Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A tanári szakok szigorított...

A tanári szakok szigorított hallgatói szerződésének mi értelme?

Figyelt kérdés

Elvileg a legtöbb szakon azt kell aláírni, hogy az oklevélszerzési idő lejárta előtt szerzek diplomát, ellenkező esetben köteles vagyok visszafizetni az állami támogatás felét visszamenőleg. Vagy, magyarországi bejelentett munkahelyem lesz az képzési idővel azonos ideig.


Node! A tanári szakokon, nem csak ez van a szerződésben, hanem az is, hogy TANÁRI munkahelyen fogunk dolgozni a fél-tandíj-visszafizetés helyett. De ha nem szereztem diplomát, hogyan dolgozzak tanárként?


Tegyük fel, hogy nincs pénzem tandíjat fizetni, ezért félbe kell hagynom a tanulmányaimat 6 év után, mivel lejártak a támogatott félévek. Mit tehetek ilyen helyzetben?


A diákhitel törlesztésére vonatkozó engedmények (gyermek születése esetén felfüggesztik a törlesztést, három gyerek után nem is kell visszafizetni) csak nőkre érvényesek. Milyen kilátásaim vannak ilyenkor?


Köszönöm a magyarázó, értelmes válaszokat!



2020. máj. 23. 12:22
 1/1 anonim válasza:

Szia!


Tanárszakos vagyok és én ilyet még sosem hallottam, mivel nem lesz diplomád, sem FOSZ, ill OKJ képzésed, ezért nem taníthatsz tanárként, vagy nem lehetsz pedagógiai asszisztens, de még az óvodai dadussághoz is kell képzést végezni. (Persze ezekre is van ellepélda kényszerből, de nem évekig).

Azonkívül nem azonnal kell elhelyezkedni, hanem jó pár év alatt kell bizonyítottan ledolgozni, asszem 20 év, de ebben nem vagyok biztos.

Nem tudom, hogy folytatni szeretnéd-e a tanulmányaidat, és ,hogy mennyi hiányzik még a végzésig, vagy abbahagynád.

6 évet írtál, amivel mindenféleképp kimaxoltad az osztatlan tanár képzés lehetőségeit az államilag támogatott félévek tekintetében, akkor is ha nem ezzel a szakkal kezdtél.

Biztosan tudod, hogy az utolsó évben a tanítási gyakorlat alatt fizetést kapsz, ami sok esetben fedezné az önköltséget. (ha megadnák az önköltségeseknek,de ez még lehet változik később). Költségcsökkentő kérelmet lehet beadni, legfőképpen szociális helyzetre való tekintettel. De ha a legvégén vagy akkor azt is érdemes beleírni hogy fizetősként nem kapsz, sőt tanulmányi eredménytől kezdve, mindent. Komolyabb indokokkal elfogadják (SZTE) de persze igazolni is kell, a megfelelő papírokkal. Ez akár az összeg felét is jelentheti, de ugyanakkor annyit mindenképp be kell fizetni.

Szakváltós vagyok én is. Amikor rájöttem, hogy nem az előző szakom érdekel, indultam el a sokkal színesebb tanári pályán :) Akkor persze láttam, hogy ki fogok csúszni, így mindent körbejártam.

Akkor még azt mondták (2016), ha ott akarod hagyni az egyetemet, érdemes elvégezni, mondjuk egy FOSZ-t és azzal hiába jártál, mondjuk 3 évet már felsőoktatásba, ha elvégzel egy, egy éves FOSZ-t és lesz papírod róla, akkor sikeres volt a tanulmányod, és nem kell számolnod, a már említett visszafizetéssel, amit mondom 20 év kéne teljesítened. Ez után én nem jártam utána, mert végül a Klebelsberg ösztöndíjnál kötöttem ki. Az is egy lehetőség.

Van ismerősöm, akinél 1-2 tantárgy miatt nem halad a képzés. Van lehetőség vendéghallgatóságra erről nem sokan tudnak. Ez úgy működik, hogy kérsz egy nyomtatványt az adott tárgy tematikájáról. Kérsz egyet egy másik egyetemen is ahol ezt a tárgyat ugyanolyan szakosoknak oktatják és összehasonlítod, annak az intéménynek a to-ján ahol a tárgyadat elfogadhatják később és hozzácsaphatják az eddigi teljesítéseidhez. Ez kreditenként pár ezer Ft-ba kerül és persze az átjárás, de nagyon nehéz tárgy esetében megéri, plussz a levelezős teljesítést is elfogadják, ha egyezik a tematika.

A levezőséget is ajánlom. Szinte sehol nincs levelező osztatlan tanári szakon, de van egy ismerősöm az Eszterházy Károly Egyetem-en. Ott van pár szak. Ha a tied is közte van, és átjelentkezel, mellette tudsz dolgozni. És levelezősön általában csak hétvégente, de nem is minden hétvégén kell bemenni.

Ezen kívül a külföldi munkavállalást ajánlanám, ha pl. nyelvszakos vagy.

Remélem tudtam segíteni.

A szak hosszúsága miatt, nagyon sok tanárszakos szenved az utolsó 1-2 évében, mert elfogynak a támogatott félévei.

2020. máj. 27. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!