Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Megéri elmenni ilyen 2 napos...

Megéri elmenni ilyen 2 napos intenzív történelem érettségi felkészítőre?

Figyelt kérdés
[link]

2023. márc. 27. 20:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
84%
Nem.
2023. márc. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Engem ugyanez érdekel csak a matekra. Abból valakinek vélemény?
2023. márc. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Én nem gondolom, hogy az ilyen intenzív 2 napos gyorstlapalókból bármi megmaradna.
2023. márc. 28. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Érettségire 4 évig tart a felkészülés (négyosztályos gimiben). Ha ezalatt a négy év alatt nem tudtál rá felkészülni, akkor azon két nap nem fog segíteni.


Pont azért jársz iskolába, hogy a tanóra adja át a tudást, ami az érettségihez kell. Persze, tudom én, hogy volt itt covid, tünciznek a tanárok stb., de a kérdésed az volt, hogy megéri-e. Nem.


Egyébként is, az ilyen kétnapos kurzusok már önmagukban mutatják, hogy kamu dolgok. Mintha 4 éves tananyagot két nap alatt át lehetne adni. Ennyi erővel ne is járjon senki iskolába, hanem két nap alatt készüljön fel érettségire. Ez is mutatja, hogy mára ez a fogalom, hogy "érettségi", semmit nem jelent, semmilyen értéke nincsen, és semmilyen igazi tudást nem tükröz.

2023. márc. 29. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Előző, #4-es válaszoló vagyok. A válaszomat egyébként úgy írtam le, hogy meg sem néztem az oldalt, amit a kérdező linkelt, de most rákattintottam, és a véleményem nem változott. Ellenben most elég sok minden eszembe jutott erről a kétnapos intenzív tanfolyamról, és le is írom, bár most kicsit off lesz. És hosszú is.


Régebben tanár voltam. Sok dolog miatt hagytam ott (fizetés, bunkó szülők, neveletlen gyerekek, "impotens" tanári társadalom stb.). De a sok ok mellett az egyik az volt, hogy azt láttam, hogy mennyire mást jelent manapság maga az a fogalom, hogy "tudás". Sokszor kerültem olyan helyzetbe tanárként, hogy a szülő próbálta megmagyarázni, hogy ne követeljem már a gyerekétől olyan szigorúan a saját (humán) érettségi tárgyaimat, hiszen ő mérnöknek vagy orvosnak akar továbbmenni, és soha az életében nem lesz szüksége rá... Nos, ez az a dolog, amitől a falnak tudtam menni, és az a baj, hogy manapság ez a hozzáállás a tendencia a szülők és a gyerekek részéről is. Nem a tanulás, az ismeretek megszerzése a lényeg, hanem hogy kipipálják a megfelelő vizsgákat és kész. Hogy az mögött mi van, az nem lényeg. Ezzel messzemenően nem tudok egyetérteni, és hogy miért, ki is fejtem.


A magánéletemben nagyon sokféle ismerősöm van, és folyton ki kell őket javítanom, pl. a munkahelyemen (ahol diplomás emberek, közgazdászok, mérnökök dolgoznak) állandóan azzal szembesülök, hogy nem tudnak egy levelet rendesen megírni. Olyan rosszul fogalmaznak, hogy nem lehet érteni, hogy mit akarnak leírni, illetve nem is tudják kifejezni a mondanivalójukat, sokszor kérnek meg engem, hogy fogalmazzam meg én inkább, mert ők nem tudják érthetően leírni. A helyesírásról már nem is beszélek, egy átlagos mai diplomás ember helyesírása körülbelül olyan szinten van, mint amikor én jártam harmadik-negyedik osztályba. Pedig ezek az emberek leérettségiztek.


