Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Matek dolgozatra gyakorolnék,...

Matek dolgozatra gyakorolnék, de nem tudom hogyan kell az egyenlőségeket logaritmus segítségével felírni. Valaki el tudná magyarázni?

Figyelt kérdés

Műtét miatt kihagytam eléggé sok órát, a többit bepótoltam és megtanultam de ezt nem tudom.

Pl:

Írd fel a következő egyenlőségeket logaritmus segítségével!

a) 7^2=49



2022. okt. 16. 19:27
 1/3 anonim ***** válasza:
A logaritmus-számolás arról szól, hogy a kitevőt keressük: milyen hatványra kell emelni az adott bázist ahhoz, hogy egy bizonyos számot kapjunk végeredményként? A példában a bázis a 7, a kitevő pedig 2. Vagyis a log_7(49) = 2 (a 49 7-es alapú logaritmusa 2).
2022. okt. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 steven95 ***** válasza:

A fent említett bázis másikneve hatványalap.


A legegyszerűbb példa hatványozás mindig 3 adatot tartalmaz:

a^b = c

Legyen x az ismeretlen, akkor 3 dolog lehet ismeretlen:

a^b = x -> itt kiszámoljuk a hatványozást "á a bé-ediken"

x^b = c -> itt kiszámoljuk a gyököt "b-edik gyök alatt cé",

de ugye tudjuk a gyökvonás visszavezethető hatványozásra: b-gyök(c) = c^(1/b), tehát lehet így is


és már csak egy adatra nem kérdeztünk rá, vagy egy ismeretlen lehet még:


a^x=c NA EZT a LOGARITMUS adja meg (nem a hatványozás vagy a gyökvonás)


Filozófiai rész: Megszoktuk, hogy az összeadás és a szorzás felcserélhető. a+b=b+a és a*b=b*a. Viszont! a hatványozás nem ilyen dolog: a^b nem= b^a !! általánosságban! (nyilván 1^1 = 1^1, kreálhatunk speciális eseteket de összességében nem igaz.)


Ez mit eredményez? a+x=c és x+b=c illetve a*x=c és x*b= c megoldása ugyanaz az eset a felcserélhetőség miatt. Az INVERZ művelet - így nevezzük- adja meg mi volt az x. (kivonás/osztás). Az inverz műveletünk mely alkalmas az első x-et visszaadni, szintén jó a második x-re is: a+x=c -> x=c-a --> x+b=c=b+x -> x=c-b. Ugyanígy szorzásnál. Mivel a hatványozás elemei nem felcserélhetőek, így az egyik típusú ismeretlent megadó inverz függvény nem használható a másik típusú ismeretlenre. AZAZ a hatványozás felcserélhetetlensége miatt 2 féle inverz művelete van a hatványozásnak. GYÖK ÉS ALGORITMUS.


A GYÖK/HATVÁNYOZÁS az alapra kérdez rá, az ALGORITMUS a kitevőre. (Ne zavarjon meg hogy a gyök igazából hatványozás is lehet , reciprokkal...)


pl.:

2^3=8

2^x=8


log_2(8)=3 "kettőnek mi lehet a kitevője hogy 8 legyen?"


"4-nek mi lehet a kitevője hogy 16 legyen?" -> log_4(16)= ... 2


Furcsa ez a log_a(b) ? Igazából egy kifejezés ami tartalmazza a 2 meglévő adatot, ami kell a 3.-hoz. Hisz ugyan ez van összeadás inverzénél, kivonásnál: a+x=c -> x= c-a, vagy osztásnál: a*x=c -> c/a. Csak nem "jelet" kapott, hanem egy függvényszerű jelölést.


Egy utolsó pl.:


log_2^(3/4) (8) = x


[2^(3/4)]^x = 8


" 2^(3/4)-nek mi lehet a kitevője, hogy 8 legyen?"


8=2^3 =[2^(3/4)]^x =2^(x*3/4) --> 3 = x*3/4 --> x=4 :)

2022. okt. 16. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 steven95 ***** válasza:
XD nem algoritmus... LOGARITMUS :)
2022. okt. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!