Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan osszam be az időm...

Hogyan osszam be az időm önfejlesztés és iskola mellett?

Figyelt kérdés

16 éves vagyok és napi szinten tanulok otthon angolt, könyveket olvasok pszichológiával és befektetéssel kapcsolatban, 1.5 órát edzem és néha futni is lejárok. Továbbá napi rendszerességgel tanulok programozni, illetve kezelem a saját részvényportfoliómat.

Ezeken kívül még rengeteg más dolgot kellene csinálnom, mint például kapcsolatokat kiépíteni emberekkel, mert szinte minden alkalommal amikor kikérem egy bölcsebb ember tanácsát, akkor azt mondja, hogy az emberi kapcsolatok útján lehet a legnagyobb sikereket elérni az életben. Gazdálkodás és menedzsmentet is szeretnék tanulni, illetve marketinget, de már így is annyiféle dolgot csinálok napi rendszerességgel, hogy egyáltalán nem vagyok képes hatékonyan fejlődni és nagyon közel állok a kiégéshez.

Más emberek mondják, hogy ők 1-2 hónap alatt megtanultak teljes weboldalakat programozni, én meg 1.5 éve ezen vergődök és még a felénél se vagyok. Általában azok vannak meg ilyen hamar a programozás tanulásával, akik elmennek programozói suliba és csak azzal foglalkoznak a szabadidejükben, nekem viszont a programozás mellett ezer más dolgom van és egy erős gimnáziumba járok.


Általános suliban mindig kitűnő tanuló voltam. A középsuli előtti nyáriszünetben kattant be nekem, hogy én fel szeretnék építeni egy saját vállalatot amikor idősebb leszek, és hogy befektető szeretnék lenni. Ennek érdekében muszáj volt áldozatokat hoznom, ezért a kémia tantárgy tanulását teljesen elengedtem. Ezáltal sok időhöz jutottam hozzá, de nem eléghez.

Az iskolában rengeteg fölösleges dolgot tanítanak meg nekünk. Az irodalom úgy ahogy van fölösleges és soha az életemben nem fogom használni azt a tudást, amit ott megkapok. A nyelvtannak a helyesírás, fogalmazás és szövegértés részén kívül semmi értelme. Történelemből azt tanuljuk, hogy melyik király mikor ment el szarni ahelyett, hogy fogalmakat tanítanának nekünk és a múlt hibáiból tanulnánk. A rajz és ének óráknak is rettentően sok értelme van. Gyakorlatilag semmi motivációm nincsen ezeket a tantárgyakat tanulni, mert iszonyat sok időt vesznek el tőlem fölöslegesen.


Úgy érzem, hogy teljesen ki fogok égni. Napról-napra rosszabbul érzem magam, kevesebb a motivációm és egyre stresszesebb is vagyok, mert sose sikerül az adott napra kitűzött céljaimat elérni. Nem értem még el semmi nagyobb eredményt az életben, és valószínű egy darabig még nem is fogok.


Örömmel fogadom tanácsaitokat!



2023. márc. 30. 21:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

16 éves kamasz vagy. Egyáltalán semmi szükséged nem lenne arra, hogy több dolgot csinálj egy nap és tanulj, mint egy egyetemista.

Nem tudom van-e értelme ennyire erőltetned a programozást, miért nem várod meg egyszerűen a suli végét és mész el egy tanfolyamra??? Vagy vágsz bele most? Tessék kapásból ki is adott egy oldalt,online képzés: [link]


De ha nem is most, egyetemen nappalin elkezded a gazd.mendzsmentet és szépen levelezőn/esti tanfolyamon elvégzel egy programozást. Lehet, hogy ha egyedül tanulod, nem is lesz jó...


