Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Irodalom beadandóhoz kéne egy...

Irodalom beadandóhoz kéne egy kis segítség. Mit jelent az,hogy Odüsszeusz igazi ellensége saját magában van?

Figyelt kérdés

2021. jan. 13. 12:53
 1/3 anonim válasza:
Ha tudsz angolul akkor itt ezt olvasd el. [link]
2021. jan. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi
2021. jan. 13. 17:55
 3/3 anonim válasza:

Szerintem Odüsszeuszban rengeteg ellentmondás van. Több olyan cselekedete van, ami hűtlenségéről vagy hűségéről, vakmerőségéről vagy megfontoltságáról ad tanúbizonyságot, és még sorolhatnám a hasonló ellentétpárokat. Ha egy ember jellemrajzában ilyen sok belső ellentét van az már alapból konfliktus helyzeteket eredményez saját magával bizonyos helyzetekben.

A másik amivel ezt az állítást indokolnám az az, hogy Odüsszeusz egyik legfőbb tulajdonsága a kíváncsiság. Tulajdonképpen az egész kalandozás során megfigyelhető, hogy sok esetben Odüsszeusz túlzott érdeklődése miatt húzódik el még jobban. Tehát saját magát korlátozza abba, hogy elérje a célját: egyszerre akar hazamenni a feleségéhez, de vonzza őt a világ is, a felfedezés. Ezért gondolom azt, hogy Odüsszeusz büntetése, hogy nem térhet haza, tulajdonképpen egy jutalom is volt számára, és pont ettől lett még súlyosabb a büntetés. Azzal szembenézni, hogy élvezzük a büntetésünket, jó nekünk a családunktól távol, mikor a kötelességünk az lenne, hogy velük legyünk, nem egyszerű. Ráadásul bizonyos esetekben ténylegesen Odüsszeusz hosszabítja meg a büntetését, a saját kalandvágya miatt, vakmerő cselekedeteivel, azaz önmagát hátráltatja. Talán ez a legnagyobb kérdés, belső dilemma Odüsszeuszban: haza akar menni vagy világot látni? És ebből a dilemmából fakad minden problémája. Nekem kicsit mindig volt egy olyan érzésem, hogy az istenek azért szabták ki Odüsszeuszra ezt a büntetést, mert tudták, hogy ettől a belső dilemmától még súlyosabb lesz számára az egész.

Tudjuk, hogy Odüsszeusz eredetileg nem akarta elhagyni Ithakát, maradni akart. Szerintem ez a nagyon nagy maradni akarás talán abból is fakadhatott, hogy Odüsszeusz sejtette, ha egyszer útnak indul, akkor sohasem térhet vissza (nem úgy, ahogy elindult). Ez pedig nem egy felősbb hatalom miatt lesz tulajdonképpen, hanem saját maga miatt, mivel nem tud ellenállni a világ vonzásának. Hívogatja őt a haza is, a kötelességek, szeretne a családjával is lenni, de sokkal erősebb a vágy, hogy világot láthasson, felfedezhessen, önmegvalósíthasson.

Természetesen ez csak az én véleményem, nem hiszem, hogy erre a kérdésre van egy konkrét elfogadott válasz, de remélem tudtam adni egy új perspektívát a kérdés megválaszolásához:)

2021. jan. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!