Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Aki gender studies vagy...

Aki gender studies vagy hasonló társadalomtudományi képzésen vett részt. Hogy van ez?

Figyelt kérdés

A biológiai és a társadalmi nem viszonyával kapcsolatban szeretnék kérdezni.


Az emberek 99,99%-a egyértelműen meghatározhatóan vagy férfinak, vagy nőnek születik. Ez együtt jár bizonyos külső-belső, morfológiai, fizikai, kémiai, biológia, szellemi különbségekkel. Ehhez képest bitonyos emberek idővel késztetést éreznek arra, hogy a másik nemmel, vagy valamilyen egzotikusabb identitással azonosuljanak.

Tudjuk, hogy az emberi szervezet és különösen az emberi elme rendkívül rugalmas, alkalmazkodó, formálható. De tudomásom szerint léteznek bizony, a biológiai nemből fakadó kötöttségek.


Mit tanítanak erről az említett szakokon?

Ezek a biológiai adottságok léteznek egyáltalán (a nyilvánvaló külső különbségek, külső nemi jellegek kivételével)?

Ha léteznek, milyen arányban befolyásolja a nemi identitás kialakulását a biológiai nem, és milyen arányban a neveltetés, a környezet hatása? Fifty-fifty? Vagy a biológiának van nagyobb hatása? Ésetleg a szociális hatásoknak? Vagy ez csak az illető személy "belső világán" múlik, ami viszont független a biológiai nemétől?

Hogy van ez?



2023. júl. 10. 14:59
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Azzal kezdődik, hogy az angolban megkülönböztetik a “gender” (társadalmi nem) és a “sex” (biológiai nem) fogalmát. Az előbbi (gender) alatt összefoglalva mindazokat a társadalmi képzeteket, szerepeket és elvárásokat, amelyek a társadalmi nemhez vannak társítva. Hatalmas témakörről beszélünk. Némi bevezetés itt: [link]


A “sex” nyilván biológiai adottság, a “gender” viszont nem az. Például 100 éve még olyan illetlenség volt egy nőnek nadrágot húznia, mint ma egy férfinak szoknyát és tűsarkút. Ez utóbbi téma a gender téma, mik a nemekkel szembeni elvárások, és hogy jók-e úgy, ahogy vannak.

2023. júl. 10. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"Az emberek 99,99%-a egyértelműen meghatározhatóan vagy férfinak, vagy nőnek születik. Ez együtt jár bizonyos külső-belső, morfológiai, fizikai, kémiai, biológia, szellemi különbségekkel."

. Utóbbi, főleg a legutolsó állításod azért eléggé meredek, és nem is teljesen világos.


DE: először is tisztázd, hogy mire kérdezel rá.


Nemi szerepekre? Hogy pl. anyu főzzön, a kisfiúknak meg matchbox jár? Az igen, az társadalmi konstrukció, azt tanulmányozza a


Nemi identításra? Az egy teljesen más dolog. Talán két megközelítés van:

- egy absztrakció, társadalmi konstrukció. Ez megmagyarázza, hogy egyes kultúrákban miért van harmadik, vagy több nem is.

- biológiailag determinált: nem, nem a nemi kromoszómák által. A nemi kromoszómáktól létezik függetlenül nemi identítás, egyfajta piszvhológiai állapot, de mint minden ilyen, ez is biokémiai folyamatok eredménye. Ld.: https://www.youtube.com/watch?v=fpGqFUStcxc

Utóbbi megmagyarázza, hogy miért van az, hogy valaki bármennyit is él egy nemi szerepben, nem tud megbékélni vele (ld. Elliot Page).


Utóbbi viszont biokémia, nem társadalomtudományi kérdés. A társadalomtudomány inkább a nemi szerepekről beszél, illetve arról, hogy kultúránként milyen eltérések vannak.


