Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek hülyének fog...

Szerintetek hülyének fog nézni a tanár?

Figyelt kérdés
Most lett egy egyetemista hallgató történelem tanárom.(csak gyakorlaton van nálunk) Szerintem jó tanuló vagyok 4-es 5-ös között mozgok, de a hivatalos töri tanárunk szerintem annyira nem szeret, sokszor lenezoen beszél hozzam. Házi feladatnak kaptuk, hogy írjunk egy egy oldalas fogalmazást egy császárrol. (Tudni kell hogy a történelmet angol nyelven tanulom.) Eléggé sokat szenvedtem vele de végül szerintem jól sikerült, VISZONT Julius Caesarrol írtam és mint kiderült ő technikailag nem volt császár. Az egyetemista tanárnő azt mondta elfogadja es nem kell újra írnom. De most annyira szégyellem magam és hülyének érzem a tettem. Félek hogy a hivatalos tanár emiatt a hibám miatt még jobban utálni fog és rossz jegyet ad majd vagy az elkövetkezendő években megbuktat 😕. Lehet túl reagalom de nem tudom kiverni a fejemből a hibám és ezen rágódom.

2021. febr. 24. 22:14
 1/7 anonim ***** válasza:
89%

Azt elmondanátok, hogy miért nem volt császár? Tudatlan vagyok :D

Egyébként szerintem nem olyan gáz, picit túlreagálod, én is csináltam hülyeségeket, egy hónap és elfelejted. (szinte)

2021. febr. 24. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Jaj ne viccelj!

Mindenki tévedhet. Na bumm.. :)

A tanároddal meg ne foglalkozz, de emiatt nem buktathat meg.


Még mindig jobb egy kis hiba mintha nem is csináltad volna meg.

Legközelebb majd jobban figyelsz, de emiatt ne érezd magad vagy a tetted hülyének. Megesik az ilyen mással is :)

2021. febr. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
30%
Róma köztársaság volt. A királyi hatalom minden lényeges elemével rendelkezett ugyan, de nem volt király és pláne nem volt császár.
2021. febr. 24. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%
#1 Caesar hivatalosan nem volt császár, mert ahogy #3 is mondta (feltételezem erre gondolt) Róma akkor még köztársaság volt, Caesar pedig diktátor (így hívják, nem pejoratív értelemben írtam). Az utána következő uralkodó (Augustus) felvette Caesar nevét, aztán ez rajta is maradt az éppen aktuális vezetőn, ezért hívják császárnak (=Caesar).
2021. febr. 24. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

1es vagyok

Köszi nektek.

2021. febr. 25. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
80%
#4 Jól írja. Nem nehéz belátni egyébként, hiszen maga a császár szó Caesar nevéből ered. Később lett a névből tisztség megnevezése.
2021. febr. 25. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Formailag a Római Birodalom Augustus uralkodása alatt is köztársaság volt. Augustus kizárólag köztársasági tisztségeket viselt, viszont a hatalma gyakorlatilag a hadseregen alapult, mai szóval katonai diktatúrát hozott létre. A legfontosabb tisztségei a princeps (aki először szavaz a szenátusban), pontifex maximus, censor stb. voltak. Ezek köztársasági tisztségek. Mégis mindig az történt, amit ő akart, mert a hadsereg miatt mindenki úgy szavazott a szenátusban, ahogy ő akarta, gyakorlatilag ő volt a legfontosabb imperator (ami azt jelenti, hogy egy adott területen a katonai irányítás feje)... Igazából ezzel a címmel illették őt leginkább, de az imperator is köztársasági eredetű, csak annyi a különbség, hogy a köztársaság korában meghatározott térben és időben lehetett valaki imperator, pl. egy konkrét provinciában, amit ha elhagyott az illető, a katonai hatalma is megszűnt, illetve akkor is megszűnt, ha lejárt a hivatali ideje (pl. consul, praetor, proconsul, propraetor stb.). Augustusnak az imperator címe viszont örökre szólt, és gyakorlatilag a Birodalom egész területére, és ezt senki nem kérdőjelezte meg.


Sok nyelvben a mai napig az imperator szóból származik a "császár" tisztségének elnevezése is (pl. a franciában), aminek ez az oka. Ezt a rendszert hívjuk principátusnak, vagyis a köztársasági államberendezkedés formai meghagyása, de katonai, egyszemélyes uralom, ezt Augustus hozta létre, az utódjai pedig fenntartották. Mindenki elfogadta és látta, hogy ez gyakorlatilag egyeduralom, ezért hívjuk mi (utólag) ezt "tévesen" császárságnak. Mivel a principátus rendszere stabil maradt, és a későbbi évszázadokban is fennállt, valamint élesen elütött a korábbi helyzettől (az actiumi csata előtti időszaktól), ezért utólag a történetírást ezt a császárság időszakának nevezi, de a római kortársaknak nem volt ilyen fogalmuk, hogy ők "császárságban" élnek, és az uralkodót sem tekintették "császárnak" (mármint úgy, ahogy a mai "császár" fogalmaink szerint mi erről a tisztségről gondolkodunk). Ez pedig képzavart okozhat. A kortársak szemében Augustus és utódai ugyanolyan polgárok voltak, mint ők, csak imperiumi és egyéb tisztségekkel felruházva. Augustust pl. bármelyik polgár felkereshette a lakásán, hiszen a köztársasági eszme szerint ő "első az egyenlők közt" volt, és nem valamiféle elérhetetlen uralkodó.


A Caesar nevet Augustus azért használta, mert Iulius Caesar örökbe fogadta. Ez korábban is így működött, ha valaki örökbe fogadott valakit, akkor az adoptált személy felvette az örökbe fogadójának a nevét, és ez a rómaiaknál egyenlő volt azzal, mintha a vér szerinti gyereke lett volna. A Caesar név semmilyen politikai tisztséget nem jelentett ekkor még, csupán Augustus saját neve volt. Mivel kialakult az a szokás, hogy a következő princeps az előzőnek az örökbe fogadott fia volt, ezért princepsről princepsre öröklődött a Caesar (és az Augustus) név is. Bár később egybemosódott a princeps fogalmával. A császárság későbbi szakaszában, a principátus rendszerének megszűnte után pedig tényleges állami tisztséget jelentett a caesar cím.


Iulius Caesart azért nem tekintjük "császárnak", mert ő még a principátus előtt élt, a köztársaság polgárháborús időszakában. Igaz, hogy ő is, mint dictator, katonai teljhatalmat gyakorolt, de ilyet gyakoroltak előtte mások is (Sulla, Marius stb.) is.

2021. febr. 26. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!