Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szakmai szóbeli vizsga?

Szakmai szóbeli vizsga?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Hiába lett volna most időm, nagyon elhalasztottam a szakmai vizsgatételek tanulását. Majd mostanában lesz a cukrász szóbelim, és 20-21 tétel van. Hogyan tudnám megtanulni hatékonyan, hogy majd ott a vizsgabiztosok előtt ne blokkoljak le? Az, hogy gyorsan tanuljam meg, nem igazán lényeges, csak hogy jól menjen.

A tippeket/tanácsokat előre is köszönöm!



2021. febr. 8. 05:22
 1/2 anonim ***** válasza:

az én verzióm nem biztos hogy neked is be fog válni, mert mindenki máshogy tanul, de hátha fel tudod használni egy részét.

ha már megvannak a tételek (jobban megmarad, ha te magad dolgozod ki őket) akkor én először átolvasom és aláhúzom a fontosabb kifejezéseket, összefüggéseket, külcsszavakat GRAFITTAL. azért grafittal, mert az nem vonja el a figyelmet a későbbiekben. Ezzel nagyjából átnézem az anyagot, van rálátasom a nagy egészre.

Utána általában készítek egy elmetérképet. Ezzel még egyszer átnézem az anyagot, keresem az összefüggéseket, és kvázi kivonatot készítek az anyagból. (ezen jó ha használsz színeket, csak ne magán a tételen)

Utána vagy kijelölöm színessel (különböző tárgyakhoz különböző színküdokat hasnzálok) a fontos dolgokat. Ha nagy az anyag, vagy nagyon fontos, akkor vagy egy színnel végigmegyek az egészen, majd a következő színnel még egyszer átnézem, ahány szín annyiszor nézem át, de mindig csak egyel jelölök ki. (nem vagyok az a fajta aki mindenit is kijelöl. általában ilyenkor kevesebb a fontosnak, kijelölésre méltó dolog, mint a grafittal kijelöltek, mert már jobban értem az anyagot, vannak amik már evidensebbnek számítanak).

utána előveszem az elmetérképet és próbálok az alapján egy vázlatot írni. ezen a vázlaton több dolog lesz, mint az elmetérképen, mert a kijelölés miatt emlékszem, hogy mik voltak az egyéb fontos dolgok, kifejezések, összekötők. kvázi a tétel kivonata lesz ez.

majd összehasonlítom ezt a vázlatot a rendes teljes tétellel, megnézem, hogy mi az amit kihagytam de fontos lett volna, jól emlékeztem-e az összefüggésekre, etc.

igazából nekem az a lényeg, hogy aktívan olvassam/tanuljam és foglalkozzam az anyaggal, így nem igazán szoktam olyat csinálni, hogy "na olvassuk át 3x" mert akkor csak passzívan foglalkozok vele, elkalandozik a gondolatom, olvasom de nem igazán figyelek rá.

Általában ennyi elég szokott lenni. Az elmetérkép, vázlat és teljes tétel alapján tudom gyakorolni az egész tétel felmondását. Ha ennyiből nem megy, akkor a tételt olvasva igyekszem egy másik kivonatot készíteni (itt megint csak azért, hogy ne csak olvasgassam). Ha a kivonat alapján tudsz beszélni, akkor a kivonatnak is csinálhatsz kivonatot (és akkor eljutsz arra a szintre, hogy pár kulcsszó alapján fel tudod mondani a tétel).

legtöbbször elég nekem az elmetérképből készített kivonat, de ha nehéz/nagy az anyag, akkor a biztonság kedvéért inkább többféle vázlatot, kivonatot készítek belőle.

eléggé hosszadalmasnak hangzik így leírva, de végülis ez azt jelenti, hogy 4-5x átveszed az anyagot, odafigyelve. nekem ez bejött, és nem tűnik soknak.

2021. febr. 8. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet!!!
2021. febr. 8. 13:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!