Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szabadfelhasználású DiákHitel1...

Szabadfelhasználású DiákHitel1-es 4,99%os kamapstoppja meddig marad szerintetek, minek a függvénye?

Figyelt kérdés

Javítsatok ki ha tévedek, de olvastam pár hete egy írást, ahol azt fejtegették, ogy kamastop nélkül akár 10% fölé is mehetne a hitelkamat.


Ha valóban kamatstop van rajta, meddig maradhat szerintetek?



2022. dec. 21. 12:55
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

Szó szoros értelmében nem kamatstop van rajta, de valóban központilag meghatározott a kamat. Mivel a diákhitel kamata nem piaci alapon dől el, így addig marad ennyi amíg politikai akarat van rá. Egy tollvonással meg lehet emelni 10 %-ra, de egy tollvonással vissza is lehet vinni a korábbi 1,99 %-ra, vagy akár 0-ra.

Az egyébként igaz, hogy a mostani 5 % jóval alatta van a piaci kamatoknak. De ez is egy nemrég felemelt érték, korábban 2 % volt, ami arányaiban hasonló volt az akkori piaci kamatokhoz képest mint most az 5 %. Tehát gyakorlatilag a mostani 5 %-os kamat már igazodott a jelenlegi piaci kamatokhoz - így ha azok nem emelkednek jelentősen tovább, szerintem maradni fog a dh kamata is.

2022. dec. 21. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

#1


Köszönöm válaszod. Kielégítő volt és lényegretörő.

Azonban pont ez az (a politikai akarat), amitől félek.


Romlik a gazdasági helyzet véleményem szerint és még jobban fog romlani. Valami elemző műsorban (nem M1), meg hallottam, hogy ez kihat a kamatokra is.


Azoknak a betegagyúaknak (már elnézést) akik abban a hitben élnek, hogy a "piac szabályoz mindent" nincs igazuk. Vagyis technikailag igen, mert szabadrablás van (kapitalizmus), de nem a piac szabályoz ténylegesen, hanem a politikai akarat(nak) kéne.


Viszont technikailag tényleg a piac szabályoz, mert erős politika sehol nincsen, és uralkodó eszme a piacgazdaságba vetett hamis hit.


Én félek attól, hogy a romló gazdasági helyzet végett, kamatemelések lesznek és ez nem fogja elkerülni a dh-t sem.


Viszont ott van az a felháborodás, hogy talán talán a politikai akarat nem meri megcsinálni azt a tollvonást.

Bár franc tudja.

2022. dec. 21. 19:09
 3/22 A kérdező kommentje:
- Legalábbis a diákhitel esetében nem.
2022. dec. 21. 19:11
 4/22 anonim ***** válasza:
85%
Ha megemelkedik, akkor meg kell emelkednie a felvehető összegnek is. Vicc, hogy még mindig alacsonyabb, mint a minimálbér.
2022. dec. 22. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
49%

4-es, nem alacsonyabb, ezt honnan szeded... A nettó minimalbér 133.000 forint, a maximális havi Dh meg 150 ezer forint szabadfelhasználásúra. Igen, nyári hónapokra nem jár. De mivel Diákhitel, a tanulási időszakon kívül elmehet a diák nyàri munkára, vagy hazaköltözhet, aki megteheti. 1,5 millió forint/ év valóban nem elég a megélhetésre, de ez inkább segìtség, mint jövedelemhelyettesítés. Aki ennek használja, az jellemzően törleszteni se fogja tudni később, mert nem bánik jól a pénzzel/idővel.


Mire végzek, lesz kb. 8 millió forint kamatmentes diákhitelem, mert orvosira járok. Nekem megéri, de egy baràtnőm szerint pl; ez őrültség, abba kellett volna hagyjam az első alkalommal, amikor àtraktak fizetősre... én nem felek a hiteltől, saját lakásban lakom.


Szabadfelhasználásúm is van, 500.000 forint Dh plusz mert megmekkent a gépem és nem volt honnan penzt kérjek rá akkor. De ezt is kibírom.


Van, aki szerint 2 millió Dh is rémes összeg, én meg céljaim érdekében kinyögöm a 8-at is. Kinek mi.

2022. dec. 26. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

#5


HA orvos leszel, szerintem lazán visszafizeted, főleg, ha elmész MOról.


Orvostanhallgatóknak, mérnököknek, pénzügyiseknek szerintem szabad "felélniük", mert a diplomátok vissza fogja hozni. Igaz idővel.