Lehet, hogy én vagyok a régimódi, de az én számomra az érettséginek egy olyan garanciának kellene lennie, hogy aki ezt letette, attól lehessen más elvárni, hogy az igekötős igéket egybe fogja írni, hogy tudja, hogyan kell használni a vesszőket egy mondatban, mikor, milyen írásjeleket kell tenni mondat végére stb. Mint ahogy én is tudok törteket összeadni, szorozni, százalékot számítani, de igazság szerint még deriválni és integrálni is, ha kicsit átnézem ezeket. Pedig ezekre nekem sincs szükségem, de leérettségiztem, azaz a tudásom megvan hozzá. Az érettséginek nem az a szerepe, hogy "valahogy átmenjen rajta az ember" és kipipálja és kész, hanem az, hogy utána akármit csinál az ember, azért az általános tudása legyen meg irodalomból, történelemből, matematikából és még a többi érettségi tárgyból is. Mert a mindennapi élet során ezekre az ismeretekre valamilyen szinten szükség van, ha másra nem, akkor arra, hogy elmegy az ember mérnöknek, és le tudjon írni egy levelet, és ne egy volt tanárt kelljen megkérnie erre. Nem tudom, vagy csak én érzem, hogy ez milyen gáz? Néha úgy érzem magam, mint az íródeák, aki a középkorban egyedül képviselte pl. egy uralkodói udvarban a kultúrát, és a marcona, fegyverforgató alakok hozzá mentek be, ha levelet akartak írni vagy olvasni. Ebbe az irányba haladunk. A modern korban éppen azért találták ki az általános, mindenkire alanyi jogon kiterjedő oktatást, hogy egy közösségben ne legyen szükség külön íródeákra, hanem mindenki valamilyen szinten értsen az íráshoz-olvasáshoz, a művészetekhez, a történelemhez, a matematikához. Hogy felszámolják az analfabétizmust...


Erre most itt ez az oldal, ami két nap alatt (!!!!) "felkészít" egy adott tantárgyból az érettségire. Na ne már, de most komolyan!


Amikor egyetemista voltam, voltak olyan töltelék tárgyaim, amikre tényleg semmi szükségem nem volt, de meg kellett csinálni őket. Kb. azokra a vizsgákra tanultam két nap alatt, és meg is lettek, ki lett pipálva, de másnapra már kb. semmi nem maradt meg belőlük. Ez jutott eszembe erről. Két nap csak arra elég történelemből, hogy nagyjából elhadarják a tananyagot, talán a fontosabb lexikális ismereteket (a csontvázt) egy az egyben tálalják. És lehet, hogy érettségin még át is mész ezzel, de hogy történelemből semmilyen tudásod nem lesz, az biztos. Vagyis ez az érettségi megcsúfolása olyan értelemben, ahogy kifejtettem, hogy számomra ez a kifejezés mit jelent. Bár azt megjegyzem, hogy én az ilyen diákot kb. 1-2 keresztkérdéssel kb. az első percben le tudtam leplezni, nálam biztos nem mennél át. A történelem tudása ugyanis nem azt jelenti, hogy tudod, hogy a mohácsi csata 1526-ban volt (ez az intenzív kurzus kb. erre fog megtanítani). Az érettségin nem ezt kell tudni, vagyis inkább úgy mondom, hogy nem ezen van a hangsúly, hanem a ok-okozati összefüggéseken (a fontosabb lexikális ismereteket már általános iskolában megtanulod elvileg, pont ezért kérdéses, hogy aki ilyen kurzusra megy, mi a fenét csinált az elmúlt 12 évben az iskolában?).


Éppen azért tanítják az iskolában sokáig ezeket a tárgyakat, mert a tudás nem a lexikális ismereteket jelenti (vagy nem csak azt), ahogy azt manapság sokan képzelik. Sok olyan véleménnyel találkozom, hogy "minek iskolába járni, mindennek utána tudok nézni az interneten, ma már semmi szükség a sok adat bemagolására".


