Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A oldatok töménységének...

A oldatok töménységének kiszámolásában mi a logika?

Figyelt kérdés
Úgy értem hogy már több napja ülök a könyv fölött és próbálom megérteni hogy mi miért van de egyszerűen nem megy és nincs tanár vagy ilyesmi aki segíteni tudna megérteni.Ha esetleg valaki ért ezekhez és jó kémiából az légyszi segítsen.
2021. ápr. 26. 17:06
 1/3 anonim ***** válasza:
ez nem logikai feladat. Definíció szerint a töménység az oldott anyag és az oldat hányadosa. Lehet tömeg szerint, vagy térfogat szerint nézni attól függően, mire vagyunk kíváncsiak.
2021. ápr. 26. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Ha az oldott anyag tömegét elosztod az oldat tömegével, és ezt megszorzod 100-zal, akkor megkapod hogy hány tömegszázalékos az oldat.

Ha az oldott anyag tömegét kell kiszámolni, akkor a tömegszázalékot elosztod 100-zal és megszorzod az oldat tömegével. Vagy az oldat tömegéből kivonod az oldószer tömegét. Ez az adatoktól függ.

Az oldószert is így tudod kiszámolni, az oldat tömegéből kivonod az oldott anyag tömegét.

Ezek az alap számítások, két egyáltalán nem bonyolult képletet tudsz, behelyettesíted és ki tudod számolni:

m(oldott anyag)+m(oldószer)=m(oldat)

m(oldott anyag)/m(oldat)*100= tömegszázalék

Arra érdemes figyelni hogy a tömegszázalékot százalékként adják meg, vagy tizedes törtként (25% vagy 0,25), mert a képletben a *100 erre vonatkozik, ilyenkor a tizedes törtet alakítod százalékká. Természetesen ha a másik formátumban van megadva, vagy Te a másikkal szeretnél számolni, akkor annak megfelelően használod a 100-as szorzót/osztót (magyarul nem szorzod/osztod 100-zal). Hivatalosan a képletben sincs benne, de én is így tanultam meg, szerintem sokkal egyszerűbb ha bele van írva. Az eredményen nem változat, csak figyelni kell hogy jól használd.

Ezen kívül vannak még más képletek, amik kellhetnek a feladatokhoz:

ró=m/v

Ezzel ki tudod számolni az oldat/oldott anyag/oldószer tömegét, ha csak a sűrűségét és térfogatát tudod.

Több összekevert oldathoz hasznos a keverési képlet:

(m(oldat)1*tömegszázalék1 tizedestört formában) + (m(oldat)2 * tömegszázalék2 tizedestört formában) = (m(oldat)1 + m(oldat)2) * tömegszázalék 3 tizedestört formában

Ez nagyon bonyolultnak néz ki, de ha értelmezed, sokkal egyszerűbb lesz.

Az első oldat tömegét megszorzod a töménységével (amit tizedestört formában írsz be, ez nagyon fontos). Ehhez hozzáadod a második oldat tömegét szorozva a töménységével, ami egyenlő lesz a két oldat tömege összeadva, szorozva a létrejött oldat töménységével.

Egyébként még rengeteg lehetőség van, nem tudom mindegyiket leírni, csak a megfelelő képletet kell használni hozzá.

A kémia ebben igazából annyi, hogy tudod mi az az oldat, utána már csak matek.

Mindig azt nézd hogy melyik az a képlet, amivel egy olyan adatot tudsz kiszámolni, ami neked szükséges a megoldáshoz, vagy már maga a megoldás.

Remélem segítettem, és ne haragudj hogy ilyen hosszúra sikeredett, talán kicsit túlmagyaráztam.

2021. máj. 24. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Pont jó, köszönöm:)
2021. máj. 26. 18:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!