Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen tapasztalataitok...

Milyen tapasztalataitok vannak a szegedi molekuláris bionika képzéssel?

Figyelt kérdés

Milyen kémia, biológia és fizika alaptudással érdemes odamenni? Ha nem teszek belőlük emelt szintű érettségit (tehát csak középszinten tanultam) akkor ez miatt érhet hátrány, vagy majd könnyen fel tudok belőlük zárkózni?

Mennyire kell hozzá tudni a matekot?

Az elfogadott felvételi tágyak közül melyikhez van a legtöbb köze?

Van arra lehetőség, hogy már a szak kezdetétől fogva bekapcsolódhassak kutatásokba? Ha igen, akkor például hova lehet menni?

Mennyire gyakorlatias a képzés?

Viszonylag könnyen elvégezhető, vagy vannak azért szivatósabb részei is?

Az oktatók korrektek?

Mennyire gyakori az, hogy megajánlott jegyet lehet szerezni valamiből?

Előre is köszönöm a válaszokat



2021. máj. 25. 09:55
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

6.féléves bionikás jelen.

Az első félév az alapokra fektet nagy hangsúlyt, biosz, kémia, fizika, matekból is nagyjából egy szintre hoznak (bár nem árt, ha van előzetes tudásod is). Könnyen fel tudsz zárkózni, ha van elég kitartásod.

Matek kell, de szerintem minden mérnöki tárgyhoz ez alap. A kalkulus miatt nem árt már most megbarátkozni a deriválás/integrálással (azaz itt különösen hasznos az emelt matek, de nélküle is meg lehet csinálni).

Szegeden leginkább a biosz az, amit nagyon nyomnak, első félévben a felező tárgy a sejtbiológia szokott lenni. Programozni is érdemes már most elkezdeni, mert infós tárgyak főleg a 4-ik félévben lesznek, és ott nem biztos, hogy belefér a sok ezer másik tárgyad mellé a programozás elsajátítása.

Kutatni bármikor elkezdhetsz (érdemes is, az elején főleg, mivel több időd lesz). Nézz körül az intézmények honlapján, rengeteg kutatási/projekt van ott feltüntetve változatos témákban.

Elég gyakorlat orientált, minden félévben van labor (ált. labor, szerves kémia labor, biokémia labor, elektronika labor stb.)

Minden szaknak vannak szivatós részei... szerintem nem könnyen elvégezhető. Mindenhez kell kb. érteni legalább elméleti szinten (előnye és hátránya is a szakunknak).

Az oktatók többsége korrekt. Megajánlott jegy van sok, de azért tanulni is kell rendesen.

2021. jún. 7. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Van még pár kérdésem a témával kapcsolatban.

Kémiánál, fizikánál és biológiánál az "összes" részét kell jobban tudni, vagy elég csak bizonyos témákat?

A képzés során milyen programnyelve(ke)t tanítanak?

Ha szeretnék előre készülni az első évre, akkor miket érdemes előtte megtanulni vagy átismételni?

Szerinted mi a legnehezebb ebben a szakban?

Mi az, amit mindenképpen tudnom kell az itteni képzésről mielőtt idejövök?

Valahol meg lehet találni egy olyan leírást, ami a mintatervben szereplő tantárgyak tartalmát részletezi?

Kiknek ajánlod ezt a szakot és kiknek nem?

Előre is köszönöm a válaszokat:)

2021. jún. 8. 09:31
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért kell az "összes részét" tudni, mert ezek a témák, tárgyak összefüggenek egymással :) Nem kell parázni, lesz lehetőséged felzárkózni bármelyik (szerves, szervetlen, számolás, növénytan, genetika, stb.) tárgykör miatt is izgulsz még.

C++ -al kezdünk programozás alapjain, később fel tudod venni a prog. ismereteket, ott java-ban programozunk.