(De véleményem szerint a két tudomány két különböző dologról beszél azzal kapcsolatban, hogy mi maga a "gender", a társadalmi nem)

2023. júl. 10. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Előzőből kimaradt a mondat vége: a társadalmi nemek tanulmánya tanulmányozza a nemi szerepeket.
2023. júl. 10. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#2 "szellemi különbség" alatt biokémiai különbségeket értettem, pl. bizonyos nemre jellemző ösztönök, mint "anyai ösztön". Tehát nem azt akartam mondani, hogy a nők hülyébbek, mint a férfiak, legfeljebb azt, hogy máshogy okosak. Volt egyetemen egy szabvál tárgy "Nemek pszichológiája" névvel. Ott pont ezeket a különbségeket sorolták, ha jól emlékszem. (Bár ha ez igaz, akkor ez nagyon nem illik bele a gender studies rendszerébe.)


És igen, a nemi identitásra akartam rákérdezni, ezen belül is arra, hogy biológiailag determinált-e, illetve ha igen, milyen mértékben?

Írod, hogy nem biológiailag determinált, mert vannak emberek, akik kivételnek számítanak (bár ezek szerint a többségnél statisztikai alapon mégis csak van összefüggés a kettő között). Azt is írod, hogy ez főként biokémiai folyamatok eredménye.

Ezzel kapcsolatban felmerült bennem a (szintén nem túl PC) gondolat, hogy akkor ez miért nem betegség? Hiszen van egy csomó a normalitástól eltérő állapot, ami szintén részben, vagy egészben biokémiai folyamatok eredménye (pszichés betegségekre gondolok). Ott az a hozzáállás, hogy a "beteget gyógyítani kell". Itt viszont azt mondják, hogy ez nem betegség, a probléma nem az illetővel van (nem beteg), hanem azzal, hogy a társadalom nem fogadja el őt úgy, ahogy van, hanem kirekeszti, vagy vissza akarja terelni a "normális" felé, esetleg "gyógyítani" akarja. Most akkor mondhatnám azt, hogy egy antiszociális személy, vagy egy pszichopata sem beteg, azt sem kell gyógyítani. Ugyan teljesen alkalmatlan a társadalmi együttélésre, de ez nem az ő betegsége, hanem a társadalom alkalmatlansága az ő elfogadására. Ugyanez a pedofilokra is igaz lehet.


Mi erről a nézőpont? Hol a hiba a gondolkodásomban?

2023. júl. 10. 16:14
 5/9 anonim ***** válasza:
77%

"Írod, hogy nem biológiailag determinált, mert vannak emberek, akik kivételnek számítanak"

. Ezt így nem írtam le. Két nézőpontot soroltam fel, és EGYIK szerint biológiailag determinált a nemi identítás, ami NEM azt jelenti, hogy a nemi kromoszómák határoznák meg, hanem hogy biokémiai folyamatok. Attól, hogy biológiailag determniált, az nem azt jelenti, hogy a nemi kromoszómák által determinált.

Hogy milyen mértékben, illetve mennyire egy sprektumban kell gondolkodni éles kategóriák helyett, nyitott kérdés.


"Ezzel kapcsolatban felmerült bennem a (szintén nem túl PC) gondolat, hogy akkor ez miért nem betegség?"

. Attól függ, mire akarod használni a "betegség" minősítést.

Ha arról van szó, hogy van egy állapot, ami az illető életét megnehezíti, de ami kezeléssel megoldható, akkor az úgy még rendben is van. Akkor az azt jelenti, hogy elfogadod a nemi megerősítő műtéteket.

Ha elítélően akarod betegnek minősíteni őket, az úgy problémásabb.


"Itt viszont azt mondják, hogy ez nem betegség, a probléma nem az illetővel van (nem beteg), hanem azzal, hogy a társadalom nem fogadja el őt úgy, ahogy van, hanem kirekeszti, vagy vissza akarja terelni a "normális" felé, esetleg "gyógyítani" akarja."

. Ha nemi diszfóriáról beszélsz, márpedig az elején erről beszéltél, akkor ez így biztosan nem állja meg a helyét. A társadalom részéről a hiba az, hogy nem ismeri el, hogy valós pszichológiai állapotról van szó, ehelyett tévképzetnek minősítik, vagy valamilyen divatos hóbortnak.

Nemi diszfória esetén egyértelmű, hogy az illető helyzetét nem oldja meg, ha a társadalom elfogadja. Számára a megoldást az, hogy ha olyan testbe kerül, amely megfelel a nemi identításának. Ha itt valóban elfogadjuk, hogy a nemi identítás mint biokémiai folyamat eredménye, nem közvetlen eredménye a nemi kromoszómának, akkor ezt nem lehet olyan értelemben testképzavarnak nevezni, mint amikor valaki trauma hatására kövérnek érzi magát, pedig 40 kiló, tekintve hogy utóbbi egy az agytól független állapot.


