Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki adna egy gyorstalpalót,...

Valaki adna egy gyorstalpalót, hogy milyen az egyetem?

Figyelt kérdés

Szeretnék egyetemen továbbtanulni, de nem igazán tudom, milyen is az. Mindenki eddig azt mondja, hogy jahj hát igen évi több érettségi méretű vizsga meg minden, és így... oké.xd engem nem az érdekel, hogy mennyit kell tanulni, hanem hogy mi a rendszere. Hány tárgyat kell felvennem egy félévre (vagy évre?), milyenek az órák, ilyenek.


Írjátok meg légyszi, ami szerintetek alap tudnivaló :) ⬇️



2022. jún. 19. 13:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Van egy mintatanterv/tantárgyi háló és az alapján kell haladni. Megnézed, hogy melyik félévhez milyen tárgyak vannak rendelve. Ez biztos fent van az egyetem honlapján és felveszed őket a neptunban(vagy ami van) ami egy online felület. Mielőtt felveszed az adott tárgyat láthatod hogy mikor van az előadás és jóesetben tudsz választani gyakorlathoz időpontot. Így szépen lesz egy órarended amire be kell járni.
2022. jún. 19. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

Nagyban függ, hogy milyen szakra szeretnél továbbmenni.

Én TTIK-s vagyok tehát arről tudok csak írni.

Meg tudod nézni előre, hogy milyen tárgyaid lesznek az adott szakon és milyen eloszlásban. Az ajánlott kredit érték egy félévre 30, de a kötelező tárgyakból simán lehet, hogy csak 20 van tervezve adott félévre a következőre meg 40. Tehát laza aztán meg bedöglesz, mert mér ne :D

Az órák, ha nagy előadóban vannak akkor hangulatos, tényleg olyan, mint a filmekben. Viszont pici szakoknál előfordul, hogy egy pici teremben ültök tizen és senki se szeretne megszólalni, akkor nagyon kínos.

Gyakorlatokra kötelező bejárni, de előadásokat ki lehet hagyni. Vizsgaidőszakban vagy ZH előtt majd megbánod, de simán aludhatsz előadások helyett.

10 kreditnyi szabadon választhatót kell teljesíteni (lehet más egyetemen ez nem így van nem tudom) amiknek az ég világon semmi köze a szakodhoz. Hatékony tanulás, gyakorlati természetvédelem, ipari balesetek, múzeumológia, paleohidrológia meg ilyen izéket, tök felesleges dolgokat csináltam. Ezek általában könnyen jó jegy szerzési lehetőségek, normális szabválnál nem várnak el túl sok erő befektetést.

Két félévnyi tesit fel kell venni, van egy csomó választási lehetőség, viszont nagyon idejében kell ugrani a tesire. Első féléves szinte biztos, hogy nem fogja tudni felvenni.

Az államin maradáshoz két félév alatt kell 36 kredit és az átlagod 3,0 vagy 3,5 (kartól függ).

Ha érdekel még valami és kihagytam szólj :D

2022. jún. 19. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
Xaaaar az egész de majd rájössz
2022. jún. 19. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
elmegy
2022. jún. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem ez nagyon nagyban függ a pontos szaktól és egyetemtől, de megpróbálok segíteni.

Ahogy előttem is írták, kezdetnek van egy mintatanterv. Abban le van írva a teljes képzés menete, hogy melyik tárgy hány kredit, melyik félévben/félévekben ajánlott felvenni, ilyenek. Vannak, amiket mondjuk a második és harmadik félévben is felvehetsz, te döntöd el. Aztán vannak tárgyak, amelyeknek van előfeltétele, ami azt jelenti, hogy abc tárgyat el kell végezni egy előző félévben ahhoz, hogy később xyz tárgyat felvehesd (nálunk ez az erős előfeltétel, gyenge előfeltétel esetén pedig a két tárgyat azonos félévben is el lehet végezni; de ez nem tudom, hogy mindenhol így működik-e). Ezek igazából olyan dolgok, amiket nem olyan egyszerű megérteni addig, amíg nem jársz egyetemre, utána viszont pillanatok alatt belejössz. Felsőbb évesek gyakran segítenek az ilyen ügyekben, úgyhogy jó esetben tényleg nem kell félni, hogy bármiről is lemaradsz.

