Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit lehet ilyenkor tenni?

Mit lehet ilyenkor tenni?

Figyelt kérdés
Nem gyerek vagyok már de még anno beiratkoztam érettségire.De akármit csinálok teljesen érdektelen az egész.Próbálom tanulni az anyagot de mikor elkezdem olvasni az agyam elmegy másfelé és próbálom ,próbálom és olyan feszülést érzek magamban,hogy akarom de nem megy.Van valami módszer amivel a tanulásra rá tudom venni az agyamat?

márc. 27. 12:50
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Napirend kialakítása, gondolatterelő tényezők (pl mobil) elrakása a környezetedből. Szabj ki célokat (pl ma be kell fejeznem ezt vagy azt a fejezetet). Feladatmegoldásnál adj magadnak valami kis jutalmat (pl 5 jól megoldott matekfeladat után egy forrócsoki)
márc. 27. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

#1 Nagyon jó tanácsokat adott. Próbáld meg a Pomodoro technikát. Szerezz egy hagyományos mechanikus tojásfőző órát (hogy ne kelljen telefont használnod) és állítsd be 25-45 percre. Amíg le nem jár, addig nem foglalkozhatsz semmi mással, csak a tanulással. Ha lejárt, akkor beállítod 10-15 percre, szünetet tartasz, bármi mással foglalkozhatsz, csak tanulással nem. Aztán ha lejárt, újra jön egy tanulás blokk, aztán újra szünet.


Érdemes a tananyagot nem csak elolvasni, hanem kézírással leírni, emlékeztető ábrákat, rajzokat készíteni. Így nem csak a szöveges, hanem a vizuális emlékezetet is stimulálod, emiatt jobban bevésődik, mint egyszerű passzív olvasástól. Még jobb, ha nem csak szó szerint leírod, amit olvastál, hanem elolvasod, átgondolod és a saját megfogalmazásodban írod le ugyanazt. Ilyenkor többet foglalkozik vele az agyad, jobban megmozgatja a téma, ezért több tud benne megmaradni. Arra persze érdemes figyelni, hogy tényleg jól értelmezted-e az eredeti mondatot és tartalmilag helyes-e, amit leírtál. Mert ha tévedés kerül a kivonatos jegyzetedbe (pl. kimarad vagy bekerül valahova egy nem), akkor akár nagyon is meg tud változni a mondat jelentése és totál más értelmet nyer a te értelmezésed, mint ami az eredeti szövegben volt. Szóval újraolvasásnál, magolásnál érdemes az eredeti forráshoz visszatérni és inkább új jegyzetet csinálni megint, ahelyett, hogy a saját jegyzetedből tanulj helyette.


Fontos az is, hogy ne csak mindig bevidd az információt az agyadba, hanem legyenek időnként visszakeresések is. Csinálhatsz az anyagból előadást, prezentációit, próba felelést, kikérdezheti egy ismerős, de akár blogot, vlogot is csinálhatsz belőle akár csak magadnak, de akár nyilvánosan, mások számára elérhetően is.


Sokat segíthet akármilyen tananyag esetén a főleg szótanuláshoz használt memória kártya módszer. Felírod a tananyagot egy csomó kártyára. A kártya egyik oldalán egy kérdés a tananyag egy részéről, a másik oldalán a válasz, esetleg egy emlékeztető kép, hogy a választ letakarva emlékeztessen, így mindjárt két lépcsőben tesztelheted a tudásodat, hogy jól megjegyezted-e az adott dolgot.

Ha tudod a választ a kérdésre, akkor a pakli végére teszed, hogy csak később jöjjön fel újra (hiszen most már tudtad). Ha nem tudod a választ, akkor a pakli közepére teszed be, hogy hamarabb újra feljöjjön és így megint lehetőséged legyen ismételni.


A figyelemelterelő dolgokat pakold el, ne legyenek az asztalodon dekorációk, játékok, egyéb dolgok, amik elvonhatják a figyelmed. Telefont kikapcsolni, lenémítani és minél messzebb letenni. Legalább a szoba másikfelében, de inkább másik helységben.


Főleg az ilyen elkalandozás, összpontosítás, koncentrációs problémáknál nagyon sokat segíthet, ha minél több rituális dologban el tudod különíteni az életed többi részétől a tanulást.


Nem véletlen az, hogy a gyerekek reggel elmennek az iskolába, sok helyen akár még iskolai egyenruhát/köpenyt, váltócipőt is felvesznek, az órákra becsengetnek, az órát jelentéssel kezdik. Ezek a formalitások mind segítenek a ráhangolódásra, hogy most az iskolában vannak, itt tanulni kell.


Neked is érdemes lehet mentálisan ráhangolódni a tanulásra. Rituálisan felöltözni, előkészíteni a tanuláshoz szükséges holmikat. Kijelölni egy tanulós ruhát, sálat, sapkát, szemüveget, akármit. Érdemes lehet keresni valamilyen a tanulást jelző, tanulós hangulatba helyező zenét (leginkább ritmusos, felpörgető, inspiráló zenét célszerű) akár valamilyen füstölő, vagy légfrissítő is segíthet több érzékszervet stimlulálva elkülöníteni a tanulást minden mástól.


Sokat segíthet az is, ha a fizikai környezetet is minél jobban elkülöníted. Vagy eleve nem ott tanulsz, ahol egyébként élni, szórakozni, kikapcsolódni szoktál. Kijelölni egy helyet a lakás másik pontján, ahova csak tanulni ülsz le, vagy akár elmenni kávézóba, könyvtárba, akárhova.

Ha az nem megoldható, hogy máshova menj el tanulni, akkor érdemes lehet legalább a világításon, dekoráción változtatni a tanuláshoz. Pl. Kiakasztani pár iskolai térképet, szemléltető ábrát a szokásos zenekari/film plakátok elé, a szokásos félhomályos hangulatvilágítás helyett teljesen felkapcsolni a villanyt és mindig világosban tanulni.

Sőt arra külön érdemes lehet odafigyelni, hogy a tanuláshoz ne meleg fényű izzók világítsanak, hanem hideg fényű LED villanykörtéket használj.

(A hideg fény gátolja a melatonin termelődést, ettől nehezebben alszik el az ember, ami hasznos, ha épp nem aludni, hanem dolgozni, tanulni akarsz. Estére, éjszakára viszont jobb a meleg fényű lámpa, hogy ne gátolja a melatonin termelést, így könnyebben tudj elaludni és jobban ki tudd magad pihenni.

Ezért sem célszerű lefekvés előtt számítógépezni, telefont nyomogatni, mert annak is kék/hideg a fénye. Ma már sok telefon és számítógép operációs rendszere tud olyat, hogy át lehet kapcsolni sárgásra a képernyőjét, vagy akár automatikusan is átkapcsoljon estére. Ezeket érdemes használni, de maga a telefon használata, amiket nézel rajta, ahogyan azok tornáztatják az agyadat is befolyásolhatja, hogyan alszol, mennyire tudod kipihenni magad - de ez csak annyiban kapcsolódik a témához, hogy a sok telefon nyomkodás a tanulásról ugyanúgy eltereli a figyelmed, mint ahogy aludni is nehezebb tőle.)

márc. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!