"Most akkor mondhatnám azt, hogy egy antiszociális személy, vagy egy pszichopata sem beteg, azt sem kell gyógyítani. Ugyan teljesen alkalmatlan a társadalmi együttélésre, de ez nem az ő betegsége, hanem a társadalom alkalmatlansága az ő elfogadására."

. Sorolhatod, de egyik sem releváns.


"Ugyanez a pedofilokra is igaz lehet."

. Nem értem, miért kell LMBT-s témába bedobni a pedofílokat...

2023. júl. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5

"Ezt így nem írtam le. Két nézőpontot soroltam fel". Igaz, most már értem. "biológiailag determinált: nem, nem a nemi kromoszómák által": ezt értettem félre, de már megvan.


"Attól, hogy biológiailag determniált, az nem azt jelenti, hogy a nemi kromoszómák által determinált." Ez azért elég éles kijelentésnek tűnik nekem. Persze attól még lehet, hogy ezt mondják. Az a tény, hogy az emberek 90+ %-a normál (azaz "cisz") beállítottságú, szerintem elég komoly korreláció a nemi kromoszómák és a biokémiai folyamatok között, vagy nem? Ezt a kijelentést mire alapozzák? Vannak erre tudományos igényű kutatások? (a korábban linkelt videót meg fogom nézni).


"Ha arról van szó, hogy van egy állapot, ami az illető életét megnehezíti" Igen, így gondoltam. De amúgy nem tudom mi a betegség szó hivatalos definíciója.

Ami a "nemi megerősítő műtétet" illeti, ez egyáltalán nem jelenti, hogy elfogadom, vagy jó megoldásnak tartom.

Ezzel kapcsolatban: Van valamilyen "szakmai", vagy "tudományosan elfogadott" álláspont a fiatalkorúak nemi megerősítő műtéteivel kapcsolatban? Ez egy olyan téma, amivel a konzervatív média szívesen foglalkozik.


"A társadalom részéről a hiba az, hogy nem ismeri el, hogy valós pszichológiai állapotról van szó" Úgy gondolom, hogy amíg a legtöbb pszichés betegség elszenvedője nagy általánosságban megbélyegzett, nincs ok külön hangsúlyosan beszélni a nemi diszfóriáról (amennyiben ez egy pszichés betegség).


"Nem értem, miért kell LMBT-s témába bedobni a pedofílokat" Én ezzel nem látok problémát. Ha jól sejtem, a transzneműek és a homoszexuálisok között sincs feltétlenül közvetlen "rokonság". Szerintem egyáltalán nem áll annyira messze az LMBTQ témakör a pedofíliától. Az más kérdés, hogy nem szokás őket ide venni. Ugyanakkor (szintén konzervatív médiából) hallani ezzel kapcsolatos riogatást, miszerint nem olyan sokára a pedofília is bekerülhet az LMBTQ zászlaja alá. Ha ez így lesz, akkor 10-15 év múlva már erről a témáról is beszélhetünk.

2023. júl. 10. 23:17
 7/9 A kérdező kommentje:
Megnéztem a videót. Teljesen korrektnek és elfogadhatónak tartom. Ugyanakkor ez a gender definíció nem éppen egyezik az #1 által linkelt WHO definícióval.
2023. júl. 11. 00:00
 8/9 anonim ***** válasza:

A nemi diszfória és az antiszociális személyiségzavar között az a hatalmas különbség, hogy a nemi diszfóriás személy nem fog ebből a pszichológiai állapotából következően elkövetni olyan cselekményeket, amelyek károsak a társadalomra vagy konkrét személyekre. Ellentétben a pszichopatával, aki leszarja a társadalmi együttélés szabályait, és ezáltal hajlamos másokat megkárosítani, mert nem látja be, hogy ez miért helytelen.


A pedofília szintén azért helytelen és nem összemosandó az LMBTQ-val, mert a pedofil (ha ténylegesen ki is éli a hajlamait) kárt okoz másoknak, hiszen ismert tény, hogy a szexuálisan abuzált gyerekek későbbi életük során szinte mindig szenvednek valamilyen meghatározható pszichés problémával az abúzus következtében.


