Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi az a minor szak és miért jó?

Mi az a minor szak és miért jó?

Figyelt kérdés

Nemrég beszélgettem egyik barátnőmmel aki idén kezdett egyetemen. Nekem még van egy évem, így kérdezgetett hogy én milyen irányba szeretnék továbbmenni. Sajnos nem volt sok időnk beszélgetni, de mikor mondtam neki hogy a TTK-biológia lenne a cél, akkor megkérdezte hogy minornak mit szeretnék. Próbáltam utána nézni neten, hogy is van ez. Annyit felfogtam hogy ez olyan 2. szak féle. De nem igazán értem. Akkor mindenkinek kell minort választani, vagy ez csak lehetőség? És ajánlott, vagy csak aki úgy érzi hogy tud annyit tanulni? És olyan lesz mintha 2 szakot végeznék egyszerre? Ez ingyenes, kell felvételizni? És választhat mindenki, vagy csak bizonyos szakon?

Bocsi ha bénákat kérdezek, de nálunk az ilyen dolgokat sosem mondják el.


2010. szept. 13. 01:09
 1/2 anonim válasza:
98%

Nagyon jó, hogy kérdezel és tájékozódni szeretnél! Az iskolák szégyellhetnék magukat szerintem, hogy képtelenek hasznos tanácsokkal, informáviókkal ellátni a diákokat, pláne ilyen fontos témában, mint a továbbtanulás. Én is sok kellemetlenséget megúszhattam volna, ha rendesen elláttak volna ismeretekkel a gimiben...


De ami a kérdésedet illeti - én ugyan bölcsészkaron vagyok, de gondolom a TTK-ra is igazak ezek az infok -, a minor egy 50 kredit értékű tanulmányi program, ami nem a főszakod szakterülete. Ahhoz, hogy lediplomázhass, 180 kreditet kell gyűjtened a 3 éves alapképzés során. Ebből 120 a főszak, 50 a minor vagy a specializáció és 10 a szabadon válaszott tanegységekhez tartozó megszerzendő kreditszám.


Ez gyakorlatilag egy ,,kis" 2. szak, amivel felkészülhetsz később tanárképzésben egy 2 szakos tanári diploma megszerzésére, vagy esetleg MA-ban választhatod a minorod szakját is mint főszakot.


Egyébként nem kötelező minort választani, lehet egy ún. specializációt is, ami a főszakod területéhez kapcsolódik, és így jobban elmélyedhetsz benne. Ezt akkor ajánlják, ha nem szeretnél tanár lenni, és csak az az egy dolog érdekel, amire felvételiztél, és abban is kívánsz továbbmenni (ha akarsz persze). Ebben az esetben is 180 kreditet kell teljesíteni a diplomához, de ilyenkor az 50 kreditet nem a minor, hanem a specializáció adja. Tehát ugyanannyit kell tanulni mindenképpen.


Igen, olyan, mintha 2 szakot végeznél egyszerre, ugyanakkor mégsem, mert nem kell annyi kreditet teljesítened, mintha mindkét szakod főszak lenne. Ettől sokkal kevesebb is elég.


Ingyenes teljesen, hiszen azon a képzésen belül csinálod, amire rendes felvételi eljárásban már felvettek. Tehát ha ott nem kell fizetned, akkor a minor miatt sem kell. :-) Ugyanakkor az hozzátartozik, hogy bár újabb felvételi jelentkezést nem kell a felvin beadni, de az egyetemek rendezhetnek belső felvételit, amin eldöntik, hogy ki kerülhet be végleg egy-egy minor szakra. Ez szakonként is változó, van ahol mondjuk rendeznek szóbeli-írásbeli felvételit, de van ahol a tanulmányi eredményhez kötik a bekerülést.


Mindenki választhat, amennyiben az adott intézmény kínál minor szakokat. Ugyanis nem mindenhol vannak. De szerintem a TTK-n is vannak úgy, ahogy a BTK-n.



Sok sikert kívánok Neked a továbbtanuláshoz, és azt hogy majd leld örömdet az általad válaszott szakban! :-)

2010. szept. 13. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes és nagyon hasznos választ! Így már értem :)
2010. szept. 13. 23:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!