Első évre ajánlom átnézésre a biológia/kémia középiskolás emelt anyagrészt (különösen a sejtbiológiát, az a felező tárgy).

A legnehezebb, hogy nem csak egy, hanem egyszerre az összes természettudományos tárgyhoz elvárják, hogy értsél kb. olyan szinten, mintha (adott) szakos hallgató lennél. Ezért is írtam, hogy nem elég egy adott részt jobban tudni, de első félévben úgyis fel fogsz tudni zárkózni.

Amit érdemes tudnod, az az, hogy ez a szak nem arról szól, mint amilyennek most elképzeled. Nekünk anno úgy adták elő, hogy majd robotvégtagokat, protéziseket tudunk tervezni a képzés végén... hát Szegeden nem éppen. Inkább biológia orientált képzés, viszont az nagyon erős. Valamint nem elég a BSc, muszáj továbbtanulnod, ha ilyen irányba szeretnél dolgozni, hiszen a végén kutatóként tudsz leginkább elhelyezkedni. (ezek ellenére nem bántam meg, nagyon izgalmas, sokoldalú és modern a bionika :) )

SZTE honlapján a szakleírásnál fent van a mintatantervünk, le lehet tölteni. Kis segítség: Úgy kell felvenned a tárgyakat, hogy biosz, kémia, fizika és informatikából is össze kell gyűjtened 7 félév alatt 9-9-9-9 kreditet a kötelező és a szakmai törzsanyag mellé.

2021. jún. 8. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :)

Azóta felmerült bennem még néhány kérdés.

Azoknál a tantárgyaknál, aminek a nevében benne van, hogy alapjai (példaul Szerves kémia alapjai) tényleg az alapoktól kezdik a tanítást, vagy azért kell hozzájuk egy erős középszintű tudás?

Félév közben is szoktak lenni valamilyen számonkérések, vagy csak vizsgák a végén? Gyakran előfordul, hogy ezek szóban vannak?

Például hogyan lehet szerezni megajánlott jegyet?

Általában sok óra szokott lenni egy hét alatt? Mennyire megoldható az, hogy mondjuk csak 4 nap alatt le lehet őket tudni?

Ha valaki lemarad valahol, szoktak segíteni az oktatók, ha megkéri rá őket?

Általában a többség mennyit szokott tanulni?

Amire írtad, hogy felező tárgy, ott arra gondolsz, hogy ez miatt megbuknak sokan vagy feladják miatta a képzést?

Előre is köszönöm a válaszokat!!

2021. jún. 9. 08:40
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Az alapoktól kezdenek mindent, bár nem árt, ha már azért van fogalmad a témáról. De teljesen hamar bele fogsz jönni a tempóba. Milyen tantárgyakból érettségiztél, hogy ennyire izgulsz? :D Nem várják el ettől a szaktól az emelt szintű alaptudást úgy, mint az orvosin :) Majd megtanulod a félévek alatt.

Év közben zh-k (zárthelyi dolgozat) szoktak lenni. Ha jól sikerülnek, akkor abból a tárgyból kaphatsz megajánlott jegyet (amilyenre sikerült a zh).

Annyi óra van egy héten, amennyit felveszel. Ez lehet 30, de akár 45 kredit is. Bionikásként 4 nap alatt nekem még nem sikerült "letudnom" a hetet, ugyanis a biosz intézet általában van olyan kedves, hogy péntek délelőttre tesz be 1db fránya katalógusos órát, amire be kell menni C: (sejtbiosz, biokémia)

Persze, hogy segítenek az oktatók.... szerencsére nem hallottam még olyan tanárról, aki az érdeklődőt elriasztotta volna, de a szaktársak is szívesen segítenek nálunk.

Az, hogy a többség mennyit tanul... nem tudom. Úgysem az a lényeg, hanem, hogy Te meg legyél elégedve az eredményeiddel. Ha össze akarod hasonlítani, én például napi 3-4 órát biztos tanulok szorgalmi időszakban, mert sok a gyakorlati óra is, amire nem feltétlen magolni, hanem számolni, készülni kell.

