Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kiégésre van megoldás? Mit...

Kiégésre van megoldás? Mit tudok csinálni?

Figyelt kérdés

A mesterszakot tavaly fejeztem be az egyetemen, most doktorandusz vagyok, a doktori képzés első évét be is fejeztem. Ott teljesítettem minden követelményt, de kiégtem és nagyon nehéz most.

Kicsit összetett a problémám, de kellene valami megoldást találnom erre, mert nem húzhatom az időt.

Úgy gondolom, ismerem is a kiégés okát. Az egyetemen töltött 5 évem alatt is sokat teljesítettem, jó jegyeim voltak, publikáltam 8 tanulmányt, 2 fordítást, voltam kétszer OTDK-n tehát 2 TDK-dolgozatot írtam, nyelveket is tanultam. Szóval minden voltam, csak lusta nem. Ennek lett haszna, mert a PhD-n a második TDK-dolgozatom bővítem szóval maradt a téma de sokkal nagyobb terjedelemben, sokkal több szakirodalommal és ezúttal idegen nyelven fogom csinálni. A nyelvtanulásnak is volt haszna. Igen ám, de egyszerűen elfogyott a motivációm. Teljesen meguntam már ezt, hogy szövegeket olvasni, írni, fordítani, pötyögtetni a laptopon egész nap.

Elméleti témám van szóval nem olyan hogy laborban kísérletezgetek vagy kérdőíveket töltetek ki emberekkel.

Ha nem tanultam volna annyit már az egyetem alatt akkor most kevésbé lennék unott de arra a sok eredményre meg szükség volt, mert ha nincs ennyi, akkor lehet fel se vettek volna PhD-ra, akkor nagyon sokan jelentkeztek, nem vettek fel mindenkit. És akkor még amúgy is érdekelt. Akkor még nem volt nyűg.

Az is tény, hogy mivel nem vagyok benne biztos, hogy hasznos amit csinálok és vágynék azért arra, hogy mások elismerjenek, ezért ez is kételyeket ébreszt bennem. Amit csinálok az lehet hasznos egyeseknek mert még az országban senki sem foglalkozott ezzel a témával meg fordítottam olyan szövegeket is, amik felhasználhatóak akár oktatásban vagy kutatók hivatkozhatnak rá de csak egy bizonyos réteg tudja hasznosítani. Nem olyan mintha mondjuk rákkutató lennék és az motiválna, hogy a kutatásommal hozzájárulok mások gyógyulásához és akár minden városban vagy még külföldön is lenne hatása. Szóval még ha tudok is publikálni (jelen témámmal) akár külföldön is, akkor is csak az emberek egy szűk rétege hasznosíthatja és értékelheti. Engem lehet az motiválna ha valami olyat csinálnék ami nagyon sok embernek hasznos. Például amikor valaki orvos és a munkája hasznos lehet mindenkinek aki beteg. Szakterületek vannak, az igaz, de hogy például egy onkológus munkája nemcsak a PhD-fokozattal rendelkező intellektuális embereknek hasznos hanem az utcaseprőnek is ha az esetleg kórházba kerül és kezelésre szorul. Valami ilyesmire gondolok én. Vagy ugyanez a pszichológusoknál, bár őket nem mindenki szereti, de ott is ha a szakember lelkiismeretes, akkor rengeteg embernek hasznos amit csinál és sokak tudják majd azt mondani, hogy segített neki. Én úgy hiszem, valami ilyenre vágynék de erre elég későn jöttem rá mert teljesen más szakon végeztem és az olyan munkák ahol ténylegesen emberekkel kell foglalkozni és nekik segíteni elég hosszú képzések és egy része nem is tanulható munka mellett. Orvos, fogorvos, pszichológus, ügyvéd, tanár, ezek mind olyanok. Valamelyik van levelezőn, valamelyik nincs.

A két problémám az, hogy az elméleti, elvont dolgokat is eléggé meguntam, pedig nem mondanám, hogy hidegen hagy a témám, meg hogy nem tudom milyen munka tenne engem boldoggá, milyen munka lenne jó nekem, mi az amit szívesen csinálnék és képes is lennék rá. Őszintén szólva nem tudnám elképzelni, hogy a mostani végzettségemnek megfelelő munkát csináljam nyugdíjig.


Hogy nyerhetném vissza a motivációm?

Mit tegyek?