"Ugyanakkor (szintén konzervatív médiából) hallani ezzel kapcsolatos riogatást, miszerint nem olyan sokára a pedofília is bekerülhet az LMBTQ zászlaja alá."


Emiatt ne aggódj, minden épeszű LMBTQ ügyben érintett ember tisztában van e riogatás valódi céljával, és mindent el fognak követni, hogy a pedofilok ne kerülhessenek a zászlójuk alá.


"Ami a "nemi megerősítő műtétet" illeti, ez egyáltalán nem jelenti, hogy elfogadom, vagy jó megoldásnak tartom."


Mert szerinted mi lenne a jó megoldás? Nyilván az, ha magát a "kóros" pszichés állapotot meg tudnánk szüntetni pszichoterápiával vagy gyógyszeres kezeléssel (ahogy például a depressziós vagy az anorexiás is meggyógyítható). De jelen tudásunk szerint ez a fajta gyógyítás a nemi diszfória esetében nem lehetséges. (Ahogy a homoszexualitás esetében sem az.) Ebből következően az egyetlen lehetőségünk a páciens szenvedésének enyhítésére, ha a testét alakítjuk át sebészi és gyógyszeres úton úgy, hogy jobban megfeleljen a gender identitásának.


A pszichológiában akkor tekintenek egy állapotot betegségnek, ha a következő négy kritériumnak egyidejűleg megfelel:

- deviancia: a megvalósított viselkedés mások számára feltűnést keltő, szokatlan, esetleg érthetetlen

- distressz: a viselkedést produkáló egyén a boldogtalanság, a kellemetlenség érzését tartósan átéli

- diszfunkcionalitás: az egyén képtelenné válik önmaga és társas kapcsolatai fenntartására, a munkavégzésben zavar áll be

- veszélyeztetés: az egyén által megvalósított viselkedés a társadalomra és/vagy magára az egyénre nézve veszélyes


A nemi diszfóriás ezek alapján azért nem tekinthető betegnek, mert a harmadik és a negyedik pont nem teljesül rá. Ha igen, az a tartós distressz miatt kialakuló más komorbid állapot (pl depresszió) következménye.


"Ezzel kapcsolatban: Van valamilyen "szakmai", vagy "tudományosan elfogadott" álláspont a fiatalkorúak nemi megerősítő műtéteivel kapcsolatban?"


Igen van. 18 év alatt nem szoktak műteni, csak kivételes esetben. (Ha az adott országban egyáltalán legális ÉS a kezelő orvosok úgy látják, hogy nagyon indokolt.) De itt bővebben olvashatsz róla:


[link]

(A Pediatrics, ahol ez a tanulmány megjelent az impakt faktora alapján egy elég jó folyóirat.)


"Attól, hogy biológiailag determniált, az nem azt jelenti, hogy a nemi kromoszómák által determinált."


Ezt arra alapozzák, hogy nem CSAK a genetika határozza meg, hanem a környezeti hatásoknak is van benne szerepe (hasonlóan a szexuális irányultsághoz). Igen, igazad van abban, hogy a transzgender állapot ritka, azaz az emberek többségének megegyezik a genetikai neme és a nemi identitása, de nem mindenkinek. A biológiai determináció nem csak a genotípust jelenti, hanem az agyban zajló biokémiai folyamatokat is. Ezek azok, amit a környezet (akár jelentősen is) befolyásolni tud. Az előző válaszoló az idézett mondatával valószínűleg azt akarta mondani, hogy a transzgenderség egy valóban létező, biológiai okokra visszavezethető dolog, tehát nem csak egy szokás vagy hóbort, amivel az illető felhagyhatna, ha akarna.

2023. júl. 11. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
48%
Ez az egész gender dolog egy szűk kisebbség elmebaja. Rendkívül kevés ilyen aberrált van, de mégis valamiért azt erőltetik, hogy a többség alkalmazkodjon ehhez a beteg kisebbséghez. Nonszensz, igazából ha mindenki lesz@rná, háboroghatna az a 10 idióta magába és probléma megoldva.
2023. júl. 14. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!