Felező tárgy: mindkettő. Kicsit nehezebb a sejtbiológia egy első félévesnek, bár utólag visszagondolva nem vészes. A felének nem szokott sikerülni az évközi zh. Emiatt sokan fel is adják az egészet, nem mennek el belőle év végén vizsgázni. Pedig teljesíthető abból is a szóbeli (tapasztalat, voltam, túléltem :) ) De nyilván minden szakon van egy mumus kurzus, amivel félelemben tartják a kisgólyákat

2021. jún. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy válaszoltál!

Majd jövőre fogok csak leérettségizni, de már most eldöntöttem, hogy mindenféleképpen ide fogok majd jelentkezni. Matekból fogok emelt szintűt csinálni, főként a képzés elején lévő matekos tárgyak miatt.

A legjobban a fizikás részektől tartok már így előre is, mert pár témakör (minden, ami az elektromossággal kapcsolatos) kivételével sohasem voltam jó benne. Ilyen háttérel a Fizika mérnököknek 1. (vagy 2.) című tantárgy nagyon "ijesztően hangzik". El tudnád mondani, hogy miket érdemes ez az egy év alatt átnéznem ahoz, hogy könnyebben menjen? Mennyire jellemző az, hogy valaki ez(ek) miatt bukik?

"4 napos hétre" akkor valószínűleg úgy se lesz lehetőség, ha keddtől péntekig szeretne valaki bemenni?

Szoktak lenni házifeladatok vagy mindenki csak saját magától foglalkozik vele év közben annyit, amennyit akar?

Ha a képzés gyakorlatias, akkor ugye ez azt jelenti, hogy nincs sok magolós tárgy?

A biológia, fizika, kémia és informatika blokktárgyaknál mennyire könnyű bekerülni azokra, amire valaki szeretne? Ez attól függ, hogy az adott tantárgy mennyire népszerű? Továbbá ezeket csak a mintatervben írt félévben lehet felvenni, vagy csak akkor ajánlott?

Szabadon választható tárgyakat csak a kar kínálatából lehet felvenni vagy az egész egyetemről?

Bocsánat, hogy ennyit kérdezek. Sajnos akárhogy keresgélek, az itteni képzésről csak nagyon kevés információt tudtam eddig összeszedni.

Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!

2021. jún. 14. 11:03
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Hello


Én nem bionikás vagyok, de rokon szakra járok, (mérnökinfó), így ha nem gond, akkor válaszolok pár kérdésedre (amire én is tudok, mert érintett vagyok). 😀


A fizika mérnököknek 1-2 nagyon alap tantárgyak (nekünk is hasonló volt, kb. fizika mérnökinformatikusoknak/villamosmérnököknek volt a neve), az 1. az mechanika, hőtan, kis kvantummechanika (nagyon minimálisan), nem kell tőle azért annyira parázni, fizika alaptudás elég (csak akkor az legyen meg témnyleg rendesen és stabilan), sok szaktársam fizika közép/emelttel jött, de fiz érettségi nélkül is meg lehet csinálni. Nagyon az alapoktól kezdtük, de persze magasabb szinten adják le, kb ugyanazokat a témákat, mint gimiben, persze emiatt a tempó is gyorsabb, így fel kell venni a ritmust. A fiz2 nekünk főleg villamosságtan volt (elektromágnesesség főleg), Kirchoff törvények, Maxwell-egyenletek, volt szó az elelktromotorosságról, stb (szóval, ha az érettségi témaköröket átnyálazod, nem lesz gond, akkor lesznek biztos alapjaid, és akkor még egyszerűbb lesz a tanulás), de mondom, alapoktól indul, szóval nem kell annyira ráparázni.


