Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyit keres egy egyetemi tanár?

Mennyit keres egy egyetemi tanár?

Figyelt kérdés

Tisztában vagyok a ranglétrával, azzal is, hogy a tanárt a köztársasági elnök nevezi ki.


Mennyit kereshet nettóban? vagy milyen tényezők befolyásolhatják a fizetését?



2021. szept. 26. 20:14
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Nem sokkal többet, mint egy középiskolai tanár. De függ a végzettségétől és a szakmában eltöltött idejétől. De van, hogy magánórákat is tartanak, kutatási programokban vesznek részt, meghívottként előadásokért is elkérnek pénzt, szóval az egyetemi tanári fizetése csak egy szelete az össz bevételének.
2021. szept. 28. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
0%

[link]


"Az egyetemen, főiskolán oktató tanárok keresete tavaly átlagosan 567 481, míg a középiskolai tanároké 415 396 forint volt."


Nem értem mért kell lepontozni azt a választ, hogy 500 ezer bruttó körül keresnek. Ténylegesen ennyi körül van a fizetésük.

2021. szept. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Igen, a bruttó. Csak éppen senki nem a bruttójából él. A kérdező is gondolom, hogy a hasznosítható fizetésre gondolt, ami ennek alig 2/3 része, vagyis inkább vagyunk közelebb a nettó 200-hoz. A fenti adatok pedig átlagok, amiből megint semmi értelmes nem derül ki. A mediánt kellene nézni, és máris kiderülne, hogy a tanárok zöme nem nyugdíjközeli luxusoktató több mint nettó másfél milliós fizetéssel, amiből a fenti átlag simán kijön.
2021. szept. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
#12: Az egyetemi oktatói fizetés éppen olyan adat, amelynél az "átlag" nem szinonimája a "tipikus"-nak. A szórást is figyelembe kell venni. Éppúgy, mint ahogy egy olyan elképzelt országban, ahol az emberek fele nyomorog, a másik fele pedig pedig kaviárral és lazaccal tömi magát a luxusvillájában, statisztikailag korrekt módon ki lehet hozni, hogy az "átlagos" jövedelem elegendő a tisztes megélhetéshez, azaz igazából nincsen semmi baj. Ugyanez a helyzet a felsőoktatásban: mivel pályakezdéskor már általában meg kell lenni a doktorátusnak, kezdőként már 30 környékén vannak az oktatók, s ugye mindenki szeretne magának épp ekkor egzisztenciát teremteni, lakást szerezni, családot alapítani, de a nettó tanársegédi kezdőfizetés nem éri el a 200 ezret sem. S ha sikerül a lehető leggyorsabban felmászni a szamárlétrán (ami egyáltalán nincs garantálva), a fizetés akkor sem emelkedik ám túl gyorsan. Majd ha az illető keményen dolgozik és előléptetik docenssé, akkor kúszhat nettó 300 ezer fölé a fizetése, úgy kb. 45 évesen. De szép számmal vannak 50 környékén járó oktatók is, akik még mindig csak adjunktusok, mert mint mondtam, az előléptetést semmi nem garantálja. A magas átlagos oktatói jövedelem-adatot a 60 körül járó docensek és tanszékvezető professzorok fizetései húzzák fel, akik simán hazavihetnek nettó 500 ezret. De ettől még az szomorú tény marad, hogy a frissen doktorált, 30 és 40 év közötti, életerős és lelkes egyetemi oktatók fizetése a felhalmozott nagy tudás, nyilvánvaló tehetség, magas óraszám és tudományos teljesítmény ellenére megalázóan alacsony. Én saját szememmel láttam egyetemi oktatót, aki feltét nélkül kérte a főzeléket az egyetemi menzán, hogy így spóroljon. Nem viccelek.
2021. szept. 28. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Jó én lehet elfogult vagyok.


Egyik volt gyak vezetőm a Mateking kitalálója. Szerintem ő nagyon jól áll anyagilag, hiszen nem csak magyar közönségnek szol, hanem angol változata is megy pár éve és ahogy hallottam sikeres.


Egy másik oktatóm, aki holnap tart majd pont előadást 1 milliós laptoppal jár (pont ezzel kapcsolatban viccelődött előző héten) és egy +160 fős szoftverfejlesztő cég CTO-ja, ami óriási magyar viszonylatokban tehát ő is elég durván kereshet.


Plusz kb minden más oktatóm közeli viszonyt ápol az iparral és megjelenésük azt sejteti, hogy valószínűleg nem keresnek rosszul.


Meg mindig ódákat zeng az aktuális előadó, hogy milyen nagy céggel milyen projektben milyen munkát végeznek most milyen tanszékkel stb..


Vannak olyan vendég oktatós is akik bemutatkozásuknál emondják, hogy melyik cégben milyen vezetői pozícióban vannak és csak ámulok és bámulok.


Gondolom megfizetik a tudásukat hiszen kb minden félévben 3-4 előadó elmondja, hogy milyen rettentesen sokat tudnánk keresni sima Bsc-vel az ő szakirányukban a multiknál.


Éppen ezért nehezen hiszem el, hogy feladna az oktató a tudásával +1 milliós állás, csak hogy büszke lehessen 200 ezerrel.


Persze, ez a BME és a VIK tehát értem, hogy nem ez az átlag, csak mivel ebben a környezetben vagyok nehéz elvonatkoztatni és bele gondolni, hogy máshol milyen lehet a helyzet.


Szóval értem ... igazatok van. Tényleg nem az átlag a tökéletes mérce és elhiszem, hogy a többség nevetségesen alacsony keresettel oktat.

2021. szept. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

#15: Jól gondolod: azok az egyetemi karok, amelyek kutatásai az ipar számára közvetlenül profitra válthatók, egész más világot jelentenek. A rengeteg külső finanszírozású projektből sokkal nagyobb jövedelmet össze lehet hozni, mint maga az oktatói fizetés.


Azokon a területeken viszont, amelyeknél nincs vagy alig van lehetőség közvetlen ipari hasznosításra, az efféle mellékjövedelmek esélye a töredékére csökken. Például egy ökológus vagy egy talajbiológus csak szerencsével és hellyel-közzel juthat EU pályázatok által finanszírozott kutatások révén időnként többlet-pénzekhez. Ráadásul az ilyen pénzekhez jutáshoz először le kell tenni kutatásban valamit az asztalra, amihez korszerű műszerek kellenének, ami persze nincs, mert az egyetemnek nincs erre kerete, s ezzel az ördögi kör bezárul. De az eszközöket nem igénylő bölcsészek sincsenek sokkal jobb helyzetben, mert például egy irodalomtudományi vagy nyelvészeti kutatás finanszírozására nagyon kevés pályázati lehetőség adódik. Számukra a többletpénzhez jutás esélye szinte nulla, a normál oktatói fizetésükből kell megéljenek.

2021. szept. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!