2022. júl. 3. 17:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem passzivàlj bár nem tudom doktori lehet e. Dolgozz addig, csinàlj olyan dolgokat amit szeretsz, sportolj, kirándulj, szerintem jót tenne
2022. júl. 3. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
20%
Dolgozni kellene már. :)
2022. júl. 4. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Ezt hogy érted? PhD mellett dolgozni vagy PhD helyett dolgozni?
2022. júl. 4. 08:13
 4/11 anonim ***** válasza:
34%
Akár mellette akár helyette. Főleg, ha már nem is érdekel amit csinálsz. Félre lehet tenni a képzést és másba is belekezdni, lehet segítene. Ahogy olvasom, ha így haladsz tovább megfogod az egészet utálni és mire a végére jutsz már teljesen mást fogsz csinálni/dolgozni mint amit egész életedbe tanultál
2022. júl. 4. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A PhD nagy munka - tehát komoly munkavégzés, a proletároknak csak a fizikai az, mivel primitívek. Amit a természettudományos dolgokról írsz, az 50 000 kutatóból egy. Miért nem hiszel a saját tudományterületedben? Eddig ezen dolgoztál, ráadásul graduális hallgatóként is szépen. Nézd meg a területed nagy öregjeit az MTMT-ben. Nálunk a mieink 1500 publikáció után sem adják fel. Ne szédítsen meg a megmentem a világot aspektus. Mese.
2022. júl. 5. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
28%
Doktorvatereddel azért beszéljetek… Mi amúgy a területed?
2022. júl. 5. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

A kérdés kiírása óta most először érzem úgy, hogy kicsit több energiám és motivációm van, ami szerintem annak köszönhető, hogy elutaztam 3 napra és csak a pihenés töltötte ki az időmet és teljesen új környezetbe kerültem.


A kutatási területem bölcsészettudomány és azon belül irodalomtudomány. Tipikusan az a terület, ami a legkevésbé hasznosíthatónak tartott. Én mondjuk Magyarországon szinte alig ismert regényekkel foglalkozok (külföldi szerzők művei) és szakirodalmat is fordítok szóval bővíteni igyekszem a témával kapcsolatos magyar nyelvű szakirodalmat, de ez persze nem egy gyakorlatban hasznosítható dolog.


Az, hogy most már sokkal kipihentebb vagyok, az sokat számít, mert előtte már nagyon nem bírtam semmit csinálni de a kérdésem egy része még így is aktuális mert igazság szerint a PhD-m nem fog kapcsolódni a munkahelyemhez valószínűleg. Az egyetemen nem minden doktorandusz maradhat bent tanítani és az sem biztos, hogy szívesen tanítanék ott. Tanulmányokat írni, olvasni, fordítani szeretek, de a tanítás nem tudom nekem való-e. A PhD-n ebben a doktori iskolában nem kötelező tanítani, azt nem tudom, lesz-e lehetőség.

Fordítóként, tolmácsként dolgozhatnék, mert van ilyen végzettségem, de azt látom, hogy fordítóként nem könnyű munkához jutni mert már tele van az ország fordítókkal és nagyon sokféle nyelvből vannak szövegek, de ha csak 2 nyelven fordítok, akkor nem biztos, hogy abból a 2 nyelvből lesz elég szöveg. Nemzetközi cégeknél (British Telecom, Transcosmos, ITSH) könnyebben el lehetne helyezkedni, de őszintén szólva nem vagyok biztos benne, hogy az lenne az a munka, amit én mindig, tényleg mindig egész karrieremben szívesen csinálnék.

2022. júl. 8. 19:23
 8/11 A kérdező kommentje:

Szóval fordító szívesen lennék, de ahhoz, hogy nekem azzal biztosan legyen munkám, ahhoz szerintem 4 nyelven kellene fordítanom, plusz továbbképzéseket elvégeznem, ami egyébként nem kivitelezhetetlen, de ha 4 nyelvet szeretnék egyszerre szinten tartani, az nagyon sok idő a PhD mellett. 2 nyelvből van fordítói végzettségem, egy harmadikból "csak" felsőfokú nyelvvizsgám, ezen kívül mást is tanultam, de semmilyen vizsgát nem tettem belőle, de van lehetőség azokból is fordítóvizsgát tenni vagy egy újat megtanulni. Csak ahogy írtam is, ez nagyon sok idő. Lehet megérné, de magam sem tudom, mi az, ami megéri.


Arra akartam kilyukadni, hogy nem vagyok benne biztos, hogy olyan munkám lenne a végzettségeimmel, amilyet szeretnék, ami örömet is okozna és elég munka is lenne szóval pénzem is.

2022. júl. 8. 19:28
 9/11 A kérdező kommentje:

Azt még le sem írtam, hogy egyébként a témavezetőm tipikusan az a fajta, aki nagyon megjegyzi azt, amit rosszul csinálok, annál kevésbé emlegeti azt, amit meg jól csinálok. Ritkán tesz valami pozitív megjegyzést. Amikor meg konferencia vagy vizsga vagy hasonló előtt állok, akkor nem arra gondol, hogy mennyi mindent csináltam jól már eddig is hanem arra, hogy esetleg mit ronthatok el és mi az, amire figyeljek oda, mert elronthatom.

Azt sem nagyon érzem, hogy magával egyenrangúnak tartana.

2022. júl. 8. 23:07
 10/11 anonim ***** válasza:
93%
Mi a konkret tema? En Msc-t csinalok jelenleg, szinten irodalom. Kivancsi vagyok :)
2022. júl. 14. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!