Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi értelme van a mérnökinforma...

Mi értelme van a mérnökinformatikus szaknak?

Figyelt kérdés
Elvileg az éven végzek, viszont sajnos sehol sem kapok munkát és mindenhol elutsaitanak. Én azt hittem, ha elvégzem ezt a szakot, akkor lesz egy jó állásom és sosem gondoltam volna, hogy ez ilyen piacképtelen. :( Kb eddig 10 helyről küldtek el..

2021. szept. 25. 12:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
78%

Nagyon is piacképes szakma.


Reality check:

Marekting szöveg az, hogy ha elvégzed, akkor egyből lesz jó állásod. Az egyetem neve, a képzés, és minden amit hallottál marketing.

Rajtad múlik mit hozol ki a képzésből. Ha csak megcsináltad a tárgyakat, bízva abban, hogy na majd milyen f@sza helyekre bekerülsz, akkor rosszul gondoltál mindent. Csak megcisnálni kevés. Mennyit foglalkoztál azzal a területtel amiben dolgozni szeretnél azon kívül, hogy letudtad a tárgyakat? Vannak saját projektek? Esetleg bekapcsolódtál bármilyen kutatásba, tanszéki munkába? Ha nem, akkor nem tudom mit vártál..


Szerinted nem lehet, hogy veled van a baj?

Hogy lehet az, hogy engem soha sehonnan nem utasítottak vissza, és elsőre megkaptam az állásajánlatokat mind gyakornokként, mind pályakezdőként, ráadásul top cégeknél?

Nem a szakmával van a baj, mivel nagyon is piacképes.

2021. szept. 25. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Sajtadó ***** válasza:
90%

Voltál gyakornok? Van valamilyen projekted, amit építettél, van github oldalad? Nagyon könnyű az IT-ban állást találni, csak egy kicsit oda kell tenned magad.


Ha máshogy nem megy, iratkozz be egy pár hónapos Java fejlesztő bootcampre és tanuld meg rendesen.

2021. szept. 25. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

1: Igen, én is sejtettem, hogy velem van a baj.. külön nem sokat foglalkoztam semmivel sem, csak a tantárgyakkal egy adott ideig. Viszont akkor végülis csak megerősitetted az állitásom. Nem a szakma piacképes, hanem az embernek kell piacképesnek lennie. Kvázi a diploma nem ér semmit, hanem az embernek kell nagy tudást megszereznie sajnos.. :/ Innentől tényleg csak arra tudok gondolni, hogy nem piacképes szakma.


2:Voltam gyakornok de ott "semmit nem kellett csinálnom". Projektem sajnos nincs.. :/ Lehet egyébként ezt fogom tenni és beiratkozom valahova.

2021. szept. 25. 14:51
 4/14 anonim ***** válasza:
17%
Szegény :/
2021. szept. 25. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :(
2021. szept. 25. 15:14
 6/14 anonim ***** válasza:
86%

1-es vagyok.


Miért szomorú az, hogy az embernek kell piacképesnek lennie, és neki kell nagy tudást szereznie? Miért baj az, hogy még egy mérnöki diploma is önmagában használhatatlan? Érdekel miért gondolod így.


Szerintem ennek pontosan így kell lennie, ilyenkor működnek a dolgok normálisan. Az fog érvényesülni, aki tényleg ért is a szakmához, és vállalja a felelősséget azért amit tesz.

Nem a papírodért fizetnek meg, hanem az egyéni teljesítményedért. A papír csak formálisan feljogosít valamire, illetve alátámasztja, hogy szakemberektől tanultad a szakmát, intézményesített keretek között. Pályakezdőként ez annyit jelent, hogy képes voltál elvégezni valamit, azaz feltehetőleg tudsz valamit a szakma alapjaiból.


Az érettségi pontosan ugyanez. Egy papír arról, hogy elvégeztél 12 év közoktatást, és feljogosít arra, hogy további tanulmányokat folytass. De attól, hogy leérettségizel, nem adnak neked semmit csak azért, mert van papírod. Több millió másik embernek is van ugyanilyen papírja.