Az emberek 95%-át nem érdeklik a tantárgyak amiket tanulnak/tanultak, általában van kettő kb., amit fontosnak tartanak. Ez mindig így volt és mindig így lesz. Mindenki fel tudna sorolni egy halom dolgot mire nincs szüksége abból, amit tanult. Ez a tananyag, ami egyébként egy katasztrófa, de ugye hiába próbáltak ellene lázadni a hozzáértők, konkrétan mindent sikerült a döntéshozóknak jobban tönkretenni, szóval nem jobb lesz a helyzet hanem szépen még jobban tönreteszik az oktatást.


Van még két éved, neked az a dolgod, hogy tanulj, ne bukj meg és leérettségizz úgy, hogy felvegyenek az egyetemi szakra ahova menni akarsz. Gazd.menedzsmenten meg asszem van marketing is, de ha más nem szabadon választható kurzus fixen van. Azért vannak ilyen szakok és kurzusok, hogy az emberek ott tanulják meg a számukra fontos ismereteket, nem 16 évesen kell magadba nyomni négy szakmának az ismereteit. Tanulj informatikát és angolt, barátkozz és ismerkedj, járj el moziba, haverokkal focizni, együtt edzeni stb. Az összes többit meg akkor, amikor érettebb, felkészültebb leszel és egyetemre jársz, ahol majd megfelelő, témában jártas oktatóktól tanulhatsz. Nem tudom, hogy a pszichológiából értesz-e valamit egyáltalán egyébként, én egyetekig nem nagyobb értettem belőle semmit. Nem érettségi után kell vállalatot építened 18 évesen, hanem majd szépen a 20as években megfelelő képzések után.


Saját magadnak csinálod a stresszt. Ha ennyire sokat olvasol pszichológiát, akkor már olvastál a kiégésről is biztosan és stressz kezelésről is, hát hasznosítsd. Értem, hogy kitűztél egy célt, de erre még bőven van akár 10-20 éved is. Bőven elég ha kicsit hétvégén foglalkozol ilyen pszichológia meg programozás dologgal, semmi szükség rá, hogy minden nap ezzel stresszeld magad... Főleg hogy használni nem használ ezek szerint, csak ártasz vele magadnak, mert nem tudod kezelni és beosztani.


Tudom javasolni a határidő naplót, ott pontosan le tudod írni mit mettől meddig akarsz csinálni egy nap.

2023. márc. 31. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem kicsit túlerőlteted magad, meglesz még ennek a böjtje...

Annyi mindent leírtál hogy csinálsz egy nap alatt én nem is értem hogy van erre mind időd. Oké fiatalon még több energiát van de azért élni is kell. Ez nem úgy megy hogy hogyan tudod még ettől is jobban beosztani az idődet, több nem lesz, valamiből kicsit lejjebb kell adni. Aki azt mondta hogy egy két hónap alatt megtanult programozni akkor az valószínűleg csak azt csinálta.

2023. márc. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
51%

"Más emberek mondják, hogy ők 1-2 hónap alatt megtanultak teljes weboldalakat programozni"


'Nem kell mindennek bedőlni, McFly!' - hogy az egyik kedvenc filmemből (Vissza a jövőbe) idézzek. :)


Persze, ha """programozásnak""" nevezi valaki azt, hogy lekódol egy alap html - t (a body - ban header, main (abban egy két div, sidebar, stb), alatta egy footer), ezt megkínálja egy alap CSS - sel, esetleg tesz bele valami űrlapot, amit mondjuk JS - szel csekkol kliensoldalon, majd szerver oldalon mondjuk PHP -vel kiszedi az űrlap elemeit a szuperglobálisból és be-inserteli valami szegényEmberAdatBázisábanEgyÁrvaReláció -ba....akkor lehet.


De most komolyan, el tudod képzelni, hogy kitalál valami site - ot valaki, csoportosítja a tartalmakat, megcsinálja a sitemap - et, lekódolja az összes html és css részt, de úgy, hogy az nem csak Pötyi néni web-kertjének feleljen meg, hanem tényleg benne legyen a design is, mégpedig úgy, hogy validálható is legyen, plusz tartalmazzon mindent, amire mondjuk a látássérültek által használt olvasó szoftvereknek szükségük van...