4 napos hét. Hát ha jól veszed fel az óráidat, akkor simán leht, viszont a péntek az a legtöbb szakon a levelezősöknek van fenntartva így (leagábbis nálunk), nincseneke pénteki órák meghirdetve.


Tantárgyfüggő, persze vannak házik, beadandók amiket meg kell csinálni, de a legtöbb tárgyból inkább zh-k szoktak lenni (gondolom a Ti szakotok is hasonlóan van megcsinálva), de ez a magától foglalkozós dolog nagyon ajánlott félév közben, mert sok tárgyat esélytelen úgy teljesíteni, ha az utolsó hetekben/vizsgaidőszakban kezdesz el készülni rá.


Magolós, hát, úgy van ugye, hogy vannak előadások és gyakorlatok. A gyakorlatokon értelem szerűen gyakorlati feladatokat csináltok, az előadáson meg inkább az elméleti része van meg a dolgoknak. Egy közös tárgyat említsek, pl. a kalkuluson sokan szoktak bukni, és ott bizony a vizsgára (nekünk legalábbis), tudni kellett a tételeket, bizonyítással, definíciókat, stb, és az bizony magolós, hóllehet van olyan rész, amit meg lehet érteni, és akkor nem kell magolni, de ha nem áll rá egyből az agyad, akkor nehéz magolás nélkül gyorsan előbbre jutni. Szóval jah, vannak ilyenek is.


Ugye vannak pl. nekünk is közös óráink a bionikásokkal, ilyenkor egyrészt nekik is külön van egy létszám, így ha példáiul informatikás tárgyat vesznek fel, akkor ők csak a bionikásokkal versenyeznek (egyébként a kötelező tárgyakra mindenkinek szokott jutni hely, sőt biztosítani is kell, az más kérdés, hogy melyik tanárhoz és milyen időpontra tudod felvenni az óráidat (ez főleg a gyakorlatoknál fontos, ahol több tanár és időpont van), míg az előadásokra egy időpont van mindenkinek és azt egy tanár tartja.


Szabadon választható tárgyakat az egész egyetemi kínálatból választhatsz (persze vannak kotlátozottak, amit mondjuk csak fogorvosisoknak, vagy gyógytornászoknak ajánlják/engedik felvenni), de rengeteg más van, amit te is feltudsz venni, pl, régebben volt rocktöri, ez sajnos megszűnt, de van bor és kultúra, vannak tanulmányutak (ami annyiból áll, hogy kifizeted az utat, elmész kirándulsz, jól érzed magad és megkapod az ötöst), vannak szakspecifikus szabválok, pl. matekos, infós, bioszos, kémiás, stb, én pl. infósként vettem fel kémiás és fizikás, bioszos tárgyakat is, és érdekesek voltak. (Mj.: Ezek általában nem mennek bele olyan mélyen egy szak elméletébe, hanem csak a felszíne van meg annak, de attól még érthetően érdekesen van előadva, ilyen volt pl nekem a Szennyvíztisztítós óra, vagy a hulladékkezelős, stb.), de vannak töris órák, irodalmi témákkal foglalkozók, stb.

2021. jún. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Már viszonylag régen tettem fel ezt a kérdést. Akkor még 100%-ban biztos voltam benne, hogy ide jelentkezek, de a felvételi jelentkezés gyors közeledésével kicsit elbizonytalanodtam. Kérlek, segítsetek pár dolgot tisztázni!

Ha elvégzem ezt a képzést, akkor pontosan mire leszek képes? Lesz valami értéke egyáltalán a diplomámnak akkor, ha valami miatt nem tudok mesterképzésre menni?

Ha már szóba jöttek a mesterképzések... Melyikekre lehet ezzel jelentkezni? Mekkora esélyem van a mesterképzéssel "irányváltásra" akkor, ha időközben rájövök, hogy mégsem érdekel annyira ez a terület?

Előre is nagyon-nagyon-nagyon köszönöm!

2021. nov. 25. 11:02

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!