Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan csökkentsem ezt a...

Hogyan csökkentsem ezt a stresszt?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Jövőhét pénteken megyek emelt szóbelizni és konkrétan már egy hete nem tudok se enni, se aludni normálisan. A gyomorszám folyamatosan fáj, ha valami mást csinálok a tanuláson kívül, egyből bűntadom lesz. Ma már az volt a baj, hogy semmit sem tudtam megjegyezni a témakörökből, pedig koncentráltam rá és még úgysem. Emiatt most annyira bepánikoltam, hogy megint nem tudok elaludni de közben tudom hogy el kell, mert holnap korán kell ébrednem hogy a mai anyagot be tudjam pótolni és ne csússzak meg a tételekkel.


Mit tegyek? Annyira félek ettől az egésztől. Félek ha rosszul sikerül, akkor az össze idő és energia amit a tanulásba fektettem, nem fog semmit sem érni...


Mit tudtok ajánlani hogy ne stesszeljek ennyire? Nektek van valamilyen bevált trükkötök?



2022. nov. 4. 22:32
 1/6 anonim ***** válasza:
97%

Arany szíved, kérdező, ne aggódj, hamarosan túl leszel rajta. Nekem vizsgahelyzetekben a citromfűtea/kamillatea/mentatea segített sokat, illetve próbálj meg a nap folyamán minél többször (nagyon lassan és mélyen) a hasadba lélegezni, le a köldöködig. Lehet, hogy érdemes lenne gyógynövényes nyugtatót kipróbálnod addig (csak vigyázz az orbáncfűvel, ha más gyógyszert is szedsz, nem mindennel lehet keverni). A gyomrodra nagyon vigyázz, kis adagokat egyél csak, ha máshogy nem megy, de ne hanyagold el, ne hagyd üresen.


Tudom, hogy könnyű mondani, de azt tartsd szem előtt, hogy sokkal fontosabb, hogy jó formában legyél, mint az, hogy háromszor vagy négyszer olvastad el ugyanazt a tételt. Lehetsz akármilyen okos, ha meg sem bírsz szólalni a kimerültségtől, szóval próbálj meg egy kis sétát/zenehallgatást/mozgást/extra alvást beiktatni, ha tudsz, nem azon a pár percen fog múlni.


Nem tudom, hogy hogyan tanulsz, olvasod, jegyzeteket írsz vagy felmondod hangfelvételre és visszahallgatod, de érdemes lehet variálni ezeket a módszereket, hogy ne legyen annyira egyoldalú, de mégis érezd, hogy haladsz.


Sok sikert, szurkolok nagyon! Hamarosan megvagy vele, addig meg már fél lábon, bekötött szemmel is kihúzod :)

2022. nov. 5. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Bízz magadban. Valamit közben azért találj ki hosszútávon, hiszen egy vizsgaidőszakban 8-10 vizsgád is lesz, ha évente kétszer másfél hónapig így fogod magad érezni, az azért nem lesz túl remek.

'felkészült diáknak öröm a vizsga' - ahogy a mondás tartja.

2022. nov. 5. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
96%

Mindkét előttem szóló tanácsát érdemes megfogadnod.

Egy szempontot teszek hozzá: a pánik nem rajtad kívül van/tőled függetlenül, hanem benned. Te idézed elő. Ezért te meg is tudod szüntetni. Sokkal könnyebb leírni, kimondani, mint megvalósítani, de működik.

Először is: ne hergeld magad! Próbáld "csírájában elfojtani" azokat a gondolatokat, amik a stresszt fokozzák (pl.: nem fog sikerülni, mi lesz, ha lefagyok, stb.). Tehát először nem mondod ki, aztán nem gondolod végig (na pláne, nem színezgeted a rémképeket), végül az elején elhessegeted ezeket a gondolatokat.

Szerintem a kulcs ez (nekem ez vált be): hidd el, hogy

- nem dől össze a világ, ha nem sikerül!

- akkor is ugyanaz az ember maradsz, aki voltál, ha gyalázatosan leszerepelsz! (Ugyanannyian ugyanúgy fognak szeretni.)

- nem fognak ott (a szóbelin) lelőni, leköpködni, nem fognak ordítozni veled, nem fognak megalázni - még akkor sem, ha tök hülye leszel!

(Lehet, hogy neked jobb mondataid vannak: a félelmeidről kell megmutatnod saját magadnak, hogy irreálisak, totál alaptalanok.)

Ja és most ne (!!!) foglalkozz a lehetséges negatív következményekkel, mert azok fokozzák a szorongásod!


Fontos, hogy megnyugtasd magad, mert amit leírtál az a szorongás debilizáló (lebutító) fokozata, ami alkalmatlanná tesz a tanulásra, koncentrálásra.

A mély légzés (ld. első hozzászóló), az evés megnyugtat. Vannak gyorsan megtanulható lazító technikák - ezeket nézd/keresd meg (megéri rászánni fél órát!).


Szóval: nagy levegő (benn tart), lassan kifúj - és "Meg tudom csinálni!"

Hajrá! Neked szurkolok! :-)

2022. nov. 5. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
13%
Én érettségi előtt annó már csak lazítottam, ha ennyire para van akkor nagyon nem ajánlott neked az egyetem, mert ott még copatnak is. Egy emelt vizsga az kb semmi
2022. nov. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
93%
Menj át egy más világba: kiránduljál nagyot valakivel, akit kedvelsz, akire fölnézel, és beszélgessetek nagyot. Egy ilyen kikapcsolódás után nyugodtabb, higgadtabb leszel.
2022. nov. 6. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
93%
2. Érdekes, én míg ugyanúgy voltam érettségi alatt, mint a kérdező, egyetemen már nem stresszeltem rá egyik vizsgámra se.
2022. nov. 6. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!