Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Félrevezető vagy hibás ez a...

Félrevezető vagy hibás ez a feladat a 2021 májusi földrajz középszintű érettségiben?

Figyelt kérdés

A feladat így szól: Az égitestekről szóló leírások amatőr csillagászok számára készültek. Nevezze meg a leírásokban szereplő égitesteket! Írja a megfelelő égitest nevét a meghatározások után a táblázatba!


A második égitest szövege pedig: B) Az első célpont az égen, melyet egy új távcső birtokosai "felfedeznek". Szinte bármekkora távcsővel lebilincselő látványt nyújt: megfigyelhetjük tengereit, krátereit, hegyeit, melyek estéről estére más képet öltenek.


A helyes válasz pedig: Hold


Na mármost oké, tudom, hogy az volt az első bolygó amit a távcsővel vizsgáltak, ez nyilvánvaló, de a szöveg azt is mondja hogy "estéről estére más képet ölt". A Holdról köztudott, hogy a tengelyforgási és Föld körüli keringésének periódusa pontosan megegyezik. Akkor viszont, hogyan tudja estéről estére más képét mutatni?

[link]

[link]



2023. máj. 13. 16:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Fogy, meg dagad. Az nem elég más?
2023. máj. 13. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem arra gondolnak, hogy azért más és más, mert más területei vannak megvilágítva, tehát néha C alakú, néha D alakú, néha O alakú,…

Amúgy van egy librációnak nevezett mozgása is, ami miatt nem pontosan ugyanazt az oldalát mutatja a Föld felé:

[link] enwp.org/Moon#Position_and_appearance gif illusztráció


Ha már hibát keresünk ebben a feladatban, akkor az F résszel vannak egyértelmű problémák. Ugyanis ennek az érettséginek az időpontjában a Merkúr távolsága a Földtől valamivel kevesebb, mint 1 CsE volt, még a Vénuszé 1,68 CsE, tehát a Vénusz távolabb volt a Földtől, mégis az a helyes válasz.

[link] WA input: Venus distance from earth on 11 may 2021 15:00 CEST

[link] WA input: Mercury distance from earth on 11 may 2021 15:00 CEST

2023. máj. 13. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Két megjegyzés/észrevétel a 17:08-as válaszom kiegészítéseként:

1. A feladat mondatában nem a Hold mutatja más és más képét, hanem a Hold „tengerei, kráterei, hegyei”, ami tényleg igaz is, mert az éppen árnyékos oldalukat nehéz látni. (Igen, én is benéztem elsőre, mondjuk lehet, hogy kicsit megvezettél a leírásoddal. :) )


2. (Bár igazándiból ez csak fröcsögés, de azért érdekel a véleményetek…) Ha már oviban megtanulja mindenki, hogy a Föld kering a Nap körül, és a Hold a Föld körül, akkor miért van az, hogy (feltehetőleg nem egy) ember képes eljutni addig, hogy (természettudományos) érettségi feladatokat állítson össze, mégse gondoljon arra, hogy a bolygók keringésének milyen következményei lehetnek? Közben meg olyanokat mondanak, hogy az érettségi nem a lexikális tudás számonkérésére, hanem az összefüggések megértésének és alkalmazni tudásának a mérésére szolgál…

2023. máj. 13. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Az érettségiben a "fogyás és dagadás" jelenségre gondolt a megfogalmazás alapján aki írta a feladatot. Egyébként el lehetne mélyülni hogy tudományos értelemben helyénálló-e a feladat de ezt írtad a kérdésedben:


"Na mármost oké, tudom, hogy az volt az első bolygó amit a távcsővel vizsgáltak"


Szóval aki olyan hülye hogy a Holdat bolygónak tekinti arra kár pazarolni az időt.


Fogadd el hogy a Hold a jó válasz és gyakoroljad tovább az érettségit hogy ne bukj meg!

2023. máj. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Így valóban több értelme van a feladatnak. Félreértettem elolvasáskor és utána meg nem akartam megérteni, mert túlságosan hittem az igazamban, hogy a Hold nem lehet jó megoldás.

Utsó válaszolónak: Köszönöm hogy rámutattál, teljesen igazad van, de tisztában vagyok a holdak és bolygók közötti különbséggel. Siettem, nem figyeltem, bakiztam. Ennyi.

És ne aggódj miattam, 12-ből 11 próbaérettségim 90+ százalékos lett.

2023. máj. 13. 21:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!