Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Többszörösen összetett szó,...

Többszörösen összetett szó, vagy egy összetett szó és egy egyszerű szó?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A magyar helyesírás szabályai 12. kiadását olvasom, próbálom értelmezni, azonban a 115., 118., 139. szabályt nem teljesen értem.

Például ugye a 115. szabály azt mondja, hogy egy összetett szó + egy egyszerű szó --> különírjuk.

A 139. szabály azonban azt mondja, hogy az egyébként szabályos, de túlzottan hosszú összetett szavak szerkezetes megoldással elkerülhetők, ugye ha a szótéhöz kötőjellel kapcsoljuk az utótagot.


Ebből az egészből csak azt nem értem igazából, hogy mikor beszélünk összetett szóról?

Pl.: partvédő gát Tudom, hogy ezt a 118. szabály miatt írjuk így, de ez miért nem lehetne egy többszörösen összetett szó: partvédőgát (ugye a 6 szótagszabály miatt egybeírnánk.)


Valahogy nem egészen értem az egészet, ez már abból látszik, hogy pontosan nem is tudom mit szeretnék kérdezni. De ha valaki érti ezeket a szabályokat kérlek magyarázza el nekem.



#helyesírás #többszörösen összetett szavak #íráshagyomány
2023. jan. 28. 16:15
 1/2 A kérdező kommentje:

Vagy például a növényvédő szer. Ez miért nem lehetne többszörösen összetett szó. De ha a 118. szabályt veszem figyelembe, akkor az -ó, -ő végződésűeket, mégha egy többszörösen összetett szó, akkor is így írjuk? 118.>139.?

De ha ez igaz, akkor milyen szavakra vonatkozik a 115. szabály?

2023. jan. 28. 16:26
 2/2 A kérdező kommentje:

Illetve a 136. szabályt is el tudná magyarázni nekem valaki egyszerűbben?

Elnézést, de úgyérzem a 118., 115.,136., 139. szabály nagyon sok helyen átfedésben van egymással és elég nehéz kihámoznom a mondandóját.

2023. jan. 28. 16:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!