.....plusz - toljuk végig akkor mondjuk egy prognyelvvel a kliens és szerver oldalt - megtanulja Javascriptet (bocsi, inkább TypeScriptet) (meg persze előtte az algoritmizálást), plusz a szerver oldali dolgokhoz a node.js - t, meg azért valami keretrendszert is, ami lehet pl a React, Angular, stb.....


...és ekkor - meg némi gyakorlat után - tart majd ott kb, hogy elkezdhet igazám beletanulni a dolgokba, azaz a fentiek még mindig csak szimpla alapozás...


....megjegyzem, magam sem vagyok webfejlesztő, mindez csupán az, ami hobbiszinten rám ragadt, de ez is lefedne egy, sacc-per-kb 500 órás önképzést, azaz havi 250 órát, tehát heti 62.5 órát.


Persze, ha valaki megteheti és elvonul a világtól, hogy napi 8 - 9 órát intenzíven(!!) csak ezzel foglalkozzon....(de ebbe nem számoltam bele sem az evést, sem a tisztálkodást, sem semmit), akkor lehet rá esély, de az ilyen egyhuzamban végigtolás nem engedi meg az embernek, hogy meg-megállva, időnként - úgymond - eljátszogasson az addigi skill set - jével, kipróbáljon ezt - azt, hogy mélyítse a tudását, javítsa az ügyességét...szóval....végül is, nem lehetetlen, de csak akkor, ha tényleg semmi mást sem csinál, viszont még abban az esetben sem tud így szert tenni (hogy is fogalmazzak) "bestabilizálódott" tudásra vagy az összefüggések mélyebb megértése általi átfogóbb rálátásra.


...és ez csak egy dolog volt, amivel stresszeled magadat, pedig nem kellene. Szerintem.

2023. márc. 31. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Én csak annyit tudok tanácsolni, hogy ha sok az edzésed (leginkább este) akkor a tanulást ne este hanem inkább reggel tedd. Sokkal jobban fog úgy az agyad ha kipihent és ez által hatékonyabb a tanulás. Ezeken kívül előny a reggeli tanulásban, hogy kevesebb idő alatt tanulhatod meg ugyanazt a tananyagmennyiséget.
2023. ápr. 10. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
25%

"Az iskolában rengeteg fölösleges dolgot tanítanak meg nekünk"

Ha ezt a felsorolást ebben a formában komolyan gondoltad, akkor engedd el, mert sosem fogsz arra a szintre jutni, ahol tényleg tudsz majd vállalkozni azon a szinten, ahol szeretnél.

2023. ápr. 10. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Nagyon meg tudom ezt érteni, csak más terület érdekel, viszont ugyanilyen gondolatok járnak a fejemben a jövővel és a kiégéssel kapcsolatban.

Szerintem ha ennyi idősen már másfél éve programozol, azzal már így is lesz előnyöd a jövőben, de ha még nagyobb előrelépést szeretnél, akkor tényleg próbálj tanfolyamra menni, az a leggyorsabb és leghatékonyabb.

A sportra és az emberi kapcsolatokra pedig ne úgy tekints, mint a siker forrásaira, hanem csak élvezd ki ezeket, de nagyon fontosak, szóval ne hanyagold el egyiket sem, mert az a mentális egészségednek sem jó. (Az étel is nélkülözhetetlen, de gondolom, amikor leülsz kajálni nem az jár a fejedben, hogy táplálék nélkül meghalsz, vagyis ez a siker kulcsa - bár a leírtak alapján gondolom még az étkezéseket is nagyon komolyan veszed.)

Emellett még azt tanácsolnám, hogy ne állítsd magad elé túl nagy kihívásokat, inkább több, teljesíthető dolgot tűzz ki egy adott időre.

Ha esetleg a márciusi kérdésed kiírása után tapasztaltál valami változást, írd le nyugodtan, sok sikert mindenhez.

2023. júl. 3. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!