Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy olyan sok...

Miért van az, hogy olyan sok doktorandusz be sem fejezi a PhD-képzést?

Figyelt kérdés

A doktoranduszok egy része nem szerez fokozatot, de vannak, akik még az abszolútóriumig sem jutnak el. Ennek mi az oka?

Szerintem túl sok doktoranduszt vesznek fel vagy nem tudják kiszűrni előre, hogy ki az, aki tényleg megfelelő.

Nem szeretnék neveket írni, de ismerek olyan oktatót, akinek 7 doktorandusza van/volt az eddigi években. 3-an abszolutóriumot szereztek, ők tudtommal nem folytatják, van olyan, aki az abszolutóriumot se szerezte meg és van most 3 ember, akiknek folyamatba vannak a doktori tanulmányai, ők még nagyon az elején vannak. Ha azt nézzük, hogy ennek az oktatónak 7 doktorandusza van/volt eddig és ebből egy sem szerzett fokozatot, az nem valami jó arány.

Rajta kívül ismerek olyat is, ő másik tudományterületen van, akinek szintén 7 (vagy talán 8) doktorandusza volt eddig, jelenleg senki sincs és ebből a 7 vagy 8 emberből egyetlen szerzett fokozatot, 2 eljutott az abszolutóriumig. A többi addig se.

Olyan tanárt is ismerek, akinek eddig összesen 2 doktorandusza volt, de ők sem szereztek fokozatot, az egyik el se kezdte írni a disszertációját, a másik nagyjából megírta vagy legalábbis jól haladt, de félbehagyta. Igaz, az egyiknek egészségügyi és anyagi gondok miatt kellett ezt tenni, a másiknak meg gyereke született.


Ez most csak 3 oktató példája a sok közül. Az említett doktoranduszokon kívül is ismerek olyat, aki abbahagyta. Sokkal több olyanról tudok, aki megszerezte az abszolutóriumot és otthagyta vagy még azt se szerezte meg.

Ez miért van? Létezik, hogy azért, mert mindegyik talál valami hiperszuper munkát és azért hagyja ott? Én kétlem. Azt se hinném, hogy mindegyik a családalapítás miatt.

Arról lenne szó, hogy az ilyenek amúgy már az elejétől kezdve sem voltak olyan szorgalmasak és az egyéb körülmények csak megerősítették abban őket, hogy ez nem kell nekik?

Ismerek 1-2 embert, aki PhD abbahagyása után tök jó munkahelyen dolgozik jó fizetésért, az egyikük tényleg okos és tehetséges ebben a munkában, de a másik meg egy csomó helyre jelentkezett mire valahova felvették.


Nekem ez azért nagyon furcsa mert az egy presztízs szerintem, hogy valakit felvesznek PhD-ra és azért aki oda jelentkezik, az általában tényleg akarja. Pláne ha olyan volt, hogy előtte is volt OTDK-n meg publikált pár cikket. Vannak, akik akár háromszor is jelentkeznek, mire felveszik őket, annyira akarják, de végül közülük sem mindenki szerez fokozatot.



2021. jún. 29. 22:45
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Természettudományos területről tudok olyat, aki azért ment el, mert kapott jobb ajánlatot a versenyszférából. Illetve olyan orvost, aki azért ment PhD-zni, mert nem tudja még, milyen irányba szakosodna.
2021. júl. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%
Milyen tudományos irány? Irodalomtudomány, bármilyen bölcsészet, itt pofára veszek fel az ösztöndíjas helyekre a doktoranduszokat, ez nem vicc, akik aktívak voltak az adott szak szociális életében :D. De sokok tényleg eláll tőle, vagy mondjuk abszolvál, valamit összeollóz, de utána mégis inkább balettanár lesz a phd-jával, vagy éppen fodrász :D Ami nem baj, de akkor minek jelentkezett? Mert szeret tanulni?
2021. júl. 22. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%
Még valami, ugye a bölcsészek nem kapnak semmi végzettséget a kezükbe, max annyit, hogy jártasok nyelvekben vagy egy-egy témában. Mindegy, a lényeg, hogy multis irodisták vagy fantommenedzserek lehetnek nagyon max, mivel az nem gyakorlati képzés. Így aki megvan egy 4-es tanuló szintjén már az is szemezgetni szokott a PhD-val, mert ugye tanulni szeret, valami éhbért kap is a tanársegédért, nyilván szereti is. Én nem ismerem teljesen a képzést, így nem tudom, mennyire lehet nehéz, de a nagy része amúgy elvégzi, vagyis így akiket látásból tudtam megcsinálta, de nem maradt az egyetemen. Hatalmas túljelentkezés van amúgy az utóbbi 5 évben, mert egyre nehezebb ugye bölcsész szakkal olyan állást találni, ami nem SSC, ami ugye sokaknak nem annyira passzol. Így marad a tanítás, vagy kutatás. Irodalomtudományok doktori iskolába nálunk anglisztika MA/OMA-ról most 13-an (!) jelentkeztek, de nem tudom, mennyit vehetnek fel adott évben.
2021. júl. 22. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!