Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Más országokban is olyan...

Más országokban is olyan pocsék az emberek helyesírása, mint Magyarországon?

Figyelt kérdés

Bárhol olvasom a magyar “internet népét”, akár blogokban, akár kommentekben, akár itt, egyszerűen kifolyik a szemem attól, hogy az emberek többsége nem tud írni egyetlen mondatot sem helyesírási hiba nélkül. Néhány ismerősömnél is látom, ha chaten beszélek velük, de még hírportálokon sem ritka az égbekiáltó hiba (nem a félregépelés). És nem az iskolázatlan emberekre gondolok, hanem akár a többdiplomás személyekre. Megjegyzem, nem én vagyok az, aki ezt számon kéri valakin, vagy beszól bárkinek is bárhol emiatt, szimplán csak elképedek rajta. Viszont ha valaki megjegyzi nekik, arra hivatkoznak, hogy ez nem egy diplomamunka, nem figyelnek a helyesírásra. Ezt hogy értik? Aki megtanul helyesen írni, az anélkül is tud, hogy külön odafigyelne rá, nem?


De a kérdés nem is erre irányul. Amit valójában kérdezni szeretnék, arra szerintem csak olyanok tudnak érdemben válaszolni, akik anyanyelvi szinten ismernek idegen nyelveket, vagy nem magyar az anyanyelvük. Globálisan ennyire nehéz megtanulni helyesen írni, vagy csak a magyaroknak nem megy?


(Nem szeretnék semmilyen írni tudó-írni nem tudó, buta-nem buta háborút elindítani a válaszok között, illetve nem is volt szándékomban minősíteni azokat, akik valamilyen okból nem tudnak helyesen írni. Szerintem nem ez határozza meg egy ember intelligenciáját.)



2020. júl. 26. 19:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
89%
Szerinted Amerikában mennyivel jobba helyzet?
2020. júl. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
90%
*lyobb
2020. júl. 26. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
93%
Nem, az angolok sokkal több és sokkal égbekiáltóbb hibát ejtenek. Nekik még az se tűnik fel, amikor két szót írnak le egy helyett (their-they're). Egyébként miért kéne nagyon jól beszélni egy nyelvet, hogy ezt észrevegyem?
2020. júl. 26. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 TR75 ***** válasza:
94%
Azért a magyar nyelv nem egyszerű, még akkor sem, ha elvileg a kiejtést tükrözi az írásmód. Sok a vessző, a hasonulás, a kivétel. Bizonyos mértékben érzék is kell hozzá.
2020. júl. 26. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Anyukám olasz tanár (magyar anyanyelvű), ezért igen kínos, amikor az eredeti olaszoknak magyarázza az olasz nyelvtant, mert azok nem tudják. Se szóban, se írásban.
2020. júl. 26. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Értem, köszi a válaszokat, akkor nagyjából mindenhol ez a helyzet. :)
2020. júl. 26. 20:54
 7/19 BringaManó ***** válasza:
100%
#5: Ebben mi a kínos? (Anyukád mondta, hogy kínos? Vagy te gondolod?) Magyarul is a nyelvtan tanulása nélkül tanulnak meg az magyarok, és csak akkor tanulnak nyelvtant (már amennyire, úgy, ahogy...), amikor már tudnak magyarul. Az sem kínos. (És persze a magyarok sem tanulnak mindent a magyar nyelvtanról, csak némi kis alapokat, az egyszerűbb dolgokat.)
2020. júl. 26. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 BringaManó ***** válasza:
100%

Nyilván mindenhol van ilyen is, olyan is,

és nyilván nálunk sem mindenkié pocsék.

Szóval ilyen szempontból sem vagyunk különleges nép, bocsi, ha kiábrándítalak. :-)

ráadásul nem is mindenhol van egyetlen, "hivatalos", szentírásszerű szabályzat, van, ahol többféle norma van (vagy egy sem).


"ha valaki megjegyzi nekik, arra hivatkoznak, hogy ez nem egy diplomamunka, nem figyelnek a helyesírásra. Ezt hogy értik?"


Úgy értik, hogy szituációtól függ, hogy mennyire kell odafigyelni a helyesírásra. Nagyon ritka az, amikor _kötelező_ helyesen írni, általában nem az. Az ember mérlegeli, hogy az adott helyzetben mennyire kell odafigyelnie... És persze a saját képességeit is számba veszi: hogy egyáltalán képes-e ő annyira helyesn írni, amennyire az adott helyzetben szeretne. És ha igen, mekkora fáradság lenne az neki. Aztán ha jobban kell helyesen írni, mint amennyire ő tud/akar, akkor valakivel átnézeti (pl. a celebek bizonyára gyakran korrektúráztatják az írásbeli nyilatkoztaikat, biztos, ami biztos).

És ha a "skála" másik végét nézzük: van rengeteg olyan szitu, amikor marhára nem számít a helyesírás, és hiába "tud ő, ha akar", lehet, hogy a hűtőre kirakott üzenetben nem fog precízkedni, hanem azt írja, hogy "Szia Apu!" Ugyanez a helyzet cseteléskor és hasonló helyzetekben. Van, aki azt mondja, hogy ő a Gyakorin sem fog extra energiákat fordítani erre. Sebaj, érezze jól magát, ez csak beszélgetés.


"Aki megtanul helyesen írni, az anélkül is tud, hogy külön odafigyelne rá, nem?"


Nem. (Már ha ez egyáltalán komoly kérdés volt.)

2020. júl. 26. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

A franciáké pl. elképesztő.

Igaz, hogy nagyon bonyolult a nyelvtan, rengeteg betűt (főleg a szavak végén) nem ejtenek ki, az igéket és a mellékneveket húszféleképpen kell koordinálni stb., de ez nem mentség.

Egy itteni egyetem elvégzése után fordító lettem, kénytelen vagyok (amennyire tudok) helyesen írni, de a legtöbb ember - még a műveltebbje is - iszonyú hibákat követ el, még egy egyszerű levélben is.

És persze a telefon meg az internet csak tovább rontja a helyzetet.

2020. júl. 26. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 BringaManó ***** válasza:
Gondolom, hogy ott sem jár érte guillotine... Hiszen nyilván ott sem kötelező helyesen írni. Ahogy nálunk sem. De sokaknak ez hihetetlen, és úgy kérik számon másokon a helyesírást, mintha lenne olyan előírás, hogy helyesen kell írni...
2020. júl. 27. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!