentkeznek, kisebb a verseny és ezáltal elég a kevesebb pont is.

2019. szept. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Ebből a 200 emberből 100-at fognak felvenni, azokat, akiknek a legtöbb pontjuk van.


A rendszer sorrendbe állítja az embereket pontszámok szerint.


Majd a 100. embernél meghúzza a ponthatárt, ami az adott szakra lesz az idei felvételi ponthatár."


Lehet hülyén fogalmaztam, de lényegében erre próbáltam utalni én is.

2019. szept. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Minél több embert akarnak felvenni, hogy a támogatásokat maximalizálják. De ettől még nem igazán nevezhető könnyebbnek a képzés. Csak itt mondjuk vidéken a hallgatóknak a felét kiszórják félév után.


A másik oka, hogy az építész képzés a kevésbé jó kilátások miatt nem a legnépszerűbb a mérnök képzések közül. Így pláne nem szeretnék, ha még tovább csökkenne a jelentkezők száma.

2019. szept. 4. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!