Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Erősáramú elektrotechnikus...

Erősáramú elektrotechnikus létesíthet épületvillamossági rendszereket? Funkcionálhat villanyszerelőként?

Figyelt kérdés

Dilemmában vagyok a technikusi képzés elvégzését illetően. Iskolámban ami számomra érdekes technikusi irányzat az vagy az erősáramú elektrotechnikus vagy pedig az automatizálástechnikai technikus.

Mind a kettőhöz kötődök, sőt villanyszerelést is gyakorta csinálok. Már a kötelező szakmai gyakorlat előtt két évvel is segédkeztem majd mára már "fű alatt" komplett épületek szerelését is megcsinálom.

Az igaz, hogy nem elég a villamosipar és elektronika ismeretek érettségi + erősáramú elektrotechikus arra, hogy én ezzel KATÁS formában vállalkozzak mint villanyszerelő?


A másik irányzat az automatika, PLC-t programozni szeretek, de eddig csak magamnak csináltam kisebb rendszerekhez úgy mint akvárium világítása, hűtése-fűtése, automata haletetése meg ilyesmi. Ezt vonzóbbnak találom kicsivel, mert elképzeléseim szerint ezt irodai munkavégzéssel is lehet csinálni. Most még nem okoz gondot a szombati koránkelés suli mellett majd az akár -10⁰C fokban szerelés vagy majd egy hónapon belül a napon 40⁰C-ban, de gondolok a jövőmre.


Milyen munkafolyamatot végez az erősáramú elektrotechnikus amit egy villanyszerelő nem? Van igény erre a szakmára is, vagy inkább arra van több, amit jelenleg is csinálok (mert arra aztán van)?


Esetleg valakinek tapasztalata az automatikai irányzatról? Ezzel a képesítéssel lehet lakásriasztókat és egyéb vagyonvédelmi berendezéseket telepíteni?



2022. máj. 10. 11:38
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

"Az igaz, hogy nem elég a villamosipar és elektronika ismeretek érettségi + erősáramú elektrotechikus arra, hogy én ezzel KATÁS formában vállalkozzak mint villanyszerelő?"

Nem igaz.


"Milyen munkafolyamatot végez az erősáramú elektrotechnikus amit egy villanyszerelő nem?"

A technikus az középfokú műszaki irányítónak volt elképzelve régen, csoportvezető vagy művezető munkakörben, amíg volt olyan fogalom, hogy nagyipar. :D Illetve középfokú műszaki beosztásokban (magyarul technikusnak! :D ), mint például az áramszolgáltatónál az alállomásfelelős, területfelelős, satöbbi.


Azonban az eredmény igen nagy mértékben függ egyrészt a munkáltató elképzeléseitől, másrészt az oktatási intézmény színvonalától, harmadrészt a szaktanárok személyes képességeitől.


Magyarországon bevett szokás már egy jó ideje (70 év?), hogy a villanyszerelő önállóan dolgozik, de elvileg terv alapján kéne, mely tervben, hogy mi miért van, azt a technikus és a mérnök látja át - hivatalból, de természetesen a nyílt eszű villanyszerelő is képes rá, csak nem a tanulmányai alapján, hanem a hozzá még felszedett tudás alapján. Tehát a technikus tanulmányai alapján jobban tisztában van a miért?-el, leginkább elméletet tanul, nem pedig azt, hogyan kell megtömni egy csövet homokkal, hogy szép legyen a könyök. Mint feljebb írtam, a színvonalas oktatásban részesülni, az ma szerencse kérdése, sajnos. Önszorgalomból persze lehet pótolni egy képzés hiányosságait, de ahhoz kell egy kis (ön)tartás.

2022. máj. 10. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Szirty ***** válasza:

"Ezt vonzóbbnak találom kicsivel, mert elképzeléseim szerint ezt irodai munkavégzéssel is lehet csinálni."


Csak részben. A beüzemelés, hibakeresés rendszerint terepen zajlik a gép mellett. Csak ott látod rendesen mit csináltál...

2022. máj. 10. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Sokmindenben egyetértek az előttem szólókkal. Szinte mindegy mit tanulsz, legyen meg a papírod, aztán úgyis az első munkahelyeden, gyakorlatban fogod rendesen megtanulni a szakmát.

Ha esetleg szeretnél továbbmenni villamosmérnöki szakra, akkor javasolt a durungáramú elektrotechnikus, mert egyrészt felvételikor beszámítják plusz pontnak vagy akár a szakmai bizonyítványod eredménye alapján is lehet kérni a pontszámítást (ha 80+% lett azt hiszem), illetve első 1-2 félévben jól fog jönni, hogy sokmindenről már tanultál a technikusi képzés alatt (villamosságtan, elektronika stb.)


Épületvillamossági kivitelezéshez szerintem felesleges a technikusi végzettség, viszont ha gépek javításával, szervizelésével is szeretnél foglalkozni akkor nem árt.

2022. máj. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Sokmindenben egyetértek az előttem szólókkal. Szinte mindegy mit tanulsz, legyen meg a papírod, aztán úgyis az első munkahelyeden, gyakorlatban fogod rendesen megtanulni a szakmát."

Az biztos, hogy én (#2) ilyent nem állítottam.


"Épületvillamossági kivitelezéshez szerintem felesleges a technikusi végzettség"

Hja, az értő olvasás... az kéne "gondolok a jövőmre"

2022. máj. 10. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Pont villanyszerelő, az a villamos szakmák alja és ilyen munkák is jutnak nekik. Felfelé orientálodj inkább ne lefelé.
2022. máj. 15. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!