Ja, mindennek utána lehet nézni interneten, de azért a mérnökök és a közgazdászok mégis engem kérnek meg, hogy írjak meg nekik egy levelet. Pedig valóban utána lehet nézni az internetnek, hogy az igekötős igéket egybe kell írni, mégsem tudnak írni. Vajon miért? Éppen azért, mert az nem tudás, hogy utána tudsz nézni valaminek, ha nem tudod az összefüggéseket, nem tudod a lexikális dolgokat valamilyen összefüggésrendszerben értelmezni. Azért tanulsz az iskolában 4, 6, 12 évig, hogy legyen ideje ezeknek az összefüggéseknek ülepedni, szépen, folyamatosan egymásra építeni őket, és így kialakítani egy összefüggő tudáskört. Ez nem úgy megy, hogy elvégzel egy intenzív 2 napos gyorstalpalót magyar nyelv és irodalomból, és utána mész magyarból érettségit tenni. De mondhatnám a matematikát, azt valaki írta előttem, hogy ő arra menne...

2023. márc. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ennyi pénzért nem, néhány egyetem szokott indítani ingyenes felkészítőket, de azok sem pár naposak, pl. Corvinus SG.
2023. márc. 29. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem 4 év anyagát tanítja meg, hanem azokat amik minden évben előfordulhatnak mindkét érettségi részben. De nem tudom, ha van rá pénzed én elmennék, ennyi pénzből elmesz manapság 5x magantanárhoz és lehet ez hasznosabb.
2023. márc. 29. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Felesleges szerintem előfizetni rá.

2 nap alatt tényleg nagyon kapkodósan vennétek át az anyagot, nem ülepedne le megfelelően. Ráadásul megnéztem, nem olcsó.

Ha már elő szeretnél fizetni valamire, akkor viszont tudom ajánlani a studium generale kiadványait. Az én tanárom is ajánlotta mikor érettségiztem és jelentéktelen áron, pár ezer forintért hozzá lehet jutni és jól össze van benne foglalva az anyag.


Ami fontos, hogy nem szabad rástresszelni. Sokan felesleges hülyítenek titeket, hogy "Nagyon nehéz, rádásul 4 ÉV ANYAGÁT fogják rajtatok behajtani".

Egyáltalán nem olyan vérengzős, mint amilyennek hangzik. Nézd meg a követelményeket amik az érettségikhez tartoznak, gyűjtsd össze a hozzá szükséges tananyagot és dolgozd ki a tételeket. Mire összeállítod az anyagot egy csomó mindenre emlékezni fogsz, mikor nekiállsz tanulni és nagyon szépen lehet vele haladni. Belehalni se kell, napi pár óra (Semmi képp sem 10 órák meg fél napok, meg hasonló hülyeségek, főleg nem alvás nélkül éjt-napallá téve. Arra majd lesz idő egyetemen) készüléssel kényelmesen fel lehet készülni.

Fontos, hogy túlhajszolni se kell magad, néha pihenni is kell, nem szabad kikészíteni magad az érettségiig. Miután végeztél vele, már csak mosolyogni fogsz rajta, hogy "Nem is értem miért izgultam ennyire az érettségi miatt :) "

Eredményes felkészülést kívánok!

2023. márc. 29. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Szia kedves utolsó! Szerinted tori érettségihez (kozep) elég ha megtanulom a szóbeli tételeket, írok esszeket(tanarom kijavitja) es a boronkai könyvet tanulom?:)
2023. márc. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Szia. Szerintem elég lehet. Én emelt szintű töri érettségire csak a szóbeli tételeket tanultam meg és elégnek bizonyult, 5-ös lett, ebből következtetve szerintem elégnek kell lennie középhez is. Általában a szóbeli nagyrészt lefedi az írásbeli követelményeit is, de azért ellenőrizd, hogy esetleg van-e benne olyan ami nem szerepel a tételeidben és dolgozd ki hozzá.


Az esszék gyakorlása és ellenőrzése hasznos. A könyvet nem ismerem, de nem hinném, hogy rossz, általában jók szoktak lenni ezek a könyvek amiket speciálisan érettségire készüléshez ajánlanak, de ezt inkább a tanárodtól kérdezd meg, ők tudnak biztosat mondani ebben a témakörben.

2023. márc. 30. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!