Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan kell az összbüntetést...

Hogyan kell az összbüntetést kiszámolni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Büntetőjog vizsgára készülök, de sajnos az összbüntetés kiszámítását sehogy sem tudom megérteni. Esetleg lenne valaki, aki részletesen le tudná nekem írni, mit hogyan kell számolni?

A segítséget előre is köszönöm!



2020. nov. 14. 14:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%

A tartam meghatározásánál a halmazati büntetésre vonatkozó szabályokból kell kiindulni, de az összbüntetésnek el kell érnie a legsúlyosabb büntetésnek és a rövidebb büntetés(ek) egyharmad részének összegeként számított tartamot.

Két külön ítélettel kiszabott szabadságvesztés összbüntetésbe foglalásakor úgy kell meghatározni a tartamot, hogy a súlyosabb szabadságvesztéshez hozzá kell adni a rövidebb szabadságvesztés legalább egyharmadát (pl. ötévi és háromévi szabadságvesztés összbüntetési minimuma 6 év). Amikor kettőnél több alapítéletben kiszabott szabadságvesztést foglalnak összbüntetésbe, minden rövidebb szabadságvesztés egyharmad részét kell hozzáadni a legsúlyosabb szabadságvesztéshez.

2020. nov. 20. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Az előző válaszoló jó nagy hülyeséget írt. Honnan vetted ezt a katyvaszt amit leírtál?
2020. nov. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
93%
#3 Csak az ország egyik legnagyobb tekintélyű büntetőjogászának a könyvéből :) Attól hogy nem értesz valamit, nem lesz hülyeség :)
2020. nov. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
szerintem is rossz amit írt a 2. lehet nem tud olvasni akkor
2020. nov. 20. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Tankönyvi példa, amit nem értek:

"Például ha két ítélet által kiszabott végrehajtandó szabadságvesztést, 7 évet és 3 évet foglalunk összbüntetésbe, akkor a gyakorlat szerint a kisebbik fele elengedhető, így 8 év és 6 hónap lesz az összbüntetés. Ha pedig 7 évet és 6 hónapot kell összbüntetésbe foglalni,akkor, mivel a kisebbik oly csekély, az egyharmadát vesszük figyelembe, vagyis az összbüntetés 7 év 2 hónap lesz."

Miért van eltérő módon a kettő kiszámolva?

2020. nov. 21. 09:39
 6/11 anonim ***** válasza:
50%
azért mert csekély
2020. nov. 21. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A lényeg, hogy a külön ítéletekkel kiszabott végrehajtandó szabadságvesztések közül az enyhébbnek LEGALÁBB
2020. nov. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Véletlen elküldtem, bocsánat.

Szóval a lényeg, hogy a külön ítéletekkel kiszabott végrehajtandó szabadságvesztés-büntetések közül az enyhébbnek LEGALÁBB egyharmad részét kell figyelembe venni, tehát az lehet a büntetés fele is. A te példádban a bírói gyakorlatot vette alapul a szerző, ami a büntetés fele. A második példában pedig, szintén a gyakorlat alapján, mivel az enyhébb büntetés nagyon rövid tartamot ölel fel, annak csak az egyharmadát veszik alapul, mivel az a minimum határ.

2020. nov. 21. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
előző válaszoló jó nagy hülyeséget írt. komolyan tényleg a legalja ember megy már jogásznak
2020. nov. 21. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, így már érthetőbb :)
2020. nov. 21. 21:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!