Bölcsészeknek, meg hasonlóknak, nekem nem. Befektetésnek felvenni már igen.

Ahogy megtették ezt még azok is akiknél még 2% volt a kamat.

2022. dec. 26. 16:03
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Szakspecifikusan kellene meghatározni az összeget. Legyen lehetőség arra, hogy aki orvosin vagy jogon, esetleg mérnöknek tanul, fel tudjon venni olyan 250-300 ezret legalább, mert később vissza fogja tudni fizetni.


Az orvosi mellett nincs időd dolgozni, és ha már közelebb vagy a harminchoz, akkor koliba sem fogsz menni.

2022. dec. 26. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

5 vagyok, van ismerősöm, aki házassága után lakásvásárláshoz használta fel a befektetésre összegyűjtött diákhitelét, a feleségével együtt évekig felvették, hogy biztosan meglegyen a keret a lakhatásra. Ez egy jó ötlet, autót is lehet amúgy venni belőle, akinek szüksége van rá pl; munka, család miatt.


Sok bölcsész el tud menni irodába is dolgozni úgy, hogy egész tűrhetően keres. Magyarországon sajnos nem célszerű egyedül élni, ha máshogy nem megy a törlesztés, lakótárssal, vagy egy ideig szülőknél megoldható a pályakezdés.


A közalkalmazotti/pedagógus bértábla annyira elszomorító, hogy nagyon kevesek engedhetik meg maguknak ezt az életviteli formát. 2 barátom egy pár, mindketten tanárnak készülnek. Albérletben gondolkodnak, mert saját lakásra szerintük nem fog telni, sohasem.


Idősebb ismerősök is, akik tanárok, szünetekben nem pihennek, hanem bármilyen extra munkát elvállalnak, mert már 10 éve sem tudták 2 tanári bérből kinyögni a lakásuk törlesztőjét.


Azt meg nem lehet tanácsolni senkinek, hogy ne kővesse a szívét, akár munkában, akár párválasztásban. De sajnos egyre több pályakezdő van, aki 1-2 éven belül feladja a közalkalmazotti bértáblás állását, mert reménytelen. :(


Szóval részedről ez egy komoly döntés lesz. Én amondó vagyok, bele kell vágni, bármit is szeretnél. Tapasztalat nélkül úgysem tudod felmérni a hatàraidat.


Sok sikert kívánok! :)

2022. dec. 26. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
55%

Külföldön fel lehet venni annyi diákhitelt, hogy abból kényelmesen meg tudjon élni az ember (jut belőle albérletre, élelmiszerre és néhány plusz kiadásra). Az nem egy élhető megoldás, hogy a szerencsétlen diák csak azért lakjon együtt a szüleivel még harminc évesen is, mert az állam nem képes támogatni minimálisan a tanulmányait.

De hát láthatjuk, hogy milyen az oktatási rendszer Magyarországon, hogy mennyire semmibe nézik azokat, akik tanítanak vagy tanulni akarnak.

2022. dec. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Meddig marad? Nem tudni.


Ez politikai akarat kérdése, mint itthon kb. minden. Üdv. Magyarországon.

A jogbiztonság nem véletlenül lenne fontos elv, hogy hosszútávon az ember tudjon tervezni. Itt nem tudsz, mert a fidesz órák alatt ír át mindent, és senkit sem kérdez meg róla.


Simán lehet, hogy elengedi a kamatot, és azt mondja, hogy szülj x gyereket, azoknak elengedik a tartozást, ha nem teszed, akkor fizesd a 12%-os kamatozású hitelt.


Megjegyzem a DH1 szerződése változó kamatozású, és emiatt nem érhet meglepetés, ha 25% ra is felmegy. Igaz normális országokban nem ekkorák a kamatok. Miért? Mert ott normális kormányok vannak, akik nem 25-30%-os inflációval és 18%-os kamatszintekkel operálnak.


Mindenesetre én felvettem a DH1-et és a DH2-t, most végeztem, és kezdem el törleszteni. A DH1 16%-os kötvényben ketyeg, a DH2 15%-os kötvényben van, így nyerek az ügyleten ~10%-ot. Ha elkezd emelkedni a kamat arra a szintre, hogy már nem éri meg kötvényben tartani, akkor inkább visszafizetem egyben.

2023. jan. 20. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!