Vannak tárgyak, amiknél csak egy felvehető időpont van, szóval kénytelen vagy mondjuk a hétfő 8:30-as órát felvenni, másnál viszont több időpont és/vagy oktató közül is válogathatsz. Bár úgy tudom, az órarend nem minden szakon ennyire "csináld magad" jellegű, de nálunk eléggé az volt, és egész jól be lehetett osztani, hogy mondjuk ne kelljen korán reggeli órákat felvenni.

Egy félévre kb. 30 kredit az ajánlott. Bizonyos helyeken van max. felvehető kredit (negyven valamennyiről hallottam), a minimumot meg az önköltséges képzésre való átsorolás miatt célszerű elérni (ez általában összesen 36 kredit/két félév).

Az órákról így kollektíven még egy konkrét szak esetében sem lehet beszélni, nem hogy úgy, mint "az egyetemi órák"... Vannak jók, meg rosszabbak. Ez abszolút egyéni, meg persze téma- és tanárfüggő is. Az előadások általában az egész évfolyamnak szólnak, és jó esetben a filmekben is látott nagy előadókban tartják őket. Nálunk mondjuk ilyen pont nincs, úgyhogy marad a túlméretezett osztályterem, benne 120 székkel. A gyakorlatokat (nálunk) kb. 16-20 főre szervezik, de nagyon területfüggő, hogy mit takarnak. Vannak szakok, ahol tényleg valami gyakorlati dolgot csinálnak a hallgatók, máshol meg lényegében csak interaktívabb, kiscsoportos órát jelent. Ezekre kötelező járni, bár egy max. 3 alkalmas hiányzást gyakran megengednek. Az előadásokra többnyire nem muszáj bejárni, és van, amikor tényleg felesleges is, mert mondjuk csak egy darab könyvből lesz a vizsga, de máskor meg nagyon sok hasznos dolog elhangzik az előadáson, és totál megéri bemenni, főleg, ha jó jegyet akarsz az adott tárgyból.

Nem tudom, mire vagy még kíváncsi, de én is szívesen válaszolok a kérdéseidre. :)

2022. jún. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nagy különbségek vannak mondjuk egy bölcsész-, egy mérnök- és egy orvosi képzés között, úgyhogy tényleg írd meg, melyik egyetem melyik szakára vagy kíváncsi, úgy célzottan is hasznos válaszokat kaphatsz (az eddigiek közül a "zöldek" tényleg jókat írtak, de inkább csak általában, és lehet, hogy egy részük nem vonatkozik majd a te szakodra).


Sok karon foglalkoznak a gólyákkal, kapsz tájékoztatót, előre felveszik neked a tárgyakat, gólyatáborban vagy a regisztrációs hét rendezvényein elmondják a legfontosabb tudnivalókat.

2022. jún. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Annyit még hozzátennék a korábbiakhoz, hogy a hiányzásokat (nálunk legalábbis) covid óta még gyakorlatokon se nagyon nézik. Úgy vannak vele a gyakvezek, hogy úgyis megbuksz ZH-n ha ellógod... Jó, ez kicsit furcsán hangozhat, de az egyetemnek ez az az oldala, ami szerintem a legjobb. A magad ura vagy, akkor mész be, amikor akarsz stb.

Illetve még annyi, hogy a klasszikus "érettséginyi anyagot kell megtanulni minden vizsgára" ijesztgetés erősen szakfüggő. Leginkább az orvosi, mérnöki és természettudományos szakokra jellemző ez, de bármilyen hihetetlenül is hangzik, tényleg meg lehet szokni. Emlékszem, első évemben mennyire paráztam kb minden vizsga előtt, görcsösen tanultam reggeltől estig, most meg 2 napom van megtanulni 100 oldal tömény matekot bizonyításokkal, és már nem ijesztőnek, hanem csak fárasztónak tűnik... de persze nem mindenkinek való az ilyesmi, sokan gyomorfekéllyel meg hasonlókkal küszködnek nálunk a nagy nyomás és a stressz miatt. Ami jó tanácsot adnék, kérdező, az az, hogy legyél tisztában a képességeiddel, amikor szakot (és később szakirányt) választasz. Ha túl magasra lősz, rámehet az egészséged, ha az a típus vagy.

2022. jún. 23. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!