OKJ szintén. Tanulsz egy szakmát, de az önmagában semmi. Átadják a tudást (változó minőségben, hol jobban, hol kevésbé) de aztán hogy azzal te mit akarsz kezdeni, az már a te dolgod.


A mérnökinformatikus nagyon piacképes szakma. A piacképesség alatt nem azt értjük, hogy bárki aki elvégzi az egyből kap is állást. A piacképesseg az eladhatóság. A hardver/szoftver iránti kereslet óriási, gyakorlatilag bármit el lehet adni, tehát maga a szakma piacképes.

De attól, hogy egy szakma piacképes, abból nem következik az, hogy te is piacképes lennél. Neked a munkaerőpiacon kell eladnod magad, ami nem ugyanaz mint a szoftverek piaca. A termékpiacon a cégek adják el a dolgokat a vevőknek, a munkaerőpiacon meg a munkavállalók adják el magukat a cégeknek (vevőknek). Ha jó a reklámod (szakmai tudás, soft skillek, stb.) akkor téged fognak megvenni. Ugyanúgy ahogy mindenki a márkás cuccokért őrül meg.


Ne haragudj, hogy így fogalmazok, de szoktál direkt sz@r terméket venni, vagy befektetnél olyan dologba, amiről tudod, hogy nem ésszerű döntés, hiszen van annál sokkal jobban jövedelmező opció is?

Feltételezem nem. A cégek pontosan ugyanígy gondolkodnak.

Ha másra nem, erre hasznosak a infósok/mérnökök által utált gazdasági tárgyak.


Szóval ne sajnáltasd magad, mert nem a világgal van a baj. Aki akar, és tesz is érte, az pont hogy könnyen tud érvényesülni a mérnöki és infós területen. Aki meg nem teszi oda magát, az így járt. Ilyen ez a versenyszféra.

2021. szept. 25. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
36%
Nem hiszem, hogy sajnáltatná magát. Nagyon sokan egyetem után jönnek rá, hogy hoppá.
2021. szept. 25. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

6: Először is az utolsó mondatodra reflektálnék, ami nagyon megcsapta a fülem.(jobban fogalmazva a szemem) Mégis mekkora bőr kell az arcra ahhoz, hogy egy mérnöki tanulmányokat folytató hallgatóról azt feltételezd, hogy nem tesz semmit a tudásáért? Ez a szak nem leány álom, ha itt valaki nem tanul az megbukik. Itt rendesen vért izzadva oda kell magát tennie az embernek különben a rengeteg nehéz tantárgy felemészti. Egyszóval ezt a vádat teljes mértékben elutasitom.


Az érettségi és a diploma közötti párhuzammal is elég erősen vitatkoznék. Az érettségi gyakorlatilag csak arra jogosit fel, hogy tanulhass még tovább. A diploma ezzel szemben magára a munkára jogosit fel. Legalábbis erre kellene. Még is, hogy van az, hogy a tanár szakos ismerőseim vagy esetleg a gyógyszerészek vagy az orvosok, amint megkapják a diplomájukat RÖGTÖN vagy még a diploma alatt elkezdenek dolgozni és senki se kéri őket számon, hogy otthon a kis szobádba te még mit tettél hozzá a diplomádhoz. Nyilván ezen meg sem kéne lepődnünk hisz egyetemistákról van szó, akik egy pályára készülve tanulnak éjjel-nappal, hogy majd végre ki tudjanak lépni az életbe és dolgozni tudjanak. Viszont szerintem az finoman szólva felháboritó, hogy egy informatikus tanul jobb esetben 3 és fél évet a szakmáról, majd még ezen kivül saját magának is kell külön tanulnia, ha úgy tetszik kvázi egy egyszemélyes egyetemet kell kialakitania a szabadidejében még a rendes normális egyetemre járás mellett, hogy tudjon érvényesülni a munkaerő piacon.


Félreértés ne essék ezekkel nem feltétlen cáfolni akarom a mondani valódat. Viszont ha a világban valóban úgy mennek a dolgok, ahogyan te leirod, akkor egy valamit biztosan ki lehet és ki kell jelenteni. Még pedig azt, hogy mérnökinformatikus szakon le kell húzni a redőnyt az egyetemeknek és mindenki szépen otthon tanuljon magának, aztán ha elért egy bizonyos szintet és fel tud mutatni valamit akkor menjen dolgozni.


Az én véleményem az, hogy a diploma ad egy nagyon erős alapot és egyfajta kitartást az adott illetőnek a szakmája iránt. Ezt a cégeknek figyelembe kéne venniük és próbaidőben betanitani az adott hallgatót/kollégát. A két kezem merem rátenni, hogy 90%ban ez sikerrel működne. Hiszen ezért létezik maga a próbaidő is az egyes cégeknél. Szerintem egy ideális világban ennek igy kéne működnie.

2021. szept. 25. 19:25
 9/14 anonim ***** válasza:
82%

Az 1-es és 6-os vagyok ismét.


Pontosan tudom, hogy mivel jár egy mérnöki szak elvégzése, mivel villamosmérnök vagyok. Másképp nem írtam volna le azt az utolsó mondatot, mert teljesen hiteltelen lenne. Summa cum diplomáztam, így legitimnek gondolom amit írtam, változatlanul ki is tartok mellette.


Orvosi és tanári képzések esetén egyértemű, hogy azonnal kapnak munkát (még ha nem is abban az intézményben, ahol szeretnék) mivel állami szektorról van szó, és tudjuk, hogy milyen nagy a tanár és orvoshiány, mert a csapból is ez folyik.

A tanárság esetén ott tartunk, hogy gyakorlatilag bárki tarthat órát már, akinek diplomája van, és az köthető egy tantárgyhoz, maximum X éven belül kérik a tanári szak elvégzését is. Van ismerősöm, aki mérnökként tanít általános iskolában (jobban tetszett neki ez, mint az ipar) fizikát és matematikát, mivel ennyire nincs tanár. Az iskolák összeteszik a két kezük, ha kapnak új tanárt.

Orvosoknál szintén, csupán ide mindenképpen kell a diploma + szakvizsga megléte, hiszen ez szaktudást igényel, illetve emberek élete van a kezükben. De az sokat elmond, hogy a járványhelyzet alatt az orvosis hallgatókat kötelezték a munkákra nevetséges fizetésért (igen, ez nem így került a nyilvánosság elé, de a hallgatóságnak nem egy helyen burkoltan megmondták, hogy aki nem vesz részt, az ne is akarjon orvos lenni) valamint azért azt se felejtsük el, hogy egyszerű civileket képeztek ki ápolóknak, mert ennyire rossz helyzetben van az egészségügy. Tehát egyértelmű, hogy aki elvégzi az orvosit, és dolgozni is akar benne, annak garantált az állás az élete végéig.

Gyógyszerészekről viszont sajnos nem tudok nyilatkozni.


A versenyszférában a legtehetségesebb jelentkező kell a cégeknek, hiszen ő fogja nekik a legtöbb hasznot kitermelni a legkevesebb idő alatt. Gyakornokok és pályakezdők esetén azt nézik, hogy ki az akire a leginkább érdemes az értékes mérnök órákat rászánni. Nem a te fizetésed kerül nekik sokba, hanem a senior mérnökök által rád "elvesztegetett" órák száma. Hiszen csak át kell nézni a kódot amit írtál, csak meg kell tanítani ezt-azt, és ezek nem pár órás feladatok. Nem nagyon mernek felvenni olyan embert, aki még életében nem dolgozott semmit, és csak a diplomát tudja felmutatni, mert hatalmas lottó ez a cégeknek. Ha teszem azt 3 hónap alatt nem jön be nekik a munkavállaló, akkor kereshetnek új embert, és ismét 3 hónap amíg kiderül, hogy alkalmas-e az új kolléga.


Így maximálisan érthető, hogy többet kell felmutatni, mint egy diploma, mivel azzal minden másik jelentkező is rendelkezik. Nem kell, hogy ez ipari tapasztalat legyen, már egy masszív szakdolgozat is elég. Ezen felül TDK, tanumányi átlag, díjazott szakdolgozat/diploma is sokkal többet számít, mind azt sokan állítják. De az is rengeteget nyom a latba, ha csak akár a Mekiben dolgoztál előtte diákmelóban 1-2 évig. Ez azt támasztja alá, hogy tudod mi az a munka, és több évig voltál egy helyen, azaz valószínűleg nem leszel job-hopper.

Na ezért kell vagy nagyon impresszív tanulmányi eredményeket felmutatni, vagy gyakornokoskodni (ez neked meg is volt), !!!ÉS!!! infósként azért legyen már 1-2 saját repód amit be tudsz rakni a CV-be mint referencia munka. Lássák milyen minőségű kódot írsz. Nem kell világot megváltó kód, de na.. Legalább az jöjjön le, hogy a verziókezelőkkel képben vagy. Az már csak plusz, ha kötődik is a repó ahhoz a munkához, amire jelentkezel.


Azt akiről semmit nem tudsz, csak azt, hogy van (lesz) egy diplomája felvennéd dolgozni? Mert én nem, az biztos. Totál lottó, hogy alkalmas-e a munkára, vagy sem. Ha azt akarja a leendő munkavállaló, hogy vegyem komolyan a jelentkezését, akkor mutasson fel valamit, amivel igazolja, hogy tudja alkalmazni, és érti is azt, amit egyetemen tanult.

És ismét hangsúlyozom, nem Bjarne Stroustrup szinten kell vágnod a C++ feature-öket, de egy kisebb projektet fel kéne tudni mutatni, hogy tudsz önállóan csinálni valamit.

2021. szept. 25. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Én azt a mentalitást látom, hogy még mindig a papírok országa vagyunk. Nyugaton főleg tudást néznek, Magyarországon a legtöbb infós állásnál szóba se állnak veled diploma nélkül. Ugyanakkor meg megy a sírás, hogy hány ezer informatikus hiányzik. De mint a te példád is mutatja, még a diplomások közül is válogatnak. Mert szerintük kell a papír ahhoz, hogy élhető,kènyelmes munkahely legyen,ami nagyon jòl fizet,mellette irodai,klìma,tovàbbkèpzèsek,van karrier lehetősèg,vezetőkènt le is cumiznak kb.(cèges kocsi,benzinkàrtya).


Ritka, aki talpraesett es huszonévesen feltalàlja magàt az életben es stàtuszt meg tud alapozni suli es szülöi burok nélkül.


Az iskola nem az életre nevel sajnos.


Nem egy cégvezetöt ismerek akinek sem diplomaja sem nyelvtudasa nincs, de ugy is felvesz olyanokat akinek van. Ezt viszont nem tanitjàk sehol sajnos.


Egy MLM rendszer vezére mondott olyasmit, hogy az "emelöeröt"kell tudni hasznàlni. Azaz màs dolgozik helyette. Mert egy ember ha azt nezzük 100% on tud teljesiteni, amit 100 ember 1%-os hatekonysaggal hoz, tovabb szamolva ha 50 ember csak 2%-ot teljesit az egy ember 100%-os teljesitmenye.


Szoval ha egy vezetö pl 400 embernek ad munkat es tegyük fel 400 ember 100%-on dolgozik (azaz föallasban van alatta), akkor ö maris 40.000 %-os munkat tett le az "asztalra" azaz nem azon kellene lenni igazabol amire tanitanak, hogy tulorazz minel többet, hozz ki magadbol mindent, légy profi, mert ezzel hatarolod pont be önmagad azaz korlatozod önmagad, mert 100%-on felül ugy sem tudsz teljesiteni soha.


Erre a gondolkodasra nem tanitjak sem a szülök a gyereket sem az iskola.

2021